🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Blockchain

Blockchain to technologia rozproszonego rejestru. Technologia tego rodzaju stanowi podstawę kryto waluty. Określa się ją jako rozproszony rejestr, czyli elektroniczną listę. Blockchain posługuje się rozwiązaniami kryptograficznymi, wśród których można wymienić jednokierunkowe funkcje haszujące, kryptografię asymetryczną. Dzięki temu zagwarantowane jest bezpieczeństwo i wyeliminowana jest kwestia braku zaufania. technologię tę uważa się za rewolucyjna, jeśli chodzi o sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji, a także wymiany informacji i wartości. Może ona być przełomowa w cyfrowym świecie. Może być wykorzystywana przez banki, instytucje ubezpieczeniowe, administrację publiczną.

Technologia ta ma także zapewnić bezpieczeństwo i anonimowość użytkownikom. Jest to również rozwiązanie, które ma zapewnić działanie branży finansowo ubezpieczeniowej, energetyki, przemysłu naftowego, ochrony zdrowia i administracji publicznej. Koncepcja blockchain jest prosta, nie należą do najprostszych jedynie szczegóły technologiczne, które się z tą procedurą wiążą. Blockchain stanowi łańcuch bloków, w którym są zapisywane dane. Można go określić jako księgę rachunkową, w której zostaje umieszczona lista transakcji. Inaczej mówiąc blockchain stanowi bazę danych, którą dysponują użytkownicy. W bazie tej mieszczą się dane zgrupowane w postaci bloków, które są ze sobą połączone. Technologia blockchain może zostać wykorzystana do tego, aby dokonywać rejestracji transakcji, które zachodzą między użytkownikami. Prowadzone transakcje cechuje anonimowość.
Nie ma konieczności dokonywania jakichkolwiek zabezpieczeń, a rejestrów nie można sfałszować. Technologia ta pozwala na automatyczne rozliczanie transakcji między różnymi osobami. Blockchain może być modyfikowany. Typowymi dla niego właściwościami są:
• zdecentralizowana oraz rozproszona baza danych,
• nieodwracalność i niezmienność transakcji,
• szyfrowanie transakcji za pomocą narzędzi kryptograficznych,
• możliwość wglądu do rejestr transakcji.
„Górnicy” kopiący krypto waluty tworzą i utrzymują blockchain, dbają o osiąganie konsensusu w zakresie wydobytych jednostek. Pojedynczy blok to miejsce, w którym zapisuje się transakcje i w kto trym dochodzi do emisji nowych jednostek. Poszczególne bloki składają się z nagłówka i listy transakcji, których dokonywali użytkownicy. Blockchain Kryptowaluty zawiera zapisy operacji dla każdej monety. W celu wykopania nowego bloku niezbędne jest rozwiązanie kryptograficznego problemu, który polega na tym, że trzeba znaleźć hasło spełniające równanie. Użytkownik może sprawdzić, jaki problem jest w danej chwili rozwiązywany. Aby wykopać blok niezbędna jest duża moc obliczeniowa. Do kopania walut używa się komputerów, kart graficznych, narzędzi ASIC. W przypadku niektórych kryptowalut użytkownicy muszą się łączyć i wykorzystywać wspólną moc obliczeniową. Wykopany blok dołącza się do tych, które powstały wcześniej.
Blockchain może być wykorzystywany w administracji publicznej, zwłaszcza jako rejestr danych. Obecnie funkcjonują już rozwiązana, dzięki którym istnieje możliwość zastąpienia tradycyjnych zapisów w rejestrach za pomocą łańcuchów bloków, w których są zawarte wszystkie konieczne informacje. Kolejnym zastosowaniem blockchain są inteligentne umowy, które pozwalają na regulowanie sposobów dokonywania i przebiegu transakcji. Świadczone w inteligentny sposób umowy pozwalają na zagwarantowanie bezpieczeństwa, przejrzystości. Cechują się prostotą działania i szybkością. Inteligentne kontrakty rozumie się jako automatyczne zawieranie i realizowanie umów, które nie są przez nikogo kontrolowane. Przykładem takiej umowy może być wypłata odszkodowania za odwołanie lotu przez linie lotnicze. Przy umowach tego rodzaju nie ma konieczności wypełniania wniosków czy zbierania dowodów. Czas oczekiwania na decyzję jest krótki.

synonimy: łańcuch bloków

Odmiana przez przypadki – nieodmienny

Przykłady użycia:
Już ponad 1000 przedsiębiorstw w Polsce wdrożyło technologię blockchain.
Blockchain przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa transakcji.
Przykładem zastosowania blockchain może być zintegrowany system kontroli łańcucha dostaw.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!