Blockchain

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Blockchain, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Blockchain to technologia rozproszonego rejestru. Technologia tego rodzaju stanowi podstawę kryto waluty. Określa się ją jako rozproszony rejestr, czyli elektroniczną listę. Blockchain posługuje się rozwiązaniami kryptograficznymi, wśród których można wymienić jednokierunkowe funkcje haszujące, kryptografię asymetryczną. Dzięki temu zagwarantowane jest bezpieczeństwo i wyeliminowana jest kwestia braku zaufania. technologię tę uważa się za rewolucyjna, jeśli chodzi o sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji, a także wymiany informacji i wartości. Może ona być przełomowa w cyfrowym świecie. Może być wykorzystywana przez banki, instytucje ubezpieczeniowe, administrację publiczną.

Technologia ta ma także zapewnić bezpieczeństwo i anonimowość użytkownikom. Jest to również rozwiązanie, które ma zapewnić działanie branży finansowo ubezpieczeniowej, energetyki, przemysłu naftowego, ochrony zdrowia i administracji publicznej. Koncepcja blockchain jest prosta, nie należą do najprostszych jedynie szczegóły technologiczne, które się z tą procedurą wiążą. Blockchain stanowi łańcuch bloków, w którym są zapisywane dane. Można go określić jako księgę rachunkową, w której zostaje umieszczona lista transakcji. Inaczej mówiąc blockchain stanowi bazę danych, którą dysponują użytkownicy. W bazie tej mieszczą się dane zgrupowane w postaci bloków, które są ze sobą połączone. Technologia blockchain może zostać wykorzystana do tego, aby dokonywać rejestracji transakcji, które zachodzą między użytkownikami. Prowadzone transakcje cechuje anonimowość.
Nie ma konieczności dokonywania jakichkolwiek zabezpieczeń, a rejestrów nie można sfałszować. Technologia ta pozwala na automatyczne rozliczanie transakcji między różnymi osobami. Blockchain może być modyfikowany. Typowymi dla niego właściwościami są:
• zdecentralizowana oraz rozproszona baza danych,
• nieodwracalność i niezmienność transakcji,
• szyfrowanie transakcji za pomocą narzędzi kryptograficznych,
• możliwość wglądu do rejestr transakcji.
„Górnicy” kopiący krypto waluty tworzą i utrzymują blockcha

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!