Bursztyn

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bursztyn, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Bursztyn – to skamieniała żywica drzew iglastych, rzadziej drzew z grupy bobowców. Największe złoża bursztynowe można znaleźć w Rosji, 90% zasobu światowego.

Słowo „bursztyn” pochodzi od niemieckiego słowa „bernstein”, czyli płonący kamień.

Jakie są synonimy bursztynu? Myślę, że najlepszymi będą: jantar, sukcynit bałtyckie złoto, złoto północy, morskie złoto, amber.

Jak odmienić przez przypadki?

1.Mianownik – bursztyn/ bursztyny
2.Dopełniacz – bursztynu/ bursztynów
3.Celownik – bursztynowi/ bursztynom
4.Biernik – bursztyn/ bursztyny
5.Narzędnik – bursztynem/ bursztynami
6.Miejscownik – bursztynie/ bursztynach
7.Wołacz – bursztynie/ bursztyny

1.Bursztyn można znaleźć w wielu drogeryjnych kosmetykach.
2. Jantar pochodzi z żywicy drzew.
3. Istnieje popularna legenda o bursztynowej komnacie.

Bursztyny powstają pięćdziesiąt milionów lat, pochodzą z żywicy drzew, które rosły przy morzu, żywica tych iglaków trafiła do może, gdzie przez taki długi okres zdążyła stwardnieć. W Bałtyku znalazła się za pomocą sieci rzecznych, które transportowały żywicę prosto do morza. Drzewa w tym okresie nadmiernie wydzielały żywicę przez wybuchy wulkanów i zanieczyszczone powietrze, drzewo wydzielało żywicę, aby uchronić się przed atmosferą. Do cieczy zlatywały się owady, które się do niej przylepiały, dlatego dziś w bursztynie można zobaczyć owady.

Skład chemiczny sukcynitu pochodzącego z Morza Bałtyckiego, to mieszanina sporej ilości związków, najwięcej jest węgla 67-81%, potem siarka 1%, tlen i wodór stanowią 10-11%. Jantar zawiera też 3-8% kwasu bursztynowego. Złoto bałtyckie należy do substancji trudno rozpuszczalnych, a kolor to od jasnożółtego do brunatnego, choć czasami można spotkać morskie złoto w odcieniach zieleni. Bursztyny nie przewodzą prądu, więc są niezłymi izolatorami, a temperatura topnienia morskiego złota wynosi 290-390 stopni Celsjusza, w ten sposób można klarować bursztyn, choć wtedy staje się niewiele już warty. Samo złoto północy po spotkaniu z taką temperaturą można łatwo formować, staje się on bardzo plastyczny.

Bursztyn doskonale sprawd

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!