Bursztyn – to skamieniała żywica drzew iglastych, rzadziej drzew z grupy bobowców. Największe złoża bursztynowe można znaleźć w Rosji, 90% zasobu światowego.
Słowo „bursztyn” pochodzi od niemieckiego słowa „bernstein”, czyli płonący kamień.
Jakie są synonimy bursztynu? Myślę, że najlepszymi będą: jantar, sukcynit bałtyckie złoto, złoto północy, morskie złoto, amber.
1.Bursztyn można znaleźć w wielu drogeryjnych kosmetykach.
2. Jantar pochodzi z żywicy drzew.
3. Istnieje popularna legenda o bursztynowej komnacie.
Bursztyny powstają pięćdziesiąt milionów lat, pochodzą z żywicy drzew, które rosły przy morzu, żywica tych iglaków trafiła do może, gdzie przez taki długi okres zdążyła stwardnieć. W Bałtyku znalazła się za pomocą sieci rzecznych, które transportowały żywicę prosto do morza. Drzewa w tym okresie nadmiernie wydzielały żywicę przez wybuchy wulkanów i zanieczyszczone powietrze, drzewo wydzielało żywicę, aby uchronić się przed atmosferą. Do cieczy zlatywały się owady, które się do niej przylepiały, dlatego dziś w bursztynie można zobaczyć owady.
Skład chemiczny sukcynitu pochodzącego z Morza Bałtyckiego, to mieszanina sporej ilości związków, najwięcej jest węgla 67-81%, potem siarka 1%, tlen i wodór stanowią 10-11%. Jantar zawiera też 3-8% kwasu bursztynowego. Złoto bałtyckie należy do substancji trudno rozpuszczalnych, a kolor to od jasnożółtego do brunatnego, choć czasami można spotkać morskie złoto w odcieniach zieleni. Bursztyny nie przewodzą prądu, więc są niezłymi izolatorami, a temperatura topnienia morskiego złota wynosi 290-390 stopni Celsjusza, w ten sposób można klarować bursztyn, choć wtedy staje się niewiele już warty. Samo złoto północy po spotkaniu z taką temperaturą można łatwo formować, staje się on bardzo plastyczny.
Bursztyn doskonale sprawd
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
za się w kosmetykach, ponieważ jest dobrym antyoksydantem, czyli jest w stanie ochronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale również rozświetla cerę i sprawia, że wydaje się być nieco młodsza. Dodatkowo wpływa na psychikę, redukuje stres, uspokaja i wzmacnia, dlatego można przyłożyć go do serca lub układu krążeniowego. Kremy zawierające kwas bursztynowy bardzo dobrze dotleniają skórę, a także doskonale nawilża. Firma „Jantar” produkuje całą paletę kosmetyków do włosów z bursztynem, można kupić wcierkę do włosów, która zapobiega wypadaniu włosów, produkt wzmacnia cebulki włosów i nieźle je odżywia. Firma oferuje również ampułki przeznaczone do kuracji włosów zniszczonych, kosmetyk pogrubia włosy i wzmacnia.
Popularna nad morzem jest nalewka ze złota bałtyckiego, po którą najchętniej sięgają starsi ludzie, którzy uznają moc bursztynu. Nalewką można nacierać klatkę piersiową oraz plecy, gdy panuje gorączkę i zapaleniu płuc. Przy dokuczliwiej migrenie można wsmarowywać miksturę w skronie, a w aptekach roi się od maści z bursztynem.
Istnieje teoria, że pruski władca, Fryderyk I, zlecił budowę bursztynowej komnaty, aby prześcignąć wszystkich w bogactwie. Zatrudnił Andreasa Schlutera, który zaprojektował gabinet, a do realizacji przystąpili dwaj mistrzowie w swoim fachu. Ciężko pracowali nad komnatą przez jedenaście lat, a efekt był zachwycający, całe pomieszczenie zostało skąpane w jantarze, wykonano z niego płaskorzeźby. Król oddał gabinet władcy rosyjskiemu w dowodzie przyjaźni i jako zapieczętowanie gorliwego sojuszu. W 1941 roku komnatę obrabowano, a ślad po niej zaginął. Temat do dziś męczy pasjonatów historii, którzy usiłują dowiedzieć się, co się wtedy wydarzyło, w poszukiwaniach brali amatorzy, służby, prorokowie, jasnowidzowie i okultyści.
Następna legenda opowiada o Juracie, morskiej bogini, która pokochała rybaka, kochankowie się pocałowali, co rozwścieczyło Perkuna, który w szale zniszczył pałac Juraty, a jego szczątki, czyli bursztyny, do dziś wypluwa morze. Istnieje jeszcze jedna wersja tej opowiastki, mianowicie Perkun miał zamknąć boginię w morskim zamczysku, a bursztyny znajdowane na plaży, to łzy Juraty tęskniące za ukochanym.
Dodaj komentarz jako pierwszy!