Butik
Czym jest butik? Czy występuje on w liczbie pojedynczej i mnogiej, czy tylko pojedynczej? Jakie są wyrazy bliskoznaczne do tego słowa? Jak się go odmienia przez przypadki?
Na powyższe pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej.
Butik jest niedużym sklepem w formie stacjonarnej lub internetowej, w którym sprzedawana jest odzież. Jednak nie jest to zwykła sieciówka. W butiku najczęściej są sprzedawane ubrania jednej konkretnej marki lub wybranego projektanta. Jest to sklep z odzieżą najczęściej ekskluzywną, na które nie jest stać wszystkich. Najczęściej butik ma swoją renomę pochodzącą właśnie od marki lub projektanta i wiadomo jest, iż dokonując zakupu w butiku na pewno osoba taka będzie się wyróżniać w tłumie jakością orz wykonaniem zakupionej odzieży, a także fasonem, gdyż nie będą to ubrania szyte na skalę masową, a tylko pojedyncze najczęściej sztuki. Są w nim sprzedawane również najczęściej krótkie serie danych produktów, a nie tak jak w niektórych sieciówkach co jakiś czas ta sama seria ubrań. Są tam sprzedawane modne sezonowe ubrania.
W Polsce jednak nazywanie sklepu butikiem jest mało popularne. Zdecydowanie częściej używa się słowa sklep, czy też sklepik lub sklep odzieżowy.
Słowo butik, które jest już spolszczone pochodzi od francuskiego słowa ‘boutique’. Przyjęło się jednak w Polsce, iż wersja fonetyczna zapisu jest poprawna i nie trzeba się zastanawiać, czy znać języka francuskiego, aby poprawnie zapisać ten rzeczownik.
Oczywiście nie występuje jedynie liczba pojedyncza słowa butik. Jak wiadomo nie musi występować jedynie jeden sklep tego typu, ale może ich być wiele, dlatego też istnieje liczba mnoga od słowa butik, czyli butiki.
Wyrazami bliskoznacznymi, to znaczy synonimami słowa butik są wyrazy takie jak: sklep, sklepik, kiosk, dom towarowy.
Istnieje również forma używania słowa butik, czy jego francuskiej wersji- boutique jako nazw własnych, jako nazwy tych małych sklepików odzieżowych. I tak można na przykład spotkać się z nazwami: eButik, La Butik, czy nawet Boutique jako nazwy sklepu. Wówczas można powiedzieć np. że zrobiło się zakupy w butiku La Butik, w butiku Boutique, czy eButiku. Chociaż najczęściej wówczas nazw własnych się nie odmienia.
Wyraz butik w liczbie pojedynczej oraz mnogiej odmienia się również przez przypadki. Deklinacja tego słowa w obydwu liczbach została przedstawiona poniżej.
Liczba pojedyncza: BUTIK
1. mianownik (kto? co?) butik
2. dopełniacz (kogo? czego?) butiku
3. celownik (komu? czemu?) butikowi
4. biernik (kogo? co?) butik
5. narzędnik ((z) kim? (z) czym?) butikiem
6. miejscownik (o kim? o czym?) butiku
7. wołacz (o! ) butiku
Liczba pojedyncza: BUTIKI
1. mianownik (kto? co?) butiki
2. dopełniacz (kogo? czego?) butików
3. celownik (komu? czemu?) butikom
4. biernik (kogo? co?) butiki
5. narzędnik ((z) kim? (z) czym?) butikami
6. miejscownik (o kim? o czym?) butikach
7. wołacz (o! ) butiki
Przykłady zastosowania wyrazu butik:
1. W naszym mieście na rynku głównym otworzyli nowy butik, ciekawe jakie są w nim ceny.
2. Anna pracuje w butiku w Warszawie. Opowiada nieraz ciekawe historie o klientach.
3. Przyglądałam się wczoraj butikowi i myślałam, czy do niego wejść, czy nie, ale ostatecznie stwierdziłam, że i tak pewnie nie byłoby mnie stać na ubrania z niego.
4. W naszej galerii handlowej otworzyli kolejny butik. Już jest ich tam pięć.
5. Przepraszam, gdzie w Łodzi mogę znaleźć jakieś butiki?
6. Znalazłam w Internecie nowy butik. Nie wiedziałam, że są w nim tak przystępne ceny.
7. Krzysiek kupił wczoraj w butiku nowy kostium dla Marysi. Mówię Ci jaki ładny. Ale cii…to ma być dla niej niespodzianka.
8. Na studiach pracowałam w butiku. Elastyczne godziny pracy, dopasowany grafik do planu zajęć i świetny kierownik. Bardzo mi się podobała ta praca.
9. Hej, pójdziemy jutro na zakupy? Muszę kupić sobie nową bluzkę?
No jasne, a gdzie?
Może do butiku? Podobno wczoraj była dostawa nowej kolekcji.
10. Dostałam podwyżkę i stwierdziłam, że zaszaleję. Kupiłam wczoraj w butiku ową bluzkę. Mówię ci- cudo.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!