Chemia
Chemia
Słowo chemia pochodzi od greckiego χυμεία (chymeía), oznaczającego tworzenie płynów. Jest to nauka przyrodnicza, która bada naturę, właściwości i przemiany, które zachodzą pomiędzy substancjami. Chemia w języku codziennym może oznaczać także pozytywne relacje między ludźmi.
Synonim:
Chemia jako relacje międzyludzkie: pociąganie, pozytywne relacje, przyciąganie, zakochanie, miłość.
Chemia jako rodzaj nauki: nauka badająca substancje, wiedza.
Chemia jako rodzaj leczenia: chemioterapia, chemoterapia.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) chemia
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) chemii
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) chemii
Biernik (Kogo? Co? Widzę) chemię
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z chemią
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o chemii
Wołacz (O!… witaj!) chemio
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) chemii
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) chemii
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) chemiom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) chemie
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z chemiami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o chemiach
Wołacz (O!… witajcie!) chemie
Chemia jest nauką, która zajmuje się, badaniem substancji, ich właściwości oraz zależności. Przemiany substancji, wynikają z praw, według których, atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w bardziej bądź mniej trwałe związki chemiczne. A także według praw, w których wiązania tworzą się i ulegają rozerwaniu, prowadzi to do przemian jednych substancji w inne. Nazywane jest to reakcjami chemicznymi.
Zarówno fizyka, jak i chemia przenikają się nawzajem, nie zawsze więc łatwo jest ustalić, które zagadnienie należy, do której dziedziny. Obydwie te nauki są centralnymi dziedzinami wiedzy przyrodniczej. Wspólnie stanowią one podstawę dla innych nauk przyrodniczych: geografii, biologii, metalurgii i innych.
Głównym zadaniem chemii jest badanie substancji i ich przemian, w których z dwóch substancji powstaje jedna. Współcześnie próbuje się wyjaśnić te zagadnienia na poziomie cząsteczkowym. Ale chemia szuka także zależności pomiędzy właściwościami, składem a strukturą atomową.
Budowa świata i substancji, które otaczają nas na co dzień, jest zależna od chemicznych i fizycznych właściwości. To, że na przykład drewno pali się po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury, ponieważ zawarta w nim celuloza jest polimerem, który ulega spontanicznemu utlenieniu (jak i cała reszta zależności) determinowane, jest przez powłoki elektronowe, które otaczają jądro atomowe. To pokazuje, że chemia nie zajmuje się funkcjonowaniem jąder tylko zjawiskami elektronowymi. Wyjątek stanowi chemia jądrowa.
Obecnie chemia to nauka przede wszystkim opierająca się na nieustannych eksperymentach, lecz jest pozbawiona magiczno–mistycznej otoczki, która towarzyszyła alchemii. Jej podstawę stanowią reakcje chemiczne, które są przeprowadzane w kontrolowanych warunkach w laboratoriach.
Chemia ma swoje początki w starożytności, gdy z rozważań filozoficznych wyłoniła się alchemia. Za twórców współcześnie działającej chemii uważa się: Roberta Boyle’a, Antoine Lavoisiera oraz Johna Daltona. To oni rozgraniczyli badania z użyciem metod naukowych od poszukiwań kamienia filozoficznego.
Ważnymi osiągnięciami początków chemii były:
• Stworzenie koncepcji pierwiastka chemicznego,
• Rozpowszechnienie prawa zachowania masy,
• Stworzenie koncepcji atomowej,
• Odkrycie okresowości i stworzenie układu okresowego pierwiastków,
• Odkrycie budowy atomu,
• Stworzenie podstaw chemii kwantowej.
Podstawowej pojęcia w chemii:
• Atom – składa się z jądra atomowego i powłok elektronowych. Zachowaniem i naturą chmury elektronowej zajmuje się chemia. To ona decyduje o zdolności atomów do łączenia się w większe obiekty, czyli cząsteczki.
• Cząsteczka – jest to grupa atomów, stale ze sobą powiązanych poprzez wymianę elektronów z powłoki walencyjnej (ostatniej). Wynikiem tego powstają trwałe wiązania chemiczne.
• Pierwiastek chemiczny – substancja, której nie da się rozłożyć na mniejsze części za pomocą metod chemicznych. Współcześnie istnieje ich ponad 100.
• Indywiduum chemiczne – substancja, składająca się z jednego rodzaju molekuł. Jeśli są one nienaładowanymi cząsteczkami, to są to związki chemiczne.
• Związek chemiczny – substancja, która składa się z jednego rodzaju cząsteczek.
• Jon – atomy lub cząsteczki, których ładunek elektryczny nie jest równy zero.
• Rodniki – cząsteczki albo atomy, które mają minimum jeden niesparowany elektron.
• Mieszanina – połączone ze sobą minimum dwa pierwiastki lub związki chemiczne, które zmieszane są w dowolnych stosunku i wykazują indywidualne właściwości.
• Reakcja chemiczna – proces powstawania albo zrywania wiązań chemicznych.
W chemii wszystko zapisuje się w postaci specjalnych symboli. Symbole pierwiastków to najczęściej jedna lub dwie literki, a symbole wiązań chemicznych mają postać kresek. W równaniu, które obrazuje reakcję chemiczną, substraty znajdują się po lewej, a produkty zawsze po prawej stronie.
Podstawową jednostką w chemii jest mol. Jest jednostka liczności materii lub objętości danej substancji przyrównana do liczby: 6,022*1023.
Chemię dzieli się na:
• Nieorganiczną: zajmuje się wszystkimi związkami, które występują w materii nieożywionej;
• Organiczna: zajmuje się związkami, które w swojej strukturze zawierają węgiel;
• Analityczna: bada skład, stężenie i struktury pierwiastków;
• Fizyczną: obejmuje zagadnienia z pogranicza chemii i fizyki.
Przykłady:
Istnieją różne nowe dyscypliny chemii na przykład: chemia supramolekularna, chemia metaloorganiczna.
Wiedzieliście, że na pograniczu chemii i innych nauk powstały: biochemia, astrochemia, chemia laserowa.
Chemię stosuje się głównie w przemyśle petrochemicznym, przemyśle tworzyw sztucznych, kwasu siarkowego i nawozów.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!