Choroba Alzheimera

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Choroba Alzheimera, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Choroba Alzheimera
Czym jest choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera należy do chorób neurodegeneracyjnych, czyli chorób powodujących znaczne osłabienie organizmu chorego, a także są nieuleczalne. Główny wzrost zachorowań na chorobę Alzheimera jest widoczny u osób, których wiek przekracza 65 lat. Choroba powoduje stopniowe, aczkolwiek ogólne otępienie. Choroba Alzheimera powoduje uszkodzenia w korze mózgowej. Mimo że nie są dokładnie znane przyczyny tej choroby to często można podejrzewać, że do jej przyczyn można zaliczyć możliwości oraz predyspozycje genetyczne części ludzi. Są znane jedynie czynniki, które zwiększają szanse na zachorowanie na chorobę Alzheimera takie jak: wiek po 65 roku życia, cukrzyca, mutacje genów, płeć żeńska. Nie są one wyznacznikiem zachorowalności, lecz jedynie wskazówką, która pokazuje, kto ma większe szanse, aby zachorować. Choroba na początku powoduje jedynie nieznaczne problemy z pamięcią, ponieważ podczas tej choroby uszkodzeniu ulegają komórki, które są odpowiedzialne za pamięć, a także orientację. Następnie zaawansowanie choroby się zwiększa i powoduje coraz większe problemy do czasu utrudnienia życia choremu.
Przebieg choroby może mieć trzy stopnie:
1) Otępienie łagodne – Chory ma problemy między innymi z nowymi przyswajaniem nowych informacji. Pojawiają się także nagłe zmiany nastrojów. Ludzie stają się introwertykami, ponieważ unikają kontaktów z innymi osobami ze społeczeństwa. Podczas tego etapu choroby ludzie są w stanie jeszcze wykonywać pewną część czynności z życia codziennego samodzielnie.
2) Otępienie o średnim nasileniu – Podczas tego stopnia chorzy mają problem z normalną mową, a także zaczynają się gubić przez zaburzoną orientację. U chorych mogą pojawić się także urojenia.
3) Otępienie zaawansowane – Ten stopień uniemożliwia a bynajmniej w znacznym stopniu utrudnia

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!