Choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera
Czym jest choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera należy do chorób neurodegeneracyjnych, czyli chorób powodujących znaczne osłabienie organizmu chorego, a także są nieuleczalne. Główny wzrost zachorowań na chorobę Alzheimera jest widoczny u osób, których wiek przekracza 65 lat. Choroba powoduje stopniowe, aczkolwiek ogólne otępienie. Choroba Alzheimera powoduje uszkodzenia w korze mózgowej. Mimo że nie są dokładnie znane przyczyny tej choroby to często można podejrzewać, że do jej przyczyn można zaliczyć możliwości oraz predyspozycje genetyczne części ludzi. Są znane jedynie czynniki, które zwiększają szanse na zachorowanie na chorobę Alzheimera takie jak: wiek po 65 roku życia, cukrzyca, mutacje genów, płeć żeńska. Nie są one wyznacznikiem zachorowalności, lecz jedynie wskazówką, która pokazuje, kto ma większe szanse, aby zachorować. Choroba na początku powoduje jedynie nieznaczne problemy z pamięcią, ponieważ podczas tej choroby uszkodzeniu ulegają komórki, które są odpowiedzialne za pamięć, a także orientację. Następnie zaawansowanie choroby się zwiększa i powoduje coraz większe problemy do czasu utrudnienia życia choremu.
Przebieg choroby może mieć trzy stopnie:
1) Otępienie łagodne – Chory ma problemy między innymi z nowymi przyswajaniem nowych informacji. Pojawiają się także nagłe zmiany nastrojów. Ludzie stają się introwertykami, ponieważ unikają kontaktów z innymi osobami ze społeczeństwa. Podczas tego etapu choroby ludzie są w stanie jeszcze wykonywać pewną część czynności z życia codziennego samodzielnie.
2) Otępienie o średnim nasileniu – Podczas tego stopnia chorzy mają problem z normalną mową, a także zaczynają się gubić przez zaburzoną orientację. U chorych mogą pojawić się także urojenia.
3) Otępienie zaawansowane – Ten stopień uniemożliwia a bynajmniej w znacznym stopniu utrudnia życie codzienne. Chory podczas tego stopnia choroby nie rozpoznaje także swoich bliskich. Dodatkowym objawem może być także problem z chodzeniem.
Do diagnozy choroby Alzheimera wykorzystuje się między innymi: test zegara, a także ocenia się stan psychiczny według powszechnej skali. Testy pomagają ocenić u chorych cechy otępienia. Badania neuropsychologiczne także wskazują na zaburzenia oraz wykonywanie rezonansu magnetyczne, a także tomografii komputerowej pomagają w diagnostyce choroby, lecz nie na jej bezpośrednim stwierdzeniu.
Nie ma leków, które mogą spowodować wyleczenie z choroby Alzheimera. Jednie jest możliwość stosowania leków, które mogą zwiększać aktywność jednego z układów to znaczy układu cholinergicznego. Poprawia się także metabolizm mózgowy, dzięki przyjmowaniu określonych leków, a także spowodowane jest zwiększanie przepływu krwi przez mózg. Leki które można przyjmować, aby spowolnić postępowanie choroby Alzheimera to między innymi: dynepezil, galantamina, a także rywastygmina.
ODMIANA PRZEZ PRZYPADKI SŁÓW „CHOROBA ALZHEIMERA”:
Liczba pojedyncza
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – Choroba Alzheimera
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – Choroby Alzheimera
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – Chorobie Alzheimera
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – Chorobę Alzheimera
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – (z) Chorobą Alzheimera
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – (o) Chorobie Alzheimera
Wołacz (W.) – o! – Chorobo Alzheimera
SYNONIM SŁÓW „CHOROBA ALZHEIMERA”
Dla słów „choroba alzheimera”, nie ma wielu synonimów, ponieważ jest jedynie jeden:
1. Alzheimer
PRZYKŁADOWE ZDANIE Z SYNONIMEM SŁÓW „CHOROBY ALZHEIMERA”:
1. Wielu starszych ludzi, lecz nie tylko choruje na alzheimera, z którym życie nie jest proste.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!