Cyberprzemoc
Cyberprzemoc to zjawisko, które należy rozumieć jako przemoc dokonywaną za pośrednictwem technologii informacyjnych i komunikacyjnych – przede wszystkim Internet oraz telefony komórkowe. Główne formy tego zjawiska to nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie ośmieszających/kompromitujących zdjęć lub filmów. W działaniach o charakterze cyberprzemocy wykorzystuje się przede wszystkim pocztę elektroniczną, serwisy społecznościowe, blogi, czaty, komunikatory.
Odmiana przez przypadki
M. cyberprzemoc
D. cyberprzemocy
C. cyberprzemocy
B.cyberprzemoc
N. cyberprzemocą
Msc. cyberprzemocy
W. cyberprzemoc
Synonimy: przemoc komputerowa, przemoc w sieci, przemoc internetowa
Zjawisko cyberprzemocy jest często utożsamiane z cyberbullyingiem. Jest to zjawisko powszechne, obecne we wszystkich kulturach na całym świecie. Wszystkie społeczeństwa mają do czynienia z cyberprzemocą od momentu, kiedy dostęp do Internetu stał się powszechny. Cyberprzemoc jest zjawiskiem nowym, a wiedza o jego oddziaływaniu jest jeszcze niepełna. Konsekwencje są zbliżone do konsekwencji tradycyjnej przemocy rówieśniczej. Większość ofiar cyberprzemocy nie doznaje poważniejszego uszczerbku. Jednakże sytuacja staje się o wiele poważniejsza w przypadku dzieci, które nie weszły jeszcze w wiek adolescencji oraz w przypadku osób, które przemocy doświadczają wyjątkowo często. U ofiar cyberprzemocy można zauważyć zwiększone poczucie lęku, dzieci te częściej czują się osamotnione, upokorzone, zagrożone. Uczuciem, które często im towarzyszy są także frustracja i gniew. Do zwiększenia przemocy w sieci z pewnością przyczynia się anonimowość. Zachowanie anonimowości jest łatwe z uwagi na to, że usługi komunikacyjne są powszechnie dostępne. Młodzi ludzie mają możliwość tworzenia wielu tożsamości, przybierania wielu pseudonimów. Możliwość pozostania anonimowym stwarzają także programy do darmowego rozsyłania wiadomości e- mail. Młodzi ludzie spędzają w sieci bardzo dużo czasu. Można zauważyć, że komputer z dostępem do Internetu jest przez wiele osób bardziej ceniony niż możliwość wyjścia na dwór i wspólnej zabawy z kolegami. Dzieci częściej niż pograć w piłkę umawiają się wspólne granie w sieci. Podczas gdy tradycyjne formy przemocy mają miejsce w określony, czasie i miejscu, cyberprzemoc może mieć miejsce w domu, na podwórku, w szkole – praktycznie w każdym miejscu i w każdej odległości od poszkodowanego. Przejawy cyberprzemocy na ogół są niezauważalne przez dorosłych. Młodzi ludzie nie informują o przypadkach cyberprzemocy dorosłych, ponieważ nie wierzą, że ich interwencja mogłaby pomóc. Młodzi ludzi obawiają się także, że konsekwencją poinformowania dorosłych o cyberprzemocy mógłby być zakaz korzystania z Internetu lub telefonu komórkowego. Rodzice tak naprawdę nie są zresztą w stanie całkowicie kontrolować poczynań swoich dzieci w sieci. Nawet jeśli korzystają ze specjalnych programów chroniących dzieci, to muszą wziąć pod uwagę, że ich pociechy korzystają nie tylko z domowych urządzeń. Wiele urządzeń takich jak telefony komputerowe, laptopy, tablety pozwala dzieciom na ich używanie poza kontrolą dorosłych.
Pierwsze informacje na temat przemocy w sieci pojawiły się około 2000 roku. Miały miejsce w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. Przypadki te stały się głośne ze względu na upublicznienie w sieci. Ofiary przemocy poniosły poważne konsekwencje. Jeden z filmów przedstawiał scenę, w której chłopiec nieudolnie odgrywał scenę walki z „Gwiezdnych wojen”. Chłopiec przeżył załamanie nerwowe, a jego rodzina zmieniła miejsce zamieszkania. Obecnie co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje na temat przypadków przemocy w sieci i o konsekwencjach takich zdarzeń.
W Polsce jednym z głośniejszych przypadków była historia gimnazjalistki, która popełniła samobójstwo po tym, jak w sieci pojawił się film pokazujący scenę, w której dziewczyna jest krzywdzona przez rówieśników.
Przykłady użycia:
Obecnie coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem cyberprzemocy.
Z powodu cyberprzemocy zlikwidował swoje konto w mediach społecznościowych.
Terroryści coraz częściej posługują się cyberprzemocą.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!