🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Cygan

Słowo ,,cygan” ma kilka różnych znaczeń. O to one: kłamca; człowiek o ciemnej (śniadej) cerze i ciemnych włosach; osoba, która jest narodowości cygańskiej; osoba prowadząca koczowniczy tryb życia (wędrowny). Jak widzisz, wszystkie te znaczenia dotyczą pewnej osoby, która może mieć różne cechy. Najczęściej jednak używa się tego wyrazu, gdy mówi się o osobie narodowości cygańskiej lub o kłamcy. I niestety właśnie przez to, że zaczęto mówić cygan na kogoś, kto oszukuje, to na osobach narodowości cygańskiej ciąży ciężar, ponieważ od razu są oni odbierani jako złodzieje i kłamcy, chociaż wiemy dobrze, że ludzie są różni i nie możemy oceniać ich po narodowości i kolorze skóry. Jednak podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o synonimy wyrazu ,,cygan”. Zobacz sam: kanciarz; oszust; fałszywiec; kłamczuch; łgarz; cwaniaczek. Są to najbardziej znane synonimy tego słowa, jednak nie wymienię Ci wszystkich wyrazów bliskoznacznych, ponieważ jest ich bardzo dużo, lecz wszystkie mają wspólną cechę, mianowicie taką, że przedstawiają osobę jako ktoś zakłamany i fałszywy. Są to złe cechy więc możesz zrozumieć, jak ciężko musi być osobą narodowości cygańskiej, jeśli krążą takie słowa na ich temat. Przykre to trochę, no nie? Jednak teraz przejdziemy do trochę milszej i przyjemniejszej rzeczy, czyli do odmiany przez przypadki. Z własnego doświadczenia wiem, że dużo młodzieży, ale też i starszych osób, ma problem, kiedy muszą odmienić pewne wyrazy przez przypadki. Jednak ja chcę, abyś Ty nie miał takiego problemu więc napiszę Ci tę odmianę. O to ona:

– ,,Mianownik” (kto? co?) Cygan (l.poj) Cyganie (l.mn)
– ,,Dopełniacz” (kogo? czego nie ma?) Cygana (l.poj) Cyganów (l.mn)
– ,,Celownik” (komu? czemu się przyglądam?) Cyganowi (l.poj) Cyganom (l.mn)
– ,,Biernik” (kogo? co widzę?) Cygana (l.poj) Cyganów (l.mn)
– ,,Narzędnik” (z kim? z czym idę?) Cyganem (l.poj) Cyganami (l.mn)
– ,,Miejscownik” (o kim? o czym mówię?) Cyganie (l.poj) Cyganach (l.mn)
– ,,Wołacz” (o ty mój! o ty moja! o wy moje!) Cyganie (l.poj) Cyganie (l.mn).

Jak widzisz, wyraz ,,cygan” w tej odmianie napisałam z dużej litery, ponieważ nazwy grup etnicznych piszę się z dużej litery. Jest to w pewnym stopniu oznaka szacunku więc jeśli piszemy o osobie narodowości cygańskiej to zapisujemy wyraz ,,cygan” przez dużą literę. Inaczej ma się sytuacja, jeśli chodzi o inne znaczenia tego słowa. Gdy mówimy o kimś, że jest kłamcą i użyjemy słowa ,,cygan” to używamy wtedy tego wyrazu z małą literą, ponieważ jest to znaczenie przenośne. Łatwe? Wydaje mi się, że tak. I również mam nadzieję, że wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe i nie masz z niczym problemu. Na koniec jeszcze chcę Ci napisać kilka zdań, dzięki którym dowiesz się, jak stosować ten wyraz w zdaniach. O to one:
– ,,Moja mama ostatnio zobaczyła Cygana i natychmiast przyciągnęła do siebie swoją torebkę, ponieważ bała się, że może on jej ukraść portfel, a miała w nim sporo pieniędzy.”
– ,,Podczas wtorkowej lekcji historii Maciek ukradł Bartkowi długopis, co doprowadziło do tego, że Bartek zaczął wyzywać Maćka od cyganów i złodziei, a w następstwie do bójki, za co obydwoje zostali ukarania naganą i dodatkowi zajęciami pozalekcyjnymi.”
– ,,Do mojej klasy ostatnio dołączył Cygan, jednak postanowiłam sobie, że dam mu szansę i nie będę go oceniać po tym, co mówi się o takich ludziach, dzięki czemu zyskałam nowego przyjaciela, ponieważ okazał się on wspaniałym kolegą, który mnie wspiera i rozbawia, a przede wszystkim nie kradnie i nie kłamie.”
To by było na tyle. Podsumowując, mam nadzieję, że wszystko jest dla Ciebie jasne i wszystko dobrze Ci wytłumaczyłam. Musisz pamiętać, że słowo ,,cygan” oznacza albo osobę pochodzenia cygańskiego (inaczej Roma) albo oszusta i kłamcę. Postaraj się również zapamiętać odmianę przez przypadki, ponieważ pozwala ona na lepszą komunikację z ludźmi. I jeśli kiedyś czegoś zapomnisz to wróć do tego wypracowania i przeczytaj je jeszcze raz, a na pewno wszystko znów stanie się dla Ciebie jasne i zrozumiałe.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!