Depresja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Depresja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Depresja – jest to zespół zaburzeń psychicznych, które mogą różnić się w zależności od osoby, wieku oraz płci. Depresja nie jest obniżonym nastojem, jest to bardziej zaawansowany i chroniczny smutek, który często owocuje myślami samobójczymi i tendencją do brawury.
Jakie są synonimy?
Zaburzenie depresyjne, chandra, marazm, żałosność.
Pojęcie depresji występuje również w geografii i oznacza teren lądowy położy poniżej poziomu morza. Na mapach z hipsometrią takie miejsca zaznacza się kolorem ciemnozielonym.
A jak odmienić ten wyraz przez przypadki?
mianownik – depresja
dopełniacz – depresji
celownik – depresji
biernik – depresję
narzędnik – depresją
miejscownik – depresji
wołacz – depresjo!
Depresji nie można lekceważyć.

Zaburzenie depresyjne nie jest zwykłym smutkiem.

W zależnie od osoby depresja wygląda inaczej.

Depresja to jedno z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie i dotyka nawet 10% populacji. Osoba chora widzi świat jako piekło na ziemi, spodziewa się najgorszego i nie widzi pozytywnych aspektów życia. Czuje się bezsilna wobec losu, niepotrafiącą dokonywać zmian, a codzienne czynności mogą stanowić wyzwanie. Chory traci zainteresowanie życiem innych osób, już nawet nie myśli co się dzieje u znajomych, nie potrzebuje rozmów z rodziną. Nie warto jednak wierzyć, że zaburzenie depresyjne dotyka jedynie osób słabych, leniwych, czy niepewnych siebie, ale także okropnym mitem jest to, że depresja miałaby być schorzeniem wykreowanym przez media oraz farmaceutykę, ludzie empatyczni raczej tak nawet nie pomyślą.
Chorym nie powinno się powtarzać i mawiać, że praca leczy depresję, ponieważ od radzenia sobie z tym jest specjalna terapia i profesjonalna pomoc. Nie należy także umniejszać osobie chorej, ponieważ wprowadza to chorego w poczucie porażki i pogłębienie niechęci do samego siebie. Teksty w stylu „ogarnij się” lub „inni mają gorzej” są toksyczne, nie powinno się ich kierować nawet do zdrowych osób, takie teksty przejawiają ignorancję i jawny brak zrozumienia, nie mają nic wspólnego ze wsparciem i empatią. Powinno unikać się oceny, wszystkie komentarze sugerujące, iż taki człowiek powinie

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!