Diagram
Wyraz ,,diagram” ma kilka znaczeń. Oto one: puste pola krzyżówki; przedstawienie jakichś zależności, np. liczby opadów, w postaci linii krzywej lub różnej wielkości słupków (inaczej uproszczone zaprezentowanie pewnych zdarzeń w postaci słupków, linii lub koła). Jak widzisz, są to bardzo podobne znaczenia, ponieważ nawiązują one do pewnych konstrukcji, które coś nam przedstawiają. Jest to dość proste więc nie powinieneś mieć problemu z zapamiętaniem tych znaczeń. Podobna, bo bardzo łatwa, sytuacja jest, jeśli mówimy o synonimach wyrazu ,,diagram”. Jest ich dość sporo, jednak wszystkie są praktycznie takie same. O to kilka z nich: rejestr; ilustracja; spis; schemat; grafik; plan; zestawienie; tabela; projekt. Można więc zobaczyć, jak te wyrazy bliskoznaczne są do siebie podobne. Wszystkie nawiązują do czegoś, co nam będzie coś przedstawiać, więc jest to cecha, dzięki której łatwiej będzie Ci zapamiętać te synonimy. Łatwe na razie jest wszystko? Mam nadzieję, że tak. Teraz chcę Ci jeszcze napisać odmianę wyrazu ,,diagram” przez przypadki, ponieważ wiem, jak dużo młodzieży, ale też i starszych osób, ma problem z dokonaniem jej. Oto ona:
,,Mianownik” (kto? co?) diagram (l.poj) diagramy (l.mn)
,,Dopełniacz” (kogo? czego nie ma?) diagramu (l.poj) diagramów (l.mn)
,,Celownik” (komu? czemu się przyglądam?) diagramowi (l.poj) diagramom (l.mn)
,,Biernik” (kogo? co widzę?) diagram (l.poj) diagramy (l.mn)
,,Narzędnik” (z kim? z czym idę?) diagramem (l.poj) diagramami (l.mn)
,,Miejscownik” (o kim? o czym mówię?) diagramie (l.poj) diagramach (l.mn)
,,Wołacz” (o ty mój! o ty moja! o wy moje!) diagramie (l.poj) diagramy (l.mn).
Była to cała odmiana wyrazu ,,diagram” przez przypadki. Wydaje mi się, że jest to jedna z łatwiejszych odmian, jaką kiedykolwiek robiłam, ponieważ wyraz ,,diagram” bardzo łatwo się odmienia. Jest to więc dla Ciebie duży plus, ponieważ nie będziesz mieć raczej problemu z dokonaniem jej. Kończąc, napiszę Ci jeszcze kilka zdań z użyciem słowa ,,diagram”, abyś wiedział, kiedy zastosować ten wyraz. O to one:
,,Podczas ostatniego spotkania służbowego każdy z pracowników musiał zrobić diagram z przedstawieniem wynagrodzeń, jakie każdy powinien dostawać, ponieważ dużo pracowników uważało, że są niedoceniani i mają za małe wynagrodzenie w stosunku do innych wspólników.”
,,Chciałam dziś rozwiązać diagram, jednak zagadnienia do niego były za trudne i gdy rozwiązałam te, które potrafiłam to i tak zostało bardzo dużo wolnych krateczek, co mnie całkowicie zdemotywowało i zniechęciło do dalszego rozwiązywania tego diagramu.”
,,Pod koniec roku szkolnego starałam się o podwyższenie oceny z języka niemieckiego, co przyczyniło się do tego, że musiałam zrobić diagram, na którym przedstawiłam w wykresie słupkowym i kołowym występowanie rodowitych mieszkańców Niemiec i ludzi z innych krajów na terenie całego niemieckiego państwa.”
,,Magdalena i Mikołaj zrobili diagram, na którym przedstawili liczbę ocen cząstkowych występujących u nich w klasie, co pokazało, jak słabe oceny ma cała klasa, kiedy porówna się ją do innych klas.”
To już wszystko. Mam nadzieję, że wszystko dobrze Ci wytłumaczyłam i nie pozostawiłam żadnych wątpliwości w Twojej głowie. Musisz zapamiętać, że wyraz ,,diagram” w głównej mierze oznacza wykres, który przedstawia jakieś wydarzenie lub zależność. Również dobrze by było, gdybyś zapamiętał kilka synonimów tego słowa (np. rysunek, spis, zestawienie czy projekt). Ważna również jest odmiana tego wyrazu przez przypadki, ponieważ dzięki niej będziesz mógł lepiej porozumieć się z innymi ludźmi i zabłysnąć na lekcjach polskiego. Tak więc, pamiętaj o powyższych informacjach i jeśli kiedyś czegoś zapomnisz lub będziesz mieć jakieś wątpliwości dotyczące tego słowa, to wróć do tego wypracowania i przeczytaj je jeszcze raz, a na pewno wszystko znów stanie się dla Ciebie jasne i rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!