Dług publiczny

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Dług publiczny, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Dług publiczny to pojęcie z dziedziny ekonomii. Dług publiczny definiuje się jako całościowe zadłużenie organów sektora finansów publicznych w ujęciu nominalnym. Ujęcie nominalne oznacza, że wartość danego dobra ekonomicznego jest oszacowana bez uwzględnienia wpływów zewnętrznych czynników, na przykład inflacji. Zadłużenie to ustala się zgodnie z zasadą pominięcia zobowiązań wzajemnych między organami, które przynależą do tego samego sektora. W Polsce istnieją pewne progi ostrożnościowe, które mówią o tym, że jest pewien określony, graniczny poziom stosunku długu publicznego państwa do Produktu Krajowego Brutto. Krajowy dług publiczny nie może wynieść więcej niż 60% wartości rocznego Produktu Krajowego Brutto.
Na wartość długu publicznego wpływają zobowiązania wewnątrz państwa oraz te zagraniczne. Prościej mówiąc, dług publiczny to całkowita suma zadłużenia sektora finansów publicznych, na który składa się sektor rządowy oraz samorządowy. Ustawa o finansach publicznych wskazuje, że na krajowy dług publiczny mogą się składać zobowiązania pochodzące z wyemitowania papierów wartościowych, które opiewają na wierzytelności pieniężne (oprócz papierów udziałowych). Dług publiczny zwiększają zaciągnięte kredyty oraz pożyczki, a także przyjęte depozyty. Na jego wielkość wpływają również zobowiązania o typie wymagalnym. To znaczy jest to takie zadłużenie, dla którego minął już termin płatności, a które nie jest przedawnione lub nie zostało umorzone. Państwowy dług publiczny będą także zwiększały wyroki sądowe albo decyzje administracyjne o rodzaju ostatecznym i bezspornym, które wskazują, że określona jednostka sektora finansów publicznych jest dłużnikiem, który to zadłużenie musi spłacić. Za podstawową przyczynę wzrastania poziomu długu publicznego w danym państwie uważa się finansowanie deficytu budżetowego. Oznacza to spłacanie powstałej różnicy między dochodami a wydatkami budżetu państwa przy użyciu zaciąganych pożyczek.
Poziom długu publicznego można podawać w wartościach nominalnych. Jest to wtedy suma całości zobowiązań. Można go także wyrażać w stosunku do wartości produktu krajowego brutto. Ten drugi sposób publikowania wartości długu publicznego jest jednym z najważniejsz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!