Dna moczanowa
Czym jest dna moczanowa? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć?
Dna moczanowa – choroba przewlekła, wiążąca się z zaburzeniami przemiany materii. Polega ona na odkładaniu się kryształów moczanu sodu w tkankach i wytrącaniu ich w płynie stawowym. Obecność kryształów wywołuje zmiany w tkankach i narządach co powoduje pojawienie się charakterystycznych objawów, w szczególności bólu stawów. Choroba może doprowadzić do całkowitego upośledzenia narządu ruchu.
Co ciekawe, na dnę moczanową chorują przeważnie mężczyźni w wieku średnim i starszym oraz kobiety po menopauzie.
Możemy wyróżnić dwie postacie dny moczanowej:
– pierwotna – odziedziczone zaburzenie metabolizmu; organizm produkuje za dużo kwasu moczowego i nie potrafi go wydalić,
– wtórna – zaburzenie równowagi kwasu moczowego spowodowane chorobami przewlekłymi lub błędami związanymi ze stylem życia czy żywieniem.
Czynnikami ryzyka dny moczanowej są m.in.:
– czynniki genetyczne odpowiedzialne za zaburzenia w metabolizmie kwasu moczowego,
– nadwaga, otyłość,
– podwyższone stężenie kwasu moczowego w osoczu,
– nadciśnienie tętnicze,
– okres pomenopauzalny,
– spożywanie alkoholu,
– przyjmowanie leków, które zwiększają stężenie kwasu moczowego, np. kwas acetylosalicylowy, leki moczopędne, cyklosporyna,
– dieta bogata w mięso, podroby, buliony i owoce morza,
– zaawansowany wiek,
– zakażenie,
– cukrzyca,
– odwodnienie,
– niedawny uraz lub operacja,
– płeć męska.
Dna moczanowa dzieli się na kilka etapów:
– okres bezobjawowej hiperurykemii,
– ostre napady zapalenia stawów,
– okresy międzynapadowe,
– dnę przewlekłą (zaawansowaną).
Dna moczanowa rozwija się wiele lat, nie dając objawów. Pierwszym objawem, który budzi podejrzenia najczęściej jest zapalenie stawu podstawy palucha, ale może to być także zapalenie stawów stóp, kolan, barków, palców rąk i innych. Pojawia się ono w nocy lub wcześnie rano, a jego siła i intensywność wzrasta z dnia na dzień. Objawami są także ból, obrzęk i zaczerwienienie stawu oraz napięta i błyszcząca skóra na stawie. Może wystąpić również gorączka, dreszcze i uczucie ogólnego rozbicia. Dolegliwości stopniowo znikają w ciągu kilku dni lub maksymalnie dwóch tygodni.
Złogi kryształów moczanu sodu przyczyniają się do powstania guzków dnawych w okolicach stawów rąk i stóp, a także w małżowinach usznych oraz narządach wewnętrznych. Jeżeli uciskają one nerwy konieczne może być ich operacyjne usunięcie.
Dna moczanowa jest nieuleczalna, jednak można łagodzić jej skutki i uniknąć kolejnych ataków. Najważniejsza jest zmiana diety i trybu życia. Warto ograniczyć pożywienie zawierające puryny, jeśli to nie daje efektów lub pacjent cierpi na choroby współistniejące, stosuje się leczenie farmakologiczne. W zaawansowanym stadium choroby początkowo lekarz zaleca przyjmowanie leków zwalczających ból i inne dolegliwości związane z jej rozwojem, następnie takie, które mają zredukować ilość kwasu moczowego we krwi.
Dieta chorego powinna być bogata w wodę, warzywa, orzechy, nabiał oraz witaminę C, a także wykluczać tłuste mięso, owoce morza, podroby, alkohol i produkty zawierające fruktozę. Należy też kontrolować ciśnienie tętnicze oraz poziom lipidów i glukozy we krwi.
Warto wiedzieć, że jeśli jakaś osoba w rodzinie choruje na dnę moczanową jest duża szansa, że my również na nią zachorujemy. Dlatego należy uważać na siebie i zapobiegać dnie moczanowej poprzez stosowanie prawidłowej diety, bycie aktywnym fizycznie i prowadzenie odpowiedniego stylu życia.
Synonimy wyrażenia dna moczanowa: artretyzm, skaza moczanowa, podagra.
Odmiana przez przypadki wyrażenia dna moczanowa
Liczba pojedyncza: dna moczanowa
Mianownik (kto? co?): dna moczanowa
Dopełniacz (kogo? czego?): dny moczanowej
Celownik (komu? czemu?): dnie moczanowej
Biernik (kogo? co?): dnę moczanową
Narzędnik (z kim? z czym?): dną moczanową
Miejscownik (o kim? o czym?): dnie moczanowej
Wołacz (o!): dno moczanowa
Zdania z wykorzystaniem wyrażenia dna moczanowa.
1. Mój dziadek choruje na dnę moczanową.
2. Dna moczanowa była kiedyś nazywana chorobą bogaczy.
3. Już żyjący w starożytności Hipokrates pisał o dnie moczanowej.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!