Donosiciel

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Donosiciel, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Donosiciel – mówimy tak na osobę, która donosi. Można by powiedzieć super- świetna definicja, jak ktoś nie wie co znaczy donosić, to równocześnie nie będzie znał definicji donosiciela. Więc zacznijmy jeszcze raz. Co oznacza donoszenie?
I teraz musimy wyjść od dwóch definicji tego słowa:
– jednym kontekstem słowa donosić, jest przynoszenie czegoś innym. Wówczas donosiciel, jest osobą, która tę rzecz przynosi. Jest to użycie tego słowa w pozytywnym znaczeniu jako kogoś, kto jest wykonuje swój zawód, jakiegoś pewnego rodzaju kelnera, np. donosi napoje na stoły podczas imprez okolicznościowych.
-kolejnym kontekstem słowa donosić jest informowanie kogoś o czymś lub o kimś. Wówczas donosicielem jest osoba, która takie wiadomości dostarcza. Jednak w tym znaczeniu jest to słowo zabarwione negatywnie, gdyż nie oznacza informowania o czymś dobrym, a raczej informowania o porażkach, klęskach, czy wydarzeniach, które mogą kogoś pogrążyć. Osoba taka najczęściej odpowiednio wcześniej obserwuje swój obiekt, o którym zbiera informacje, a następnie przekazuje je odpowiednio zainteresowanym osobom w celu zdobycia korzyści najczęściej materialnych. W czasach PRL był bardzo szeroko rozwinięty system inwigilacji oraz masowego donosicielstwa w celu ogromnych korzyści majątkowych- szybciej i łatwiej można było wówczas coś załatwić, czy kupić, a także korzyści niematerialnych, np. nie bycie na celowniku ówczesnych służb.

Synonimem słowa donosiciel w znaczeniu donoszenia czegoś jest np. wyraz kelner.
Zaś synonimami słowa donosiciel w znaczeniu przekazywania informacji będą między innymi: kapuś, kabel, szpicel, informator, tajniak, fałszywiec, kolaborant, kret, szpieg, obłudnik, ogon, wtyka, papla, kolaborant, agent, wywiadowca.

Słowo to występuje zarówno w liczbie pojedynczej (donosiciel), jak i liczbie mnogiej (donosiciele) i w obydwu przypadkach podlega deklinacji. Odmiana tego słowa przez przepadki

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!