Donosiciel
Donosiciel – mówimy tak na osobę, która donosi. Można by powiedzieć super- świetna definicja, jak ktoś nie wie co znaczy donosić, to równocześnie nie będzie znał definicji donosiciela. Więc zacznijmy jeszcze raz. Co oznacza donoszenie?
I teraz musimy wyjść od dwóch definicji tego słowa:
– jednym kontekstem słowa donosić, jest przynoszenie czegoś innym. Wówczas donosiciel, jest osobą, która tę rzecz przynosi. Jest to użycie tego słowa w pozytywnym znaczeniu jako kogoś, kto jest wykonuje swój zawód, jakiegoś pewnego rodzaju kelnera, np. donosi napoje na stoły podczas imprez okolicznościowych.
-kolejnym kontekstem słowa donosić jest informowanie kogoś o czymś lub o kimś. Wówczas donosicielem jest osoba, która takie wiadomości dostarcza. Jednak w tym znaczeniu jest to słowo zabarwione negatywnie, gdyż nie oznacza informowania o czymś dobrym, a raczej informowania o porażkach, klęskach, czy wydarzeniach, które mogą kogoś pogrążyć. Osoba taka najczęściej odpowiednio wcześniej obserwuje swój obiekt, o którym zbiera informacje, a następnie przekazuje je odpowiednio zainteresowanym osobom w celu zdobycia korzyści najczęściej materialnych. W czasach PRL był bardzo szeroko rozwinięty system inwigilacji oraz masowego donosicielstwa w celu ogromnych korzyści majątkowych- szybciej i łatwiej można było wówczas coś załatwić, czy kupić, a także korzyści niematerialnych, np. nie bycie na celowniku ówczesnych służb.
Synonimem słowa donosiciel w znaczeniu donoszenia czegoś jest np. wyraz kelner.
Zaś synonimami słowa donosiciel w znaczeniu przekazywania informacji będą między innymi: kapuś, kabel, szpicel, informator, tajniak, fałszywiec, kolaborant, kret, szpieg, obłudnik, ogon, wtyka, papla, kolaborant, agent, wywiadowca.
Słowo to występuje zarówno w liczbie pojedynczej (donosiciel), jak i liczbie mnogiej (donosiciele) i w obydwu przypadkach podlega deklinacji. Odmiana tego słowa przez przepadki została ukazana poniżej:
Liczba pojedyncza: DONOSICIEL
1.mianownik (kto? co?) donosiciel
2.dopełniacz (kogo? czego?) donosiciela
3.celownik (komu? czemu?) donosicielowi
4.biernik (kogo? co?) donosiciela
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) donosicielem
6.miejscownik (o kim? o czym?) donosicielu
7.wołacz (o!) donosicielu
Liczba mnoga: DONOSICIELE
1.mianownik (kto? co?) donosiciele
2.dopełniacz (kogo? czego?) donosicieli
3.celownik (komu? czemu?) donosicielom
4.biernik (kogo? co?) donosicieli
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) donosicielami
6.miejscownik (o kim? o czym?) donosicielach
7.wołacz (o!) donosiciele
Przykłady zastosowań:
1. W 2018 roku Jolanta Arcimowicz, Mariola Bieńko oraz Beata Łaciak napisały książkę „Skarżypyty, donosiciela, sygnaliści?” próbującą wytłumaczyć problem donosicielstwa człowieka od najmłodszych lat człowieka.
2. Słyszałem, że dziadek Michała był donosicielem. Możesz potwierdzić tę informację?
3. Taki mały, a już donosi. Czemu poskarżyłeś pani na naszą sprzeczkę, już jest przecież dobrze?
4. Synku, pamiętaj nieładnie jest donosić na innych. Najpierw spróbuj zorientować siew sytuacji. Skarżypyt nikt nie lubi.
5. Wczoraj byłem na weselu jako donosiciel wódki i napojów. Ciężka całonocna praca, ale byli fajni ludzie. Już mam oferty pracy na kolejne imprezy.
6. Hej, mam oferty pracy na donosiciela napojów na dwa wesela jednego dnia, nie rozdwoję się. Może chciałbyś zarobić i donosić napoje na jednym z nich?
7. Nigdy nie mów, że jestem donosicielem. Nigdy nie skarżyłem i nie będę. Takie oskarżenia bez pokrycia są dla mnie bardzo krzywdzące.
8. Słyszałem, że Marlena doniosła na Kubę, że pił alkohol na wycieczce szkolnej. Może i robił on źle, ale w czym jej to przeszkadzało, pili w pokoju kulturalnie. Przecież jesteśmy już dorośli- w końcu klasa maturalna.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!