Dysonans

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Dysonans, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Dysonans to słowo, które ma kilka znaczeń. Są to:
1. Niezgodność w brzmieniu lub współbrzmieniu dźwięków (zachodzi to w sytuacji, gdy co najmniej dwa dźwięki są różne pod względem wysokości). Dysonans oznacza wtedy, że zagrane dźwięki (po sobie lub jednocześnie) nie dają wrażenia współbrzmienia.
2. Zakłócenie w harmonii, które następuje w sposób rażący.
3. W literaturze rym niedokładny – w takim rodzaju rymu współdźwięczność nie obejmuje przedostatniej akcentowanej samogłoski w wersie.

Przytoczone wyżej trzy znaczenia zaczerpnięte zostały ze Słownika języka polskiego PWN. Jednak bardzo często słowa dysonans używa się także w języku potocznym, aby określić jakąś rozbieżność. Gdy między elementami, które tworzą całość, dochodzi do niezgodności, używa się właśnie określenia dysonans. Można zatem mówić o dysonansie między innymi wtedy, kiedy różne osoby mają odmienne perspektywy, opinie, dochodzi do niezgodności, sprzeczności poglądów.

Słowo dysonans często także kojarzone jest z psychologią, gdzie istnieje pojęcie dysonansu poznawczego. Opisuje się w taki sposób odczuwany przez człowieka rodzaj psychicznego, nieprzyjemnego napięcia, które pojawia się, gdy co najmniej dwa różne elementy poznawcze okazują się być niezgodne ze sobą. Wynika to z faktu, że ludzie mają na swój temat różne założenia, posiadają także wiele poglądów odnośnie otaczającego świata, ludzi, tego jak się zachowywać i czasem może okazać się, że takie właśnie założenia mogą być wewnętrznie niespójne. Również między zachowaniem jednostki a jej postawą oraz między samymi postawami może dojść do wystąpienia dysonansu.

Do synonimów słowa dysonans można zaliczyć:
– w kontekście muzyki i dźwięków – dysharmonia, rozdźwięk, kakofonia;
– w kontekście elementów działających przeciwstawnie – antagonizm, konflikt, niezgodność, różnica, sprzeczność, rozbieżność, zróżnicowanie.

Antonimami słowa dysonans są: harmonia, zgodność.

Odmiana słowa „dysonans” przez przypadki:

Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – dysonans
Dopełniacz (kogo? czego?) – dysonansu

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!