Dział
Dział jest słowem, które ma wiele znaczeń, synonimów i wyrazów od niego utworzonych. Jak większość rzeczowników w języku polskim odmienia się przez przypadki, z którymi jest jednak często problem nawet u osób, które znają dobrze ich pytania. Wszystko o słowie dział znajduje się poniżej w niedługim tekście.
Znaczenie słowa dział:
1 ) Najczęściej spotykanym i pierwszym tu opisanym znaczeniem słowa dział jest to, które oznacza dziedzinę w jakimś kierunku, na przykład: gospodarki, kultury, nauki itp.
2 ) Po drugie dział może oznaczać część jakiegoś czasopisma (gazety) przykładowo dział literatury. W tym wypadku nie dotyczy to tylko czasopism, ale także może się tyczyć wystaw, które są poświęcone zagadnieniom, które są ściśle określone.
3 ) Ze słowem dział możemy się spotkać zamiast słowa podział (w szczególności majątku). W tej kwestii dział oznacza też część z podziału, która przypada danej osobie.
4 ) Czwartym znaczeniem słowa dział jest jego znaczenie jako część jakiejś instytucji przykładowo w szpitalu jest dział (inaczej oddział) intensywnej terapii.
5 ) Ostatnim znaczeniem pojęcia dział jest część książki, co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt stron w książkach pojawia się przerwa i widzimy tytuł kolejnego działu (jest to wyraz bliskoznaczny dla rozdział, który jest częściej spotykany).
Słowo dział jak prawie każdy inny rzeczownik (prawie, ponieważ imiona czy nazwy nie mają jako takich wyrazów bliskoznacznych) ma wiele wyrazów bliskoznacznych, czyli synonimów. I jak zwykle jedne pasują do słowa dział lepiej, a inne gorzej, ale nie znaczy to, że trzeba je wykluczyć.
Wyrazy bliskoznaczne (synonimy) dla słowa dział:
dziedzina, odcinek, branża, sektor, dzielnica, zakres, temat, terytorium, podział, oddział, strefa, obszar, specjalność, specjalistyka, domena, miejsce, zakład, sekcja, rozdział, rozdzielenie, dzielenie, podzielenie, podział.
Odmienianie przez przypadki jest to coś sprawia problem wielu nawet piątkowym uczniom i dorosłym, którzy znają pytania przypadków i ich nazwy. Można by się dziwić, dlaczego jest tyle problemów. Odpowiedź jest prosta – po prostu człowiek zna wiele odmian jednego słowa i mu się myli lub nie wie, którą z dwóch odmian danego słowa powinien umieścić. W celu ułatwienia odmiany przez przypadki słowa dział zostało tu ono przeze mnie odmienione poniżej.
Odmiana słowa dział przez wszystkie przypadki w liczbie pojedynczej (jeden dział) i liczbie mnogiej (wiele działów):
liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co? ) – dział,
Dopełniacz (kogo? czego? ) – działu,
Celownik (komu? czemu? ) – działowi,
Biernik (kogo? co? ) – dział,
Narzędnik (z kim? z czym? ) – z działem,
Miejscownik (o kim? o czym? ) – o dziale,
Wołacz (o! ) – dziale,
liczba mnoga:
Mianownik (kto? co? ) – działy,
Dopełniacz (kogo? czego? ) – działów,
Celownik (komu? czemu? ) – działom,
Biernik (kogo? co? ) – działy,
Narzędnik (z kim? z czym? ) – z działami,
Miejscownik (o kim? o czym? ) – o działach,
Wołacz (o! ) – działy.
Najczęściej używane formy słowa dział:
dział, o dziale, w dziale, działy, o działach, w działach
Nawet jeżeli człowiek zna odmianę słowa dział i jego synonimów i wyrazów od niego utworzonych (między innymi są to: rozdział, oddział, podział, rozdział) czasem ciężko jest to wykorzystać w zdaniu na przykład w wypracowaniu. W celu lepszego zrozumienia znajduje się tu krótki tekst z wykorzystaniem słowa dział i jego synonimów oraz wyrazów utworzonych od niego.
Tekst z wykorzystaniem słowa dział i jego wyrazów bliskoznacznych:
Marzena zauważyła, że często spotyka się ze słowem dział. Pracuje ona w publicznym szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Ostatnio czyta dużo książek czytając po rozdziale dziennie. Jej syn Miłosz wziął udział w konkursie rolkarskim, a jej córkę Maję zainteresował udział w konkursie plastycznym. Mąż Marzeny – Mikołaj – pracuje w biurze w wydziale do spraw ubezpieczeń. Starszy brat Marzeny – Marek – udziela korepetycji uczniom podstawówki i liceum, a przychodzi do niego najwięcej osób przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty i matury. Marzena spisała wszystko, co zauważyła związanego ze słowem dział.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!