Eksplozja
Znaczenie słowa „eksplozja”:
Eksplozja jest gwałtownym wydzieleniem dużych ilości energii. Najczęściej towarzyszy temu nagły wzrost temperatury, ciśnienia i emisja promieniowania. Potocznie nazywana gwałtownym wybuchem.
Powodami eksplozji najczęściej są: szybko przebiegające egzotermiczne reakcje chemiczne (przede wszystkim reakcje łańcuchowe rozgałęzione) oraz gwałtownymi zjawiskami fizycznymi (najczęściej wybuchami).
Eksplozje materiałów wybuchowych (wybuchy chemiczne) związane są z powstawaniem dużych ilości gazowych produktów z reakcji. Skutkuje to wieloma zjawiskami fizycznymi: wzrostem objętości, temperatury, ciśnienia. Wybuch taki przyczynia się do powstania fali podwyższonego ciśnienia.
Eksplozje mają miejsce przez reakcje nazywane łańcuchowymi, w których wyróżnić można:
wiele rodnikowych reakcji następczych, gdzie rodniki powstające w następnych etapach borą udział w następnych etapach.
Przemiany jądrowe na przykład reakcje rozszczepiania, neutrony biorą udział w następnych etapach.
Wybuch jądrowy jest eksplozją, która zachodzi w wyniku bardzo szybkiego uwolnienia energii, który spowodowany jest reakcją jądrową. Nazywa się tak rozszczepienie jąder pierwiastków ciężkich albo reakcji termojądrowej, jest to synteza jąder pierwiastków lekkich.
Eksplozje fizyczne, inaczej nazywane mechanicznymi. Wybuchy inicjowane są przez rozszczelnienie reaktorów, rurociągów albo cystern. Ich przyczyną jest rozszczelnienie zbiorników, które zawierają ciekłe substancje, których temperatura wrzenia jest niższa niż temperatura otoczenia.
Eksplozja jest także filmem wyprodukowanym w 1974 roku w Albanii. Jest to czarno–biały dramat, trwający 86 minut w reżyserii Muharrem’a Fejza. Film opowiada historię Ilir’a, inżyniera, który zajmuje się poszukiwaniem ropy naftowej. Poszukuje jej na obszarze zdominowanym przez skały wapienne. Teren ten nie był przedtem eksplorowany i brakuje na jego temat informacji na przykład o lokalizacji złóż. Inżynier jest przekonany o swojej nieomylności i ignoruje rady innych i doprowadza tym samym do wielkiej eksplozji złota.
W 1994 powstał następny film pod tytułem Eksplozja. Film sensacyjny powstał w Stanach Zjednoczonych. Wyreżyserowany został przez Stephen’a Hopkinsa. Produkcja przedstawia irlandzkiego terrorystę Ryan’a Gaerity’ego. Jest on specjalistą od ładunków wybuchowych. Po dwudziestu latach mężczyzna ucieka z więzienia mieszczącego się w Irlandii Północnej. Na rok zadomawia się w Stanach Zjednoczonych i to właśnie tam poznaje Jimmy’ego, który jest doświadczonym członkiem brygady saperów. Ryan rusza śladem sapera i dołącza do jego brygady i do śmiertelnej gry. W międzyczasie Ryan dowiaduje się, że Jimmy w przeszłości był terrorystą.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (Kto? Co?) eksplozja
Dopełniacz (Kogo? Czego?) eksplozji
Celownik (Komu? Czemu?) eksplozji
Biernik (Kogo? Co?) eksplozję
Narzędnik (Z kim? Z czym?) z eksplozją
Miejscownik (O kim? O czym?) o eksplozji
Wołacz (O!) eksplozjo
Liczba mnoga:
Mianownik (Kto? Co?) eksplozje
Dopełniacz (Kogo? Czego?) eksplozji
Celownik (Komu? Czemu?) eksplozjom
Biernik (Kogo? Co?) eksplozje
Narzędnik (Z kim? Z czym?) z eksplozjami
Miejscownik (O kim? O czym?) o eksplozjach
Wołacz (O!) eksplozje
Synonimy:
– Eksplozja jako zdetonowanie ładunku: detonacja, grzmot, huk, wybuch.
– Eksplozja jako wystrzał: erupcja, huk, salwa, wybuch, wystrzał.
Przykłady zdań:
1. W 1971 roku doszło do eksplozji w wyniku uderzenia pioruna w zbiornik rafinerii.
2. „Eksplozja” to tytuły filmów z 1974 oraz 1994 roku.
3. Eksplozja jest gwałtownym wydzieleniem dużych ilości energii.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!