Eluwina
Czym jest ,,eluwina”?
,,Eluwina” jest słowem powszechnie używanym przez młodzież. W slangu jest traktowana jako synonim wyrazów stosowanych na przywitanie, takich jak ,,cześć”, lub ,,hej”. Prawdopodobnie powstała poprzez przekształcenie słowa ,,elo”.
Skąd wzięło się to słowo?
Słowo ,,Eluwina” zaczęto stosować w sierpniu 2019 roku. Wywodzi się ono z piosenki popularnego wśród młodzieży Kacpra Błońskiego, nazywanego także Blonskym. Autor piosenki razem z innymi młodymi ludźmi współtworzył ,,Team X”. Obecnie Kacper Błoński nie jest już członkiem grupy.
Czym jest ,,Team X”?
Ludzie uczestniczący w projekcie ,,Team’u X” zajmują się kręceniem filmów (tak zwanych vlogów), dzięki którym wszyscy ich fani, osoby zainteresowane ich życiem mają możliwość śledzenia większości szczegółów i ważnych wydarzeń, dziejących się w trakcie codziennych dni. W ostatnim czasie ,,Team” zajął się także produkcją muzyczną. Powstały takie piosenki jak: ,,Habibi”, ,,All in”, czy ,,Siedem”.
Po odejściu od grupy Kacper Blonsky kontynuował swoją karierą muzyczną. Oprócz ,,Eluwiny” popularność zyskały także inne jego piosenki na przykład ,,Crusher” albo ,,Tylko ty”.
Członkowie ,,Team’u X”
Skład grupy bardzo szybko się zmienia. Obecnie przewidywany jest rozpad ,,Team’u”, lecz może to być tylko informacja mająca na celu przyciągnięcie uwagi.
Ważną rolę w grupie odgrywa dziewczyna szerzej znana jako ,,Natsu”, naprawdę nazywa się Natalia Kaczmarczyk.
Innymi członkami są ,,Sheo”, czyli Maciej Ejsmont oraz Monika Kociołek, częściej nazywana ,,Monią”, lub ,,Monią Lisą”.
Do grupy należą także ,,Piechu” (Karol Pieszko), oraz bardzo rozpoznawalny Czaro Nykiel.
W projekcie biorą udział też Julia Żugaj, Patrycja Mołczanow i Krzysztof Lekstan (Leksiu).
Czy obecnie słowo ,,eluwina” jest używane?
Można się z tym spotkać, lecz jak wiadomo, język młodych ludzi bardzo szybko ewoluuje i się zmienia, co jest powodem tego, że jedno ,,modne” słowo szybko jest zastępowane przez inne. Raczej już nikt nie przywita się z nami, używając do tego wyrazu stworzonego i spopularyzowanego przez Kacpra Błońskiego. Jeśli jednak tak się stanie bardziej możliwe jest to, że ktoś użył go w celu prześmiewczym.
Odmiana
Słowo ,,eluwina” nie jest odmieniane przez osoby. W liczbie mnogiej będzie brzmiało ,,eluwiny”, lecz bardzo mało prawdopodobne jest to, aby użyć go w taki sposób.
Używanie sformułowania ,,eluwina”, a kultura osobista
Tak samo jak bardzo wiele innych słów, pochodzących ze slangu młodzieżowego nie wypada go użyć na przykład witając się z osobą starszą, czy taką którą darzymy szczególnym szacunkiem. Takie przywitanie nie powinno zostać odebrane jako obraźliwe, stosowane wobec osoby w podobnym wieku, lub takiej, która dobrze zna jego znaczenie.
W 2019 roku słowo ,,eluwina” wzięło udział w plebiscycie na młodzieżowe słowo roku. Mimo swojej popularności, słowo wykreowane przez Błońskiego nie wygrało pierwszego miejsca, a trzecie. Oprócz ,,eluwiny” na podium stanęły też kolejno ,,jesieniara” oraz ,,alternatywka”. Według moich obserwacji i opinii obecnie słowo ,,jesieniara”, opisujące kogoś, kto uwielbia jesień, robi sobie zdjęciach w pięknych, kolorowych, jesiennych liściach wyszło już z języka potocznego, w przeciwieństwie do słowa, które wygrało plebiscyt. Wyraz ,,alternatywka” opisujący osoby lubiące wyglądać inaczej (alternatywnie), najczęściej wybierające ubrania w ciemnych odcieniach, barwach dalej jest popularny. Sądzę, że to słowo weszło już na stałe do języka głównie młodych ludzi, lecz nie tylko. Z czasem zyskało ono pejoratywnego znaczenia. Obecnie nie każdy nazwany ,,alternatywką” będzie to traktował jako komplement. W internecie często można się spotkać z obraźliwymi komentarzami skierowanymi w stronę ,,alternatywek”.
Chociaż ,,eluwina” była, czy jest używana w większości przez młodych ludzi, lub nawet dzieci, zyskała ogromną popularność. Wydaje mi się, że słowo wypromowało się samo z siebie. Część ludzi nie słyszało nigdy piosenki Kacpra, lecz nie przeszkadzało im to wcale w używaniu stworzonego przez niego słowa na co dzień.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!