Empatia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Empatia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Choć słowo „empatia” nie jest powszechnie znane, w ostatnich latach coraz częściej się go używa przy opisywaniu stosunków międzyludzkich, stanu emocjonalno – poznawczego dzieci i młodzieży. Służy także do wyjaśnienia skuteczności zabiegów psychoterapeutycznych. Coraz częściej prowadzone są także badania dotyczące empatii, wrażliwości empatycznej dzieci i młodzieży, a także osób zajmujących się chorymi, niepełnosprawnymi czy umierającymi pacjentami. Empatię badano również w relacjach nauczyciel – uczeń, przełożony – pracownik, sprzedawca – kupujący.
Odmiana przez przypadki:
M. Empatia
D. Empatii
C. Empatii
B. Empatię
N. Empatią
Msc. Empatii
W. Empatio
Przykłady użycia: W ogóle nie wykazywał empatii. Jego empatyczne podejście budziło powszechny podziw.
Wśród synonimów można wskazać: współczucie, litość, troskę, wielkoduszność.
Antonimy: nieczułość, brak skrupułów
Zjawisko empatii istniało już w starożytności, choć nie było wówczas określane tym terminem. Empatia nie została także do tej pory jednoznacznie zdefiniowana. Sformułowania stworzone przez badaczy zajmujących się tym terminem różnią się od siebie w mniejszym lub większym stopniu.
Na czym polega ogólnie empatia? Jak należy rozumieć zachowania empatyczne? Najprościej mówiąc empatia jest to zdolność współodczuwania, wrażliwość na krzywdę innych, ale także współprzeżywanie radości, szczęścia.
W definicjach znajdujących się w słowniku psychologicznym empatię określono jako poznawczą świadomość oraz rozumienie emocji i uczuć drugiej osoby.
Obszerną teorię na temat empatii, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, stworzył M. Hoffman. Jego zdaniem, empatia jest afektywną reakcją, która bardziej odpowiada cudzej niż własnej sytuacji.
W ostatnich latach wyróżnia się trzy grupy definicji, które charakteryzują empatię w aspekcie emocjonalnym, poznawczym i emocjonalno – poznawczym. Empatia w aspekcie emocjonalno – poznawczym oznacza nieegocentryczne rozumienie uczuć innych. Empatia w tym ujęciu to także mechanizm emocjonalny, który łączy się z operacjami poznawczymi, które pozwalają zaangażować się i dotrzeć do myśli innych.
Pojęcie empatii szybko wzbogaca się zarówno treściowo, jak i znaczeniowo. Uważa się także, iż

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!