🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Epikureizm

Co oznacza słowo epikureizm i jaką pełni funkcję w dzisiejszym świecie? Jest to przede wszystkim ważny kierunek filozoficzny powstały już w starożytności. Więcej informacji na jego temat dowiecie się po przeczytaniu tej notatki.

EPIKUREIZM

Epikureizm był kierunkiem filozoficznym zapoczątkowanym przez Epikura w czasach starożytności (ok. 360 r. p.n.e.), a później kontynuowanym również w nowożytności. Dla epikurejczyków najważniejsza była etyka oraz szczęście połączone z przyjemnością.

EPIKUREIZM WEDŁUG SŁOWNIKA
1. doktryna greckiego filozofa Epikura (341- 270 p.n.e.), według której przyjemność (dobro najwyższe) prowadzi do szczęścia (najwyższego celu), a jego warunkiem wystarczającym jest brak cierpień.
2. pot. a) postawa życiowa polegająca na dążeniu do niczym nieskrępowanego używania życia.
b) lubowanie się w życiu wygodnym, wygodnictwo.

ZAŁOŻENIA EPIKUREIZMU

Epikureizm jest ważną filozofią antyczną, której kluczowym pytaniem było jak osiągnąć szczęście w życiu. Wszystkie inne rozważania filozoficzne na przykład z dziedziny metafizyki, miały drugorzędną rolę. Były brane one pod uwagę wtedy, gdy mogły być odpowiedzią na pytanie kluczowe- jak osiągnąć pełnię szczęścia w życiu. Sam Epikur w momencie śmierci powiedział, że ,,dopóki jesteśmy, nie ma śmierci, a gdy ona przychodzi, nie ma nas’’.

Epikureizm pochodził z gruntu hedonistycznego. To znaczy, że szczęście to przyjemność, a szczęśliwe życie to życie, gdzie suma doznanych przyjemności jest większa niż suma doznanych cierpień. Epikur stworzył własną teorię doznawania różnych przyjemności. Uporządkował je według wartości. Największą wartość miało te osiągnięcie, które nie wymaga wysiłku i nie wiąże się z cierpieniem, przykrymi wspomnieniami.
Przyjemności od najlepszych do najbardziej pożądanych:
* radość samego życia- według Epikura najważniejsza jest radość z życia. Nawet gdybyśmy zostali sami na świecie, to cieszylibyśmy się z samego faktu istnienia.
* przyjemności bierne niewymagające wysiłku- odczuwanie radości, gdy inni ją odczuwają, podziwianie wytworów natury itd.
* przyjemności czynne, czyli takie, gdzie wymagany jest wysiłek fizyczny. Mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami:
a) duchowe- czytanie, oglądanie spektakli, jedzenie.
b) fizyczne- choroby weneryczne, przejedzenie.
Epikur był również zdania, że w przeszkodzie odczuwania przez ludzi radości życia są wszelkiego rodzaju lęki. Są to między innymi lęk przed śmiercią, bóstwami, cierpieniem. Epikur uważał, że jego filozofia jest lekarstwem na te dolegliwości.

Filozof zalecał cieszenie się z najmniejszych drobnostek, zdrowe odżywianie się, czy unikanie wysiłku bez ignorowania własnych potrzeb.

EPIKUR

Urodził się w 341 r. p.n.e. w Samosie, a zmarł w 270 r. p.n.e. w Atenach. Epikur był uznawany za jednego z najważniejszych filozofów, u którego główną domenę pełniły szczęście i stan ataraksji (brak strachu, niepokoju). Jego następcami byli między innymi Zenon z Sydonu, Metrodoros z Lampsakos, czy Lukrecjusz. Epikur założył szkołę filozoficzną- ,,Ogród”. U jej wrót widniał napis: ,,Gościu, tutaj będzie ci dobrze, tutaj dobrem najwyższym jest rozkosz”.

SYNONIMY SŁOWA EPIKUREIZM

Synonimy słowa epikureizm to między innymi: poszukiwanie przyjemności, wygodnictwo, radość życia, eudajmonizm, sybarytyzm.

ODMIANA

Słowo EPIKUREIZM ulega deklinacji w liczbie pojedynczej oraz w liczbie mnogiej. Oto przedstawienie odmian.

LICZBA POJEDYNCZA

1. mianownik (kto? co? jest) epikureizm

2. dopełniacz (kogo? czego? nie ma) epikureizmu

3. celownik (komu? czemu? się przyglądam) epikureizmowi

4. biernik (kogo? co? widzę) epikureizm

5. narzędnik (z kim? z czym? idę) z epikureizmem

6. miejscownik (o kim? o czym? mówię) o epikureizmie

7. wołacz (o witaj!) epikureizmie

LICZBA MNOGA

1. mianownik (kto? co? jest/są) epikureizmy

2. dopełniacz (kogo? czego? nie ma) epikureizmów

3. celownik (komu? czemu? się przyglądam) epikureizmom

4. biernik (kogo? co? widzę) epikureizmy

5. narzędnik (z kim? z czym? idę) z epikureizmami

6. miejscownik (o kim? o czym? mówię) o epikureizmach

7. wołacz (o witaj/witajcie!) epikureizmy

ZDANIA Z ZASTOSOWANIEM SŁOWA EPIKUREIZM

1. Wczoraj na lekcji filozofii poruszyliśmy temat epikureizmu i jego znaczenia w życiu codziennym.
2. Epikur miał interesującą teorię na temat osiągania szczęścia w życiu, z którą zgodziłaby się nie jedna osoba.
3. Epikureizm to ważna filozofia, która powinna być zastosowywana w dzisiejszym świecie, ponieważ wiele osób zapomina, co stanowi klucz do własnego szczęścia.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!