Epikureizm
Zamień czytanie na oglądanie!
Co oznacza słowo epikureizm i jaką pełni funkcję w dzisiejszym świecie? Jest to przede wszystkim ważny kierunek filozoficzny powstały już w starożytności. Więcej informacji na jego temat dowiecie się po przeczytaniu tej notatki.
EPIKUREIZM
Epikureizm był kierunkiem filozoficznym zapoczątkowanym przez Epikura w czasach starożytności (ok. 360 r. p.n.e.), a później kontynuowanym również w nowożytności. Dla epikurejczyków najważniejsza była etyka oraz szczęście połączone z przyjemnością.
EPIKUREIZM WEDŁUG SŁOWNIKA
1. doktryna greckiego filozofa Epikura (341- 270 p.n.e.), według której przyjemność (dobro najwyższe) prowadzi do szczęścia (najwyższego celu), a jego warunkiem wystarczającym jest brak cierpień.
2. pot. a) postawa życiowa polegająca na dążeniu do niczym nieskrępowanego używania życia.
b) lubowanie się w życiu wygodnym, wygodnictwo.
ZAŁOŻENIA EPIKUREIZMU
Epikureizm jest ważną filozofią antyczną, której kluczowym pytaniem było jak osiągnąć szczęście w życiu. Wszystkie inne rozważania filozoficzne na przykład z dziedziny metafizyki, miały drugorzędną rolę. Były brane one pod uwagę wtedy, gdy mogły być odpowiedzią na pytanie kluczowe- jak osiągnąć pełnię szczęścia w życiu. Sam Epikur w momencie śmierci powiedział, że ,,dopóki jesteśmy, nie ma śmierci, a gdy ona przychodzi, nie ma nas’’.
Epikureizm pochodził z gruntu hedonistycznego. To znaczy, że szczęście to przyjemność, a szczęśliwe życie to życie, gdzie suma doznanych przyjemności jest większa niż suma doznanych cierpień. Epikur stworzył własną teorię doznawania różnych przyjemności. Uporządkował je według wartości. Największą wartość miało te osiągnięcie, które nie wymaga wysiłku i nie wiąże się z cierpieniem, przykrymi wspomnieniami.
Przyjemności od najlepszych do najbardziej pożądanych:
* radość samego życia- według Epikura najważniejsza jest radość z życia. Nawet gdybyśmy zostali sami na świecie, to cieszylibyśmy się z samego faktu istnienia.
* przyjemności bierne niewymagające wysiłku- odczuwanie radości, gdy inni ją odczuwają, podziwianie wytworów natury itd.
* przyjemności czynne, czyli takie, gdzie wymagany jest wysiłek fizyczny. Mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami:
a) duchowe- czytanie, oglądanie spektakli, jedzenie.
b) fizyczne- choroby wenerycz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!