🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Escape room

Escape room- co kryje się pod tą angielską nazwą, jak można zdefiniować to wyrażenie? Czy występuje w liczbie pojedynczej i mnogiej, czy jedynie w jednej z nich? Czy można to wyrażenie odmieniać przez przypadki? Jakie są synonimy tego wyrażenia, czy jakieś są? Na pe pytania odpowiedzi zostaną ukazane w poniższym tekście.
Escape roomy są coraz atrakcyjniejszą formą spędzania wolnego czasu, dlatego też można ich znaleźć coraz więcej w większych i mniejszych miastach. Ale czym one są? Tłumacząc bezpośrednio na język polski escape room to ucieczka z pokoju. Jest to rodzaj logicznej zabawy grupowej. Nieduża grupa osób (najczęściej składająca się z dwóch do pięciu osób) zostaje zamknięta w pokoju. Mają oni za zadanie współpracować ze sobą w celu rozwiązywania zagadek tam odnalezionych oraz poszukiwania wskazówek, czy różnego rodzaju kluczy, aby znaleźć kod lub klucz do otwarcia drzwi pokoju, w którym zostali zamknięci. Najczęściej mają oni na wykonanie tego zadania określoną ilość czasu. Jest to forma zabawy logicznej oraz miłego spędzenia wolnego czasu w gronie znajomych (lub nieznajomych- ale taka forma jest bardzo rzadko praktykowana). Pracuje się pod delikatną presją czasu, a co za tym idzie nieraz również pozytywnego stresu („czy uda nam się wyjść/ znaleźć rozwiązanie? A co jeśli się nie uda”) i pobudza się bardzo swoje szare komórki do logicznego myślenia. Ważne jest, że jest to praca grupowa, więc często można też zauważyć, gdy ktoś przejmie liderowanie oraz przewodzenie w grupie, czy ktoś jedynie czeka na podpowiedzi czy wskazówki, czy może sam przejmuje inicjatywę. Dlatego też nieraz coraz częściej taka forma aktywności jest wybierana przez pracodawców jako pewnego rodzaju aktywność w celu integracji pracowników, albo (co też może być zaskakujące) jest nieraz wybierana jako jeden z etapów rekrutacji nowych pracowników. Wówczas można sprawdzić, jak przyszli pracownicy pracują w grupie, pod presją czasu, kto w grupie wybija się na tle pozostałych, jak kandydaci szukają rozwiązań i jak reagują na stres oraz radzą sobie z myśleniem niestereotypowym, które niejednokrotnie w przedsiębiorstwach jest bardzo ważne.
Ciekawe i zachęcające jest również to, iż nie ma jednej i takiej samej tematyki escape room’ów. Ile jest takich miejsc w każdym jest kilka pokoi o różnej trudności oraz tematyce, które chętni mogą wybrać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami czy preferencjami. I tak można znaleźć na przykład pokoje dla dzieci z tematyką bajkową (np. Smerfy), czy przyrodniczą (np. dżungla), a nawet prehistoryczną (o dinozaurach), dla dorosłych zaś i młodzieży można znaleźć pokoje ucieczek takie jak wcielenie się w agentów od zadań specjalnych, bunkry z czasów II wojny światowej, Harry Potter, mafia, piraci, starożytny Egipt i wiele wiele innych, tak że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zamiast wyrażenia escape room można wykorzystywać synonimy jakimi są między innymi: pokój zagadek, czy pokój ucieczki.

Wyrażenie escape room występuje zarówno w liczbie pojedynczej, jak i liczbie mnogiej, jest ona używana najczęściej do przedstawienia, iż coraz więcej jest takich miejsc.

Wyrażenie escape room zarówno w liczbie pojedynczej, jak i liczbie mnogiej odmienia się przez przypadki. Deklinację tego wyrażenia można zobaczyć poniżej.

Liczba pojedyncza: ESCAPE ROOM
1. mianownik (kto? co?) escape room
2. dopełniacz (kogo? czego?) escape room’u
3. celownik (komu? czemu?) escape room’owi
4. biernik (kogo? co?) escape room
5. narzędnik ((z) kim? (z) czym?) escape room’em
6. miejscownik (o kim? o czym?) escape room’ie
7. wołacz (o! ) escape room

Liczba mnoga: ESCAPE ROOMY
1. mianownik (kto? co?) escape roomy
2. dopełniacz (kogo? czego?) escape room’ów
3. celownik (komu? czemu?) escape room’om
4. biernik (kogo? co?) escape roomy
5. narzędnik ((z) kim? (z) czym?) escape room’ami
6. miejscownik (o kim? o czym?) escape room’ach
7. wołacz (o! ) escape roomy

Przykłady zastosowania:
1. Jeszcze nigdy nie byłam w escape room’ie. Może się wybierzemy?
2. Emil zdecydował, że zamiast przyjęcia urodzinowego woli się wybrać ze znajomymi do escape room’u.
3. Zamierzam otworzyć własny escape room. Wydaje się, że to dobry pomysł na biznes.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!