Etyka
We współczesnym świecie zdecydowanie mniej osób kieruje się w życiu nauką Jezusa. Można też zauważyć, że moralność dla wielu ludzi nie ma większego znaczenia. Gonimy za dobrami doczesnymi, liczy się to, co materialne, zapominamy lub nie doceniamy wartości duchowych. Pędzimy, żeby mieć więcej i szybciej, zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne. Czy uświadamiamy sobie, czym jest etyka? Czy myślimy o wartościach moralnych?
Synonimy: wzorce postępowania, moralność, sposób postępowania, poglądy, przekonania, zasady, normy, nauka o moralności
Antonimy: nieetyczny, zepsuty, zdemoralizowany, pozbawiony zasad
Odmiana przez przypadki:
M. etyka/etyki
D. etyki/etyk
C. etyce/etykom
B. etykę/etyki
N. etyką/etykami
Msc. etyce/etykach
W. etyko/etyki
Etyka – to zbiór zasad moralnych, prawo postępowania, podstawy rozróżnienia dobra i zła, a równocześnie nauka o moralności, gałąź filozofii. „Słowo etyka pochodzi od greckiego słowa ethikos […] odwołuje się do pewnego przyjętego sposobu postępowania.” Jest to na pewno wyraz zawierający szereg znaczeń, ale wszystkie dotyczą godnego postępowania wobec partnerów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Etyka ma wielkie tradycje. Przejawiają się one w tak podstawowych kwestiach jak przedmiot etyki, jej funkcje i metody. W związku z tym wyróżnia się:
• etykę opisową,
• etykę normatywną,
• metaetykę.
Do etyki opisowej należą m.in. psychologia moralności zajmująca się motywami ludzkich działań, skłonnościami moralnymi, zagadnieniami rozwoju moralnego oraz socjologia moralności – wyjaśniająca genezę danego typu moralności i jego zależność od uwarunkowań społecznych.
Etyka normatywna, zwana etyką właściwą – to nauka będąca refleksją nad regułami moralnie dobrego postępowania. Stara się ustalić system słusznych norm moralnych i formułować zasady umożliwiające odróżnienie tego, co w danej zbiorowości uznaje się za obowiązujące moralnie, od tego, co jest poczytywane za moralnie naganne. Etyka normatywna zajmuje się też oceną celów, o które ludzie zabiegają, poszukuje kryteriów odróżniających cele godne od celów pozbawionych wartości lub zgoła celów niegodnych. Stara się też uzasadnić określoną skalę wartości i panujący w niej ład hierarchiczny.
Etycy normatywni mają na względzie cele praktyczne. Ich intencją jest nie tyle odtwarzanie zastanej moralności, ile jej przekształcanie za pomocą własnych rozstrzygnięć. Tak naprawdę to etyka dotyczy wszystkich dziedzin życia, w jakich odnajdujemy człowieka.
„Etyka jest dziedziną filozofii, filozofii moralnej, zajmującej się działaniem i właściwym postępowaniem w pogoni za dobrem i sprawiedliwością. Etyka jest nauką literaturze kształcie wartości moralnych literaturze zasadach właściwego literaturze niewłaściwego postępowania”.
Etyka jest systemem normatywnym, będącym wyznacznikiem obowiązków moralnych i wartości moralnych, obejmującym całą gamę problemów związanych z określeniem istoty powinności moralnej, słusznym działaniem, właściwym postępowaniem. Oznacza teorię norm moralnych, nie tylko rzeczywiście uznawanych w danym środowisku społecznym, ale niejednokrotnie także stosowanych w praktyce w tym środowisku. W drugim to nauka o moralności. Podstawowym celem tego wyróżnienia jest oddzielenie etyki jako teorii dotyczącej powinności lub wartości od przekonań etycznych i sposobów postępowania danej grupy społecznej lub jej poszczególnych członków. Tak więc etykę opisową jako naukę o moralności tworzą poglądy moralne, opinie, przekonania, postawy i postanowienia.
Jedną ze składowych etyki normatywnej jest etyka zawodowa. Rozumie się ją jako zespół norm i zasad warunkujących zachowanie się osób danej grupy zawodowej. Mówi się więc o etyce zawodu lekarskiego, etyce w biznesie czy etyce dziennikarskiej. Można właściwie powiedzieć, iż każda grupa zawodowa posiada własny, wypracowany zestaw zasad moralnych, który powinien być respektowany przez wszystkich przedstawicieli danej grupy zawodowej. Zespół norm etyki zawodowej nazywany jest kodeksem etycznym lub kodeksem deontologicznym danej grupy zawodowej. Celem etyki w administracji jest wzmocnienie gwarancji wykonywania przez pracowników wyznaczonych im zadań w jak najlepszy sposób.
Przykłady użycia:
Etyka zawodowa nie pozwala mi na podejmowaniu z tobą tej tematyki.
W naszym zawodzie etyka odgrywa szczególnie ważną rolę.
Szczególnie istotne są kwestie etyczne w sytuacji, kiedy w badaniach uczestniczą dzieci.
Wdrażanie etycznych zachowań oraz kształtowanie odpowiedniego wizerunku w społeczeństwie jest możliwe dzięki odpowiedniej przejrzystości działań.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!