Etyka
Zamień czytanie na oglądanie!
We współczesnym świecie zdecydowanie mniej osób kieruje się w życiu nauką Jezusa. Można też zauważyć, że moralność dla wielu ludzi nie ma większego znaczenia. Gonimy za dobrami doczesnymi, liczy się to, co materialne, zapominamy lub nie doceniamy wartości duchowych. Pędzimy, żeby mieć więcej i szybciej, zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne. Czy uświadamiamy sobie, czym jest etyka? Czy myślimy o wartościach moralnych?
Synonimy: wzorce postępowania, moralność, sposób postępowania, poglądy, przekonania, zasady, normy, nauka o moralności
Antonimy: nieetyczny, zepsuty, zdemoralizowany, pozbawiony zasad
Odmiana przez przypadki:
M. etyka/etyki
D. etyki/etyk
C. etyce/etykom
B. etykę/etyki
N. etyką/etykami
Msc. etyce/etykach
W. etyko/etyki
Etyka – to zbiór zasad moralnych, prawo postępowania, podstawy rozróżnienia dobra i zła, a równocześnie nauka o moralności, gałąź filozofii. „Słowo etyka pochodzi od greckiego słowa ethikos […] odwołuje się do pewnego przyjętego sposobu postępowania.” Jest to na pewno wyraz zawierający szereg znaczeń, ale wszystkie dotyczą godnego postępowania wobec partnerów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Etyka ma wielkie tradycje. Przejawiają się one w tak podstawowych kwestiach jak przedmiot etyki, jej funkcje i metody. W związku z tym wyróżnia się:
• etykę opisową,
• etykę normatywną,
• metaetykę.
Do etyki opisowej należą m.in. psychologia moralności zajmująca się motywami ludzkich działań, skłonnościami moralnymi, zagadnieniami rozwoju moralnego oraz socjologia moralności – wyjaśniająca genezę danego typu moralności i jego zależność od uwarunkowań społecznych.
Etyka normatywna, zwana etyką właściwą – to nauka będąca refleksją nad regułami moralnie dobrego postępowania. Stara się ustalić system słusznych norm moralnych i formułować zasady umożliwiające odróżnienie tego, co w danej zbiorowości uznaje się za obowiązujące moralnie, od tego, co jest poczytywane za moralnie naganne. Etyka normatywna zajmuje się też oceną celów, o które ludzie zabiegają, poszukuje kryteriów odróżniających cele godne od celów pozbawionych wartości lub zgoła celów niegodnych. Stara się też uzasadnić określoną skalę wartości i panujący w niej ład hierarchiczny.
Etycy normatywni m
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!