Eucharystia
Eucharystia bierze swój początek z Ostatniej Wieczerzy, która była spożywana przez Jezusa i jego uczniów w przeddzień męki i śmierci. Podawał On wówczas apostołom chleb i wino mówiąc, iż jest to jego ciało i jego krew, która zostanie za nich przelana w celu odpuszczenia grzechów. Apostołowie mieli powtarzać tę czynność w przyszłości na pamiątkę Jezusa. Spożywanie pokarmów z ofiarnych darów stanowiło znak tego, że ofiara została przyjęta i doszło do pojednania ludzi z Bogiem. Za pośrednictwem obrzędu ofiarnej uczty Jezus uobecniał swoją ofiarę, której następnego dnia miał dokonać poprzez cierpienie i śmierć.
Z tekstów Nowego Testamentu wynika, że Chrystus ustanowił ten obrzęd jako ofiarę sakramentalną. Spożywany pokarm jest symbolem zjednoczenia z Jezusem, który ofiaruje się za nas, umiera i zmartwychwstaje. Zjednoczenie z Chrystusem jest jednocześnie wezwaniem do oddania siebie w ofierze, do tworzenia jedności wszystkich osób, które uczestniczą w tym sakramencie. W ten sposób Eucharystia była rozumiana w przeszłości. Udział w niej był traktowany jako sprawowanie najważniejszego aktu przez chrześcijańską społeczność.
Eucharystia jest ofiarą eucharystyczną, czyli Mszą św., oraz Komunią pod postacią samego chleba lub chleba i wina. W obu tych przypadkach mamy do czynienia z Eucharystią – najważniejszym z sakramentów, gdyż jest w nim obecny sam Chrystus. O Eucharystii mówi się, że jest najświętsza i tylko jej należy się najwyższy kult. Zgodnie z Soborem Watykańskim II Eucharystia jest największym sakramentem Kościoła, który sprawuje Eucharystię. Jednocześnie Eucharystia tworzy też Kościół, co jest widoczne między innymi w Konstytucji o liturgii, w której została zawarta nauka o misterium Eucharystii, a następnie o innych sakramentach i sakramentaliach. Udział w ofierze eucharystycznej stanowi najważniejszy sposób realizacji wspólnego kapłaństwa, które jest udzielane przez sakrament chrztu. Świadomy udział w uczestnictwie wiąże się z koniecznością zrozumienia istoty ofiary zgodnie z objawieniem biblijnym, które uczy, iż Bóg ma na celu okazanie ludziom życzliwości. W związku z tym zawiera z nimi przymierze i oczekuje od ludzi posłuszeństwa. W sytuacji, kiedy człowiek uznaje Boga za swojego Stwórcę, składa Mu ofiarę, która przyczynia się do pojednania. Pojednanie jest efektem ofiary.
Eucharystia stanowi także znak, który utrwala najdoskonalszą ofiarę oddanie się przez Chrystusa Ojcu dla odkupienia ludzi. Jej sprawowanie stanowi wezwanie, aby potwierdzali jej treść wewnętrznymi aktami. Udział w ofierze polega na akcie oddania siebie Bogu, aby wypełnić Jego wolę we wszystkich codziennych sprawach.
Istotne znaczenie dla teologii Eucharystii mają słowa Jezusa, które zostały wypowiedziane nad chlebem i winem w trakcie Ostatniej Wieczerzy. Tajemnica Wieczernika jest wyraźnie antycypuje tajemnicę Krzyża. Są one ze sobą połączone i stanowią najważniejsze momenty życia i posłannictwa Jezusa. Również celebracja Eucharystii jest uobecnieniem nie tylko Uczty, ale również Ofiary. Eucharystia posiada charakter soteriologiczny, ponieważ stanowi aktualizację pełni misterium odkupienia.
synonimy: Msza Święta, ofiara eucharystyczna, komunia, najświętszy sakrament
Odmiana przez przypadki:
M. eucharystia/eucharystie
D. eucharystii/eucharystii
C. eucharystii/eucharystii
B. eucharystię/eucharystie
N. eucharystią/eucharystiami
Msc. eucharystii/eucharystiach
W. eucharystio/eucharystie
Przykłady użycia:
Ustanawiając eucharystyczną ofiarę Chrystus powierzył ją jako akt poświęcenia się za życie ludzi kościołowi.
W opisie ustanowienia Eucharystii uwagę zwraca to, że akcent pada na dziękczynienie.
Eucharystia uczy o chrześcijańskich prawdach, pozwala na odkrywanie sensu życia.
Eucharystia stanowi wyraz jedności Kościoła.
Eucharystia wpływa na tworzenie chrześcijańskiego świata, umacnianie wiary.
Bez Eucharystii nie może istnieć wspólnota chrześcijańska, która dzięki Eucharystii ma centrum życia i wzrostu.
Eucharystia ma dla człowieka wyjątkowe znaczenie, gdyż znajduje się w niej Jezus pod postacią chleba i wina.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!