Ewangelia
Ewangelia to dzieło, które opowiada o dziejach Chrystusa. Pojęcie ewangelia jest utożsamiane z nauką o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Jest to także przekazywanie wiadomości, nauczanie, przepowiadanie. W rozumieniu Nowego Testamentu ewangelią był Jezus.
Ewangelia stanowi Dobrą Nowinę tak długo, póki jest głoszona wszystkim, do czasu, kiedy uzdrawia wszystkie wymiary ludzkiej egzystencji i łączy wszystkich ludzi przy jednym sole. Na drogę zbawienie wprowadza człowieka sakrament chrztu, jednak nie oznacza to końca. Osoba ochrzczona powinna włączyć się w budowanie Bożego Królestwa, dzięki czemu mogą doświadczać radości. Według papieża Franciszka, jedynie wtedy, kiedy w ludzkim życiu nie będzie grzechu, będzie można mówić o godnym społeczeństwie i cywilizacji, która będzie cywilizacją Bożej radości. Każde zwycięstwo nad złem i grzechem jest rozumnie jako zwycięstwo zasad Bożego królestwa. Każdy, kto doświadcza radości w jego tworzeniu, powinien także być otwarty na wszystkie pozytywne wartości ludzkiej egzystencji. Osiągniecie radości jest bardzo ważnym zadaniem dla każdego wierzącego człowieka. Może ono mieć miejsce dzięki podjęciu walki ze wszystkimi przejawami zła. Człowiek, który poddaje się grzechowi traci radość, odchodzi od objawionej prawdy. Niebezpieczne jest również dążenie do osiągnięcia jedynie radości w życiu doczesnym. Realizując wyzwania związane z dobrami materialnymi, człowiek zapomina o tym, co najważniejsze. Nie bierze też pod uwagę tego, że nadmiar dóbr materialnych może przynieś odmienne od zamierzonych skutki i przyczynić się do osobistych i społecznych nieszczęść. Nie ma możliwości budowania Bożego Królestwa, jeśli będzie się myślało wyłącznie o dobrach materialnych, o fałszywych radościach.
Wszystkie osoby wierzące powinny być głosicielami radości Ewangelii. W szczególny sposób powinno się to odbywać w rodzinach i w życiu społecznym.
Ewangelia stawia wyzwania, które przyczyniają się do tego, że ludzkie Życie staje się atrakcyjne. Inspiruje oraz pobudza, ukazuje prawdę o życiu w całym jego bogactwie. Dzięki temu ludzie spotykają się z innymi i wykazują gotowość do współodczuwania z nim zarówno chwil cierpienia, jak i radości. Dzięki ewangelizacji dochodzi do spotkania z Jezusem. Takiego spotkania potrzebują wszyscy ludzie. Skupia ono wszystkich podczas wspólnej modlitwy i udzielania sakramentów, które otwierają źródło łaski, które jest konieczne do nieustannej odnowy życia.
Obecnie mówi się o nowej ewangelizacji. Nowa ewangelizacja to wizja dla Kościoła na dzień dzisiejszy oraz przyszłość. Stanowi pastoralne wyzwanie dla kościoła. Przez cały czas potrzebuje nowych głosicieli, nowych metod ewangelizacji i mentalności pastoralnej. Wyzwania, które stoją przed tymi, którzy głoszą Dobrą Nowinę, są takie same jak te, które niesie współczesny świat. Jednak aby mogła się ona stać programem Kościoła, konieczne jest określenie jego priorytetów i ukierunkowanie misji. Wśród najważniejszych zadań stojących przed nowym Kościołem można wskazać promowanie i popieranie papieskiego nauczania dotyczącego tematu Nowej Ewangelizacji, upowszechnianie inicjatyw związanych z nową ewangelizacją, realizowanie i promowanie nowych, a także wykorzystywanie nowych form przekazu jako narzędzi Nowej Ewangelizacji. Ewangelizacja to inaczej działanie, akcja, głoszenie Dobrej Nowiny. Jest to nieustanne poszukiwanie nowych dróg, rezygnacja ze schematycznych działań, konieczność wdrażania zmian. Jest ona powołana do tego, aby stanowić głęboką reformę, choć może także spotykać się z kontrreformacją.
Synonimy: nauka Chrystusa, Słowo Boże, Pismo Święte, Księga Ksiąg, Biblia, Stary i Nowy Testament
Odmiana przez przypadki:
M. ewangelia/ewangelie
D. ewangelii/ewangelii
C. ewangelii/ewangeliom
B. ewangelię/ewangelie
N. ewangelią/ewangeliami
Msc. ewangelii/ewangeliach
W. ewangelio/ewangelie
Przykłady użycia:
Głoszenie ewangelii w dzisiejszym świecie wymaga odwagi.
W ewangelizacji poszczególnych ludów powinno się wziąć pod uwagę ich wartości kulturowe, tradycje, zwyczaje i uwzględnić je podczas wprowadzaniu Ewangelii.
Analizując kwestie związane z Nową Ewangelizacją, warto zwrócić uwagę na pobożność ludową.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!