Faktoring
Faktoring zalicza się do krótkotrwałych źródeł finansowania* przedsiębiorstwa. Dzięki tej formie finansowania otwierają się znaczne szanse na rozwój gospodarki. Jest to także ściąganie należności, finansowanie wierzyciela oraz przyjęcie ryzyka. Jest to popularna forma finansowania przedsiębiorstw, które mają niewielkie szanse na otrzymanie kredytu bankowego. Motywami zawierania umówi factoringowych są potrzeba finansowania bieżącej działalności firmy, minimalizowanie ryzyka zwłoki w uiszczaniu płatności, problemy z otrzymaniem kredytu, nieposiadanie odpowiednich zabezpieczeń prawnych.
Synonimy: finansowanie, pośrednictwo
Odmiana przez przypadki:
M. faktoring/faktoringi
D. faktoringu/faktoringów
C. faktoringowi/faktoringom
B. faktoring/faktoringi
N. faktoringiem/faktoringami
Msc. faktoringu/faktoringach
W. faktoringu /faktoringi
Faktoring stanowi operację, w której uczestniczą trzy podmioty: faktor, faktorant oraz dłużnik. Podstawową formę umowy zawierają dostawca produktów oraz nabywca wierzytelności. Dłużnik jest uczestnikiem operacji, jednak nie stanowi strony w umowie. Umowie mogą podlegać wierzytelności, które nie zostały objęte klauzulą cesji wierzytelności na osoby trzecie. Faktoring pełni następujące funkcje: finansową, która polega na odkupieniu od faktoranta wierzytelności; usługową, która polega na tym, iż faktorant wykonuje czynności wiążące się z obsługą wierzytelności; gwarancyjną, która polega na tym, e faktor przejmuje część ryzyka wypłacalności dłużnika i gwarantuje wpływ należności.
Wyróżnia się wiele rodzajów factoringu. Faktoring właściwy charakteryzuje się tym, że ryzyko związane z wypłacalnością dłużnika jest przejmowane w całości przez faktora. Faktoring niewłaściwy polega na tym, iż przelew wierzytelności jest warunkowy, a ryzyko wypłacalności dłużnika stanowi obciążenie dla faktoranta. Faktoring mieszany polega na tym, że faktor przejmuje część wierzytelności. W factoringu dyskontowym faktorant otrzymuje zapłatę za scedowaną wierzytelność natychmiast poi zawarciu umowy. Biorąc pod uwagę rodzaj kontrahentów można mówić o factoringu krajowym i zagranicznym. W przypadku tych ostatnich transakcje mogą wiązać się z wywozem i przywozem towarów. Biorąc pod uwagę sposób powiadamiania kontrahenta o zmianie wierzyciela można mówić o factoringu jawnym, w którym dłużnik jest informowany o cesji wierzytelności oraz factoring tajny, w którym nie powiadamia się dłużnika o zawarciu umowy.
Faktoring ma na celu wspieranie firmy w momentach, kiedy nie dysponuje ona należyta ilością środków pieniężnych. Można więc stwierdzić, że przypomina kredyt obrotowy. Różnica polega na tym, że kredyt obrotowy jest przeznaczony głównie dla firm, które mają udokumentowaną historię, są stabilne i mają zabezpieczenie kredytowe. Faktoring skupia się na ocenie aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa. Nawet ponoszone przez nie straty nie stoją na przeszkodzie. Faktoring dostarcza faktorantowi wielu możliwości zarządzania należnościami oraz kapitałem obrotowym. Ma wpływ na poprawę struktury bilansu i inne wskaźniki finansowe. Rozwój factoringu pozytywnie wpływa nie tylko na pojedynczą jednostkę, ale także na gospodarkę całego kraju. Wpływa na szybsze uwalnianie kapitałów, pozwala na wprowadzenie ich do obiegu.
Przykłady użycia
Factoring jest dla nas jedynym wyjściem.
Powinniśmy się zastanowić nad możliwością skorzystania z factoringu.
Rozwój factoringu wpływa na gospodarkę.
*Finansowanie rozumie się jako pozyskiwanie środków pieniężnych przez podmiot gospodarczy. Wybór źródeł finansowania zależy od licznych czynników. Wśród nich można wymienić przedmiot działalności przedsiębiorstwa, jego kondycję finansową oraz perspektywy rozwojowe, wysokość tarczy podatkowej lub osłony podatkowej, kosztu poszczególnych form kapitały, sezonowego zapotrzebowania na kapitał. Za kryterium klasyfikacji sposób finansowania przyjmuje się najczęściej źródło pochodzenia kapitału dopływającego do przedsiębiorstwa oraz prawo własności kapitału. Biorąc pod uwagę to, czy kapitał został dostarczony z zewnątrz czy wypracowany przez firmę, mówi się o zewnętrznych i wewnętrznych źródłach finansowania.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!