Faktoring

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Faktoring, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Faktoring zalicza się do krótkotrwałych źródeł finansowania* przedsiębiorstwa. Dzięki tej formie finansowania otwierają się znaczne szanse na rozwój gospodarki. Jest to także ściąganie należności, finansowanie wierzyciela oraz przyjęcie ryzyka. Jest to popularna forma finansowania przedsiębiorstw, które mają niewielkie szanse na otrzymanie kredytu bankowego. Motywami zawierania umówi factoringowych są potrzeba finansowania bieżącej działalności firmy, minimalizowanie ryzyka zwłoki w uiszczaniu płatności, problemy z otrzymaniem kredytu, nieposiadanie odpowiednich zabezpieczeń prawnych.

Synonimy: finansowanie, pośrednictwo

Odmiana przez przypadki:
M. faktoring/faktoringi
D. faktoringu/faktoringów
C. faktoringowi/faktoringom
B. faktoring/faktoringi
N. faktoringiem/faktoringami
Msc. faktoringu/faktoringach
W. faktoringu /faktoringi

Faktoring stanowi operację, w której uczestniczą trzy podmioty: faktor, faktorant oraz dłużnik. Podstawową formę umowy zawierają dostawca produktów oraz nabywca wierzytelności. Dłużnik jest uczestnikiem operacji, jednak nie stanowi strony w umowie. Umowie mogą podlegać wierzytelności, które nie zostały objęte klauzulą cesji wierzytelności na osoby trzecie. Faktoring pełni następujące funkcje: finansową, która polega na odkupieniu od faktoranta wierzytelności; usługową, która polega na tym, iż faktorant wykonuje czynności wiążące się z obsługą wierzytelności; gwarancyjną, która polega na tym, e faktor przejmuje część ryzyka wypłacalności dłużnika i gwarantuje wpływ należności.
Wyróżnia się wiele rodzajów factoringu. Faktoring właściwy charakteryzuje się tym, że ryzyko związane z wypłacalnością dłużnika jest przejmowane w całości przez faktora. Faktoring niewłaściwy polega na tym, iż przelew wierzytelności jest warunkowy, a ryzyko wypłacalności dłużnika stanowi obciążenie dla faktoranta. Faktoring mieszany polega na tym, że faktor przejmuje część wierzytelności. W factoringu dyskontowym faktorant otrzymuje zapłatę za scedowaną wierzytelność natychmiast poi zawarciu umowy. Biorąc pod uwagę rodzaj kontrah

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!