Fantastyka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Fantastyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Fantastyka naukowa jest to dziedzina fantastyki, w której świat przedstawiony umieszczony jest w przyszłości (czasami w odległej przeszłości) i opiera się z reguły na wizjach i przewidywaniach dotyczących przyszłego rozwoju techniki. Fantazje futurologiczne pozbawione są znamion cudowności i odrzucają motywację nadprzyrodzoną. Słownik terminów literackich definiuje fantastykę naukową w następujący sposób: „Osobną dziedziną fantastyki jest fantastyka naukowa, opierająca się na wizjach rozwoju technicznego. W obrębie utworu fantastycznego motywy te są układane w konstrukcje o charakterze zamkniętym, obowiązuje ściśle przestrzeganie układu przyczynowo – skutkowego, choć ma on swoisty charakter”. S. Lem podkreśla dwoistość gatunku, wynikającą z przewagi fantastyki lub nauki. Zanim doszło do powstania pierwszych filmów science – fiction, rozwinęła się bogata literatura tego gatunku. Pisarze korzystali z elementów aktualnej, sprawdzonej empirycznie wiedzy o świecie i przestrzegali pozorów motywacji racjonalistycznej i wynikającego z niej prawdopodobieństwa.

Odmiana przez przypadki:
M. fantastyka/fantastyki
D. fantastyki/fantastyk
C. fantastyce/fantastykom
B. fantastykę/fantastyki
N. fantastyką/fantastykami
Msc. fantastyce/fantastykach
W. fantastyko/fantastyki

Science fiction eksploatuje lub imituje najnowsze osiągnięcia, hipotezy i pomysły nauki i techniki, odwołując się do dorobku współczesnej wiedzy rzeczywistej, a zarazem wykorzystuje jej luki. Powieści fantastycznonaukowe korzystają ze schematów powieści przygodowej lub podróżniczej. Bardzo często konstrukcja świata przedstawionego przypomina powieść kryminalną.
Korzeni fantastyki naukowej można doszukać się już w starożytności. Prawdziwy rozwój fantastyki naukowej nastąpił jednak dopiero w XVI w. pod wpływem sensacyjnego odkrycia Mikołaja Kopernika. Ludzie zaczęli marzyć o międzyplanetarnych podróżach, o poznawaniu innych planet i kontaktach z innymi cywilizacjami.
Pierwszym utworem zawierającym opis podróży pozaziemskiej była książka angielskiego biskupa Franciszka Godzina pt. „T

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.