🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Fatamorgana

Prawie każdy spotkał się z pojęciem fatamorgana, ale nie każdy zna jego znaczenie. Pomimo że człowiek jest ciekawy co to znaczy to wstydzi się zapytać kogoś innego o to. W celu lepszego zrozumienia tego pojęcia poniżej znajduje się jego znaczenie, synonimy, odmiana przez przypadki i przykłady jego wykorzystania.

1. Najczęściej spotykanym znaczeniem pojęcia fatamorgana jest złudzenie
(zjawisko) optyczne, które pojawia się w wyobraźni osoby, która długi czas przebywa na morzu, oceanie lub pustyni i polega na tym, że osoba widzi w powietrzu wiele następujących po kolei obrazów, które często przybierają postać tego o czym człowiek marzy (na przykład na pustyni ktoś marzy o wodzie i ukazuję mu się zbiorniki wodne). Wszystko to jest czymś w rodzaju wyobrażenia, którego człowiek nie potrafi rozróżnić od rzeczywistości.

2. Fatamorgana jest także wytworem wyobraźni, czyli po prostu wyobrażenie. Taką fatamorganą może być wymyślony przez małe dziecko przyjaciel nad, którego istnieniem upiera się to dziecko. W takim wypadku możemy usłyszeć jego dokładny opis wyglądu i usłyszeć co wymyślony przyjaciel lubi (najczęściej jest to, to samo co lubi dziecko).

3. Fatamorgana występuje także w radiolokacji (Radiolokacja jest to określanie parametrów ruchu niewidocznych, oddalonych przedmiotów, najczęściej statków oraz wykrywanie ich za pomocą fal radiowych). Jest to w tym przypadku echo, które pochodzi od obiektu, który jest w bardzo dużej odległości od nas, ale na wskaźniku wygląda to jakby był ten obiekt bardzo blisko od nas.

Fatamorgana jak większość wyrazów w języku polskim ma wiele wyrazów bliskoznacznych, czyli synonimów. Nie ma wymienionych tutaj wszystkich synonimów fatamorgany, ponieważ tak to musiałabym spisywać je z internetu.

Przykładowe wyrazy bliskoznaczne (synonimy) słowa fatamorgana:
złudzenie, wyobrażenie, wymysł, zwidzenie, omam, zjawa, marzenie, przywidzenie, imaginacja, fantazja, iluzja, zmyślenie, wizja, omamienie, złuda, zwid, przewidzenie, widziadło, mamidło, zjawa, zmora, urojenie, fantazmat, widmo, chimera, majak, ułuda, koszmar, mrzonka, fantom, utopia, miraż, halucynacja, fantasmagoria itd.

Pojęcie fatamorgana odmienia się przez przypadki w liczbie pojedynczej i mnogiej.

Odmiana przez przypadki słowa fatamorgana:

liczba pojedyncza
Mianownik (kto? co? ) – fatamorgana
Dopełniacz (kogo? czego? ) – fatamorgany
Celownik (komu? czemu? ) – fatamorganie
Biernik (kogo? co? ) – fatamorganę
Narzędnik (z kim? z czym? ) – z fatamorganą
Miejscownik (o kim? o czym? ) – o fatamorganie
Wołacz (o! ) – fatamorgano

liczba mnoga
Mianownik (kto? co? ) – fatamorgany
Dopełniacz (kogo? czego? ) – fatamorgan
Celownik (komu? czemu? ) – fatamorganom
Biernik (kogo? co? ) – fatamorgany
Narzędnik (z kim? z czym? ) – z fatamorganami
Miejscownik (o kim? o czym? ) – o fatamorganach
Wołacz (o! ) – fatamorgany

Fatamorgana jest rzadko używanym pojęciem, dlatego mało osób miało styczność ze zdaniem, w którym znajduje się to wyrażenie. W tym celu pod spodem znajduje się krótki tekst z wykorzystaniem słowa fatamorgana i jej wyrazów bliskoznacznych.

Przykładowe zdania:

Pan Kowalski słyszał od sąsiada o fatamorganie i poleciał w tym celu na pustynię, żeby sprawdzić, co to jest. Siedział na piasku i się rozglądał, ale nie widział żadnego złudzenia. Chciał jednak się upewnić czy fatamorgana pojawi się w innym miejscu. Wędrował bardzo długo spragniony i chciał wrócić do domu i wtedy dostrzegł oazę niedaleko od miejsca, w którym stał. Gdy tam doszedł okazało się, że było to tylko wyobrażenie. Po jakimś czasie udało mu się wrócić do samolotu i wrócić do domu. Gdy opowiadał o tym swojemu sąsiadowi, to on mu powiedział: I widzisz Kowalski, ciebie też spotkała fatamorgana. Zdziwiony Pan Kowalski spytał, jak to się stało bez jego wiedzy, a sąsiad się tylko na to roześmiał i wyjaśnił mu, że fatamorgana to złudzenie optyczne tego, czego w tej chwili pragniemy. W ten sposób Pan Kowalski zrozumiał o co chodzi i zadowolony z siebie wrócił do domu. Pan Kowalski później opowiadał wszystkim o złudzeniu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!