Faux pas
Faux pas- co oznacza ta fraza, jak ją czytać, czy odmienia się przez przypadki i jakimi wyrazami można ją zastąpić? Na to pytanie odpowiedź zostanie udzielona poniżej.
Fraza „faux pas” została zapożyczona do języka polskiego z języka francuskiego. Czyta się ją jako [FO PA]. Nie należy wymyślać żadnych spolszczeń, czy czytań tak jak się pisze, czyli jakichś „fałks pas”-ów. Nie ma takich wyrazów i nikt nie zrozumie wówczas o co nam może chodzić. Najprościej zapamiętać, że jest to proste i zwyczajne „FOPA”.
Ale co to faux pas oznacza? Zatem w zależności od kontekstu mówiąc faux pas możemy mieć na myśli przede wszystkim: jakąś nieuprzejmość, nieobycie towarzyskie, wpadkę towarzyską czy też błąd, jakiego dokonaliśmy (lub ktoś dokonał).
Jeżeli nie możemy zapamiętać tego słowa lub zwyczajnie zapomnieliśmy jak go przeczytać nie ma żadnego problemu. Zwrot ten ma bardzo wiele różnych synonimów, którym możemy go zastąpić. Są nim między innymi: gafa, błąd, afront, nietakt, niegrzeczność, pomyłka, nieuprzejmość, potknięcie, zniewaga, urażenie, zlekceważenie, niewłaściwość, arogancja, dyshonor, błędność, nieobycie, niepoprawność, niestosowność, przeinaczenie, zgrzyt, zniewaga, nierozwaga, omyłka, protekcjonalizm, przejęzyczenie, przeinaczenie, wzgarda, nietrafność, nieroztropność, lekceważenie, grubiaństwo, nierozwaga, uchybienie, przeoczenie, fałszywy krok, zniekształcenie, skucha, mylność, wpadka, nienależytość, pomyłka, kłopotliwość, niestosowność, postępek, obsuwka, nietrafność, nieprzyzwoitość, nienależytość, wtopa, niezręczność.
Przykłady zastosowania:
Antek, zamiast przepuścić w drzwiach Panią Elżbietę najpierw sam wszedł. Ale faux pas…
Na rozmowę kwalifikacyjną Ania spóźniła się pół godziny. Nie wiem, czy takie faux pas nie przekreśli jej na początku rozmowy kwalifikacyjnej.
Ze stresu do profesora zwróciłem się per „ty”. Dopiero po wyjściu z egzaminu zrozumiałem swoje faux pas. Dobrze, że profesor się nie zdenerwował na moją bezpośredniość. Może zauważył, że byłem bardzo zestresowany.
Nie przejrzałam prezentacji dla klienta przed jej zaprezentowaniem. Okazało się, że kolega żartowniś dodał do niej slajd ze śmiesznym kotkiem. Ale faux pas przed klientem.
Ania myślała, że jej mąż weźmie prezent urodzinowy dla Krzyśka, jej mąż myślał, że ona go weźmie. Nie wziął go nikt i zorientowali się dopiero przy Krzyśku na jego przyjęciu. Ale faux pas.
Ala najpierw przedstawiła mamę swojemu chłopakowi, zamiast swojego chłopaka mamie. Na szczęście mama nie miała jej za złe tego faux pas.
Przed spotkaniem z ministrem Grzegorz musiał dokładnie zapoznać się z zasadami, aby nie popełnić żadnego faux pas.
Dobrze, że nie jestem żadnym ważnym politykiem. Na pewno na ważnych spotkaniach popełniłbym jakieś faux pas, o którym pisałyby wszystkie gazety.
Znowu spóźniłem się do pracy. To już kolejne faux pas w tym tygodniu.
Jako jedyny zacząłem się śmiać na Sali pełnej przedstawicieli handlowych. Ale faux pas. Zastanawiam się tylko, czy to z moim poczuciem humoru jest coś nie tak, czy z ich.
Zapomniałem wyłączyć telefon na bardzo ważnym spotkaniu biznesowym i zaczął mi dzwonić. Co za faux pas.
Andrzej ze złości po rozmowie z szefem zaczął niepochlebnie się o nim wypowiadać wśród kolegów. Dopiero jak szef chrząknął zorientował się jakie faux pas popełnił. Szef wszystko słyszał.
Co ciekawe nie trzeba się wiele namęczyć z nauką odmiany frazy „faux pas” przez przypadki, ponieważ i w liczbie pojedynczej i liczbie mnogiej oraz w każdym przypadku brzmi ona identycznie. Poniżej przedstawiono jednak deklinację tego zwrotu.
Liczba pojedyncza: FAUX PAS
1.mianownik (kto? co?) faux pas
2.dopełniacz (kogo? czego?) faux pas
3.celownik (komu? czemu?) faux pas
4.biernik (kogo? co?) faux pas
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) faux pas
6.miejscownik (o kim? o czym?) faux pas
7.wołacz (o!) faux pas
Liczba mnoga: FAUX PAS
1.mianownik (kto? co?) faux pas
2.dopełniacz (kogo? czego?) faux pas
3.celownik (komu? czemu?) faux pas
4.biernik (kogo? co?) faux pas
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) faux pas
6.miejscownik (o kim? o czym?) faux pas
7.wołacz (o!) faux pas
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!