Feminizm

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Feminizm, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Wiek XIX to czas wielu przemian, zarówno technologicznych, jak i społecznych. Rozwój techniki i technologii miał wpływ na społeczeństwo i relacje społeczne. Coraz więcej mieszkańców wsi przenosiło się w poszukiwaniu pracy do miast, szlachta traciła majątki. Wśród nowych prądów pojawiła się idea emancypacji kobiet, a potem feminizm. Za pierwszą feministkę uważa się Hubertine Auclert. Feminizm jest nie tylko ruchem społecznym, ale również ideologią, które zakłada, że kobiety są dyskryminowane. Jego istotą jest chęć przeciwstawienia się nierówności, które pojawiają się między kobietami i mężczyznami.
Feminizm oznacza równość płci, dążność do zrównania kobiet i mężczyzn, zapewnienie kobietom takich samych możliwości, jakie mają mężczyźni.

Odmiana przez przypadki
M. feminizm
D. feminizmu
C. feminizmowi
B. feminizm
N. feminizmem
Msc. feminizmie
W. feminizm

Feminizm rozwijał się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzony we Francji w 1804 roku Kodeks Napoleona ograniczał prawa kobiet. W dokumencie zwracano uwagę na rolę rodziny wielopokoleniowej, ograniczano prawa spadkowe kobiet. Nie mogły one zawierać umów, podejmować decyzji dotyczących wychowywania dzieci, a także podejmować pracy, jeśli mąż nie wyraził na to zgody. Rozwód kobieta mogła otrzymać tylko w takiej sytuacji, gdy mąż utrzymywał kochankę we wspólnym domu.
Warto wspomnieć, że sytuacja kobiet była zróżnicowana w zależności od pochodzenia. Kobietom wywodzącym się z niższych warstw znacznie trudniej było uzyskać dostęp do edukacji. Mimo niesprzyjających warunków kobiecy ruch rósł w siłę. Przyczyniły się do tego organizacje podejmujące działania na rzecz kobiet. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, sytuacja w Europie wyglądała gorzej. Także w Jeszcze inaczej kształtowała się sytuacja w Polsce. Głównym celem Polaków żyjących w okresie pozytywizmu było utrzymanie tożsamości narodowej, a w dalszej perspektywie odzyskanie niepodległości. Lęk przed utratą narodowej tożsamości przyczyniał się do nasileni

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.