🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Fizjoterapia

Fizjoterapia pacjentów z urazami stawu skokowego powinna skupić się w dużej mierze na działaniach prewencyjnych oraz naprawczych. W skład zespołu zajmującego się pacjentem powinni wejść lekarz rehabilitacji oraz fizjoterapeuta. Najważniejszym działaniem profilaktycznym jest funkcjonalny trening mięśni stopy i goleni oraz unikanie sytuacji, które mnogą powodować wystąpienie urazu. Pacjentom zaleca się wykonywanie ćwiczeń, które będą nastawione na poprawę siły zgięcia grzbietowego oraz podeszwowego stopy, a także na poprawę czucia proprioreceptywnego. Charakter ćwiczeń powinien być dostosowany do typu przebytego urazu, a także do możliwości fizycznej poszkodowanego. W ramach treningu powinno się zaproponować ćwiczenia czynne, synergistyczne, izometryczne. Istotną rolę odgrywają także ćwiczenia kinezyterapeutyczne. Proces rehabilitacji może być wspierany poprzez stosowanie różnych form aktywności. Szczególnie poleca się pływanie, spacery, nornic wal king. Formy, które wymagają większej sprawności i wysiłku powinny być konsultowane z lekarzami.
W postępowaniu fizjoterapeutycznym ważną funkcję pełni kinezyterapia. Jest ona stosowana zarówno w przypadku skręcenia, jak i zwichnięcia. Dobór ćwiczeń jest zależny od stanu pacjenta, a także czasu, który minął od wystąpienia urazu. W ostrej fazie, czyli bezpośrednio po zdarzeniu, stosuje się algorytm postępowania. W przypadku typowego skręcenia nie ma potrzeby zakładani opatrunku gipsowego, staw może być zabezpieczony za pomocą szyny gipsowej lub szyny Kramera. Pojęcie „rest” oznacza możliwość zapewnienia uszkodzonym tkankom i strukturom ścięgnistym czasu, który jest niezbędny do regeneracji. Osoba, która doznała urazu, powinna unikać czynnych ruchów. Kolejnym elementem terapii jest „ice” – oznaczające stosowanie zimnych okładów. Dzięki takim zabiegom minimalizowaniu ulegają dolegliwości bólowe, zmniejsza się obrzęk i wzmożone napięcie mięśniowe. Czas chłodzenia nie powinien być jednorazowo dłuższy niż 15 – 20 minut. Zabiegi tego rodzaju powinno się wykonywać 3 – 4 razy dziennie. W ostrej fazie urazy stosuje się opatrunki uciskowe – compression. W przypadku, gdy zostanie on zastosowany wystarczająco szybko, wpłynie w znacznym stopniu na zmniejszenie obrzęków. Ograniczenie obrzęków ma wpływ na szybkość powrotu do zdrowia. „Elevation” oznacza ustawienie kończyny w postać drenażowej. Powinno się ją stosować przy każdym urazie. Ostatnim elementem stosowanym w ostrej fazie urazu stawu skokowego jest stosowanie stabilizatorów zewnętrznych lub naklejanych na powierzchnię stawu tapów. Dzięki temu poprawia się stabilizacja aparatu więzadłowego. Po usunięciu opatrunku stabilizacyjnego powinno się rozpocząć proces właściwej terapii. Właściwa kinezyterapia powinna być stosowana w okresie tygodnia od zdjęcia opatrunku. Jeśli występuje wiele zmian obrzękowych powinno się zastosować także drenaż limfatyczny. Dzięki niemu przyspieszeniu ulega resorpcja wysięku zapalnego, poprawa funkcji motorycznych stawu, zmniejsza się też prawdopodobieństwo wystąpienia zrostów. Program treningowy powinien uwzględniać indywidualne możliwości kontuzjowanej jednostki. Zaleca się spacery, pływanie, nornic walking. Jazdę na rowerze, czy sporty zespołowe należy skonsultować z prowadzącym lekarze i fizjoterapeutą. Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku skręcenia II i III stopnia, ponieważ dochodzi wówczas do częściowego lub całkowitego uszkodzenia aparatu więzadłowego i pojawia się niestabilność stawu.
Metodą fizjoterapii jest także kriokinetyka. Polega ona na naprzemiennym stosowaniu chłodzenia oraz aktywnego ruchu w stawie w bezbolesnym zakresie ruchu. ma to na celu zapobieganie powstawaniu zrostów oraz redukcję obrzęku.

Synonimy: fizykoterapia

Odmiana przez przypadki:
M. fizjoterapia/fizjoterapie
D. fizjoterapii/fizjoterapii
C. fizjoterapii/fizjoterapii
B. fizjoterapię/fizjoterapie
N. fizjoterapią/fizjoterapiami
Msc. fizjoterapii/fizjoterapiach
W. fizjoterapio/fizjoterapie

Przykłady użycia:
Po przebytym złamaniu nogi konieczna okazała się fizjoterapia.
Zabiegi fizjoterapeutyczne umożliwiają szybszy powrót do zdrowia.
Mój fizjoterapeuta zaleca mi zabiegi krioterapii.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!