Frezja
Frezja
Frezja (Freesia) jest byliną z rodziny kosaćcowatych. Naturalnym siedliskiem tej rośliny jest Przylądek Dobrej Nadziei na południu Afryki. Frezja jako rodzina została opisana po raz pierwszy w 1866 roku przez niemieckiego botanika Christiana F. Ecklona. Nazwał ten kwiat na cześć swojego przyjaciela Fredericha Freese, z zawodu lekarza, a z zamiłowania botanika. Niektóre źródła błędnie podają, że nazwa tej rośliny pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Eliasa Mangusa Friesa.
Systematyka
Frezja należy do królestwa roślin i podkrólestwa roślin zielonych. Zaliczana jest do nadgronady roślin telomowych, gromady roślin naczyniowych i podgromady roślin nasiennych. Nadklasa tej rośliny to okrytonasienne, klasa Magnoliopsida, nadrząd liliopodobne, a rząd szparagowce. Frezja należy do rodziny kosaćcowatych.
Morfologia
Łodyga ma u podstawy bulwę. Jest powyginana, widlasto rozgałęziona. Osiąga do 45 centymetrów wysokości. Liście łodygowe są drobne. Liście odziomkowe sztywne, równowąskie, do 16 centymetrów długości. Frezja ma dzwonkowate kwiaty o intensywnym zapachu. Ja jednej łodydze roślina wytwarza od 5 do 7 kwiatów. U dziko rosnących gatunków mają kolor żółty, różowy lub purpurowy. U gatunków uprawnych występują niemal w całej gamie kolorystycznej. Zebrane są w jednostronne grona.
Uprawa:
Rozmnażanie odbywa się poprzez nasiona i bulwy. Bulwy do gruntu sadzi się na wiosnę na głębokości 8 centymetrów w odstępach 10 – 15 centymetrowych. Wymagają ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna i wapienna. Lubią regularne podlewanie i zraszanie, a gleba stale powinna być lekko wilgotna. Ziemia powinna być ściółkowana słomą lub trocinami. Od chwili wypuszczenia pierwszych liści, aż do kwitnienia dobrze zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym. Roślina zwykle wymaga podpór by się nie połamała. Jesienią najlepiej wykopać bulwy, aby nie przemarzły. Przez zimę przechowywać je w suchym miejscu w temperaturze 15 – 17 stopni, a na wiosnę ponownie posadzić do gruntu.
Zastosowanie:
Frezje są uprawiane jako rośliny ozdobne. Polskie warunki klimatyczne powodują, że rzadko są uprawiane w ogródkach jako rośliny rabatowe. Uprawa frezji najczęściej odbywa się w szklarniach z przeznaczeniem na kwiat cięty.
Frezja jest również kwiatem jadalnym.
Symbolika:
Frezje są kwiatami przyjaźni, ale symbolizują również zaufanie, troskliwość, niewinność i słodycz. Frezje w białym kolorze są symbolem niewinności i czystości dlatego często wybierane są do bukietów ślubnych.
Frezja jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego.
Odmiana przez przypadki:
Liczba pojedyncza:
Mianownik – frezja
Dopełniacz – frezji
Celownik – frezji
Biernik – frezję
Narzędnik – frezją
Miejscownik – frezji
Wołacz – frezjo
Liczba mnoga:
Mianownik – frezje
Dopełniacz – frezji
Celownik – frezjom
Biernik – frezje
Narzędnik – frezjami
Miejscownik – frezjach
Wołacz – frezje
Przykłady użycia:
Na urodziny mojej mamie wręczyłam bukiet frezji.
Frezja to mój ulubiony kwiat.
Antek ma szklarnie, a w niej frezje w różnych kolorach.
Florystka stworzyła piękny bukiet z różowych, czerwonych, pomarańczowych, żółtych, białych i fioletowych frezji.
Na ślubie koleżanki kościół i sala bankietowa były przystrojone białym frezjami.
Na urodziny Anki podarowałam jej bukiet kolorowych frezji jako symbol naszej długoletniej przyjaźni.
Frezje są kwiatami tropikalnymi.
Wyhodowano wiele odmian frezji o kwiatach we wszystkich kolorach tęczy.
W tym roku posadziłam kilka odmian frezji w swoim ogródku.
Frezja jest bardzo wymagającą rośliną do uprawy.
W moim ogrodzie pięknie zakwitły frezje.
Mój znajomy prowadzi sklep internetowy zajmujący się sprzedażą cebulek kwiatowych, w swojej ofercie ma między innymi cebulki tulipanów, żonkili, frezji i hiacyntów.
W konkursie wygrałam bon na tatuaż w tutejszym studiu i zdecydowałam się na wzór przedstawiający kwiat frezji.
Niektóre odmiany frezji mają piękny, intensywny zapach.
Kwiaciarnia, którą prowadzę ma w logo biały kwiat frezji.
Białe frezje były bardzo często wybierane do przystrajania sal, kościołów, samochodów oraz na bukiety w tym sezonie ślubnym.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!