Frezja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Frezja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Frezja
Frezja (Freesia) jest byliną z rodziny kosaćcowatych. Naturalnym siedliskiem tej rośliny jest Przylądek Dobrej Nadziei na południu Afryki. Frezja jako rodzina została opisana po raz pierwszy w 1866 roku przez niemieckiego botanika Christiana F. Ecklona. Nazwał ten kwiat na cześć swojego przyjaciela Fredericha Freese, z zawodu lekarza, a z zamiłowania botanika. Niektóre źródła błędnie podają, że nazwa tej rośliny pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Eliasa Mangusa Friesa.

Systematyka
Frezja należy do królestwa roślin i podkrólestwa roślin zielonych. Zaliczana jest do nadgronady roślin telomowych, gromady roślin naczyniowych i podgromady roślin nasiennych. Nadklasa tej rośliny to okrytonasienne, klasa Magnoliopsida, nadrząd liliopodobne, a rząd szparagowce. Frezja należy do rodziny kosaćcowatych.

Morfologia
Łodyga ma u podstawy bulwę. Jest powyginana, widlasto rozgałęziona. Osiąga do 45 centymetrów wysokości. Liście łodygowe są drobne. Liście odziomkowe sztywne, równowąskie, do 16 centymetrów długości. Frezja ma dzwonkowate kwiaty o intensywnym zapachu. Ja jednej łodydze roślina wytwarza od 5 do 7 kwiatów. U dziko rosnących gatunków mają kolor żółty, różowy lub purpurowy. U gatunków uprawnych występują niemal w całej gamie kolorystycznej. Zebrane są w jednostronne grona.

Uprawa:
Rozmnażanie odbywa się poprzez nasiona i bulwy. Bulwy do gruntu sadzi się na wiosnę na głębokości 8 centymetrów w odstępach 10 – 15 centymetrowych. Wymagają ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna i wapienna. Lubią regularne podlewanie i zraszanie, a gleba stale powinna być lekko wilgotna. Ziemia powinna być ściółkowana słomą lub trocinami. Od chwili wypuszczenia pierwszych liści, aż do kwitnienia dobrze zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym. Roślina zwykle wymaga podpór by się nie połamała. Jesienią najlepiej wykopać bulwy, aby nie przemarzły. Przez zimę przechowywać je w suchym miejscu w temperaturze 15 – 17 stopni, a na wiosnę ponownie posadzić do gruntu.

Zastosowanie:
Frezje są uprawiane jako rośliny ozdobne. Polskie warunki klimatyczne powodują, że rzadko są uprawiane w ogródkach jako ro

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.