🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Funkcjonalność

Funkcjonalność jest rzeczownikiem od przymiotnika funkcjonalny oznaczający coś dobrze i zadowalająco spełniające swoje funkcje.
Funkcjonalność najczęściej wykorzystywana jest jako coś określającego zdolność wszelkich cech oprogramowania, urządzenia, czy też systemu komputerowego do dostarczenia niezbędnych funkcji, które w stopniu znacznym (jeżeli nie całkowitym) powinny zaspokoić potrzeby, które zostały wyznaczone oraz założone do spełnienia w określonych warunkach. Zatem funkcjonalność określi odbiorcy, czy faktycznie dane urządzenie, oprogramowanie, czy sprzęt faktycznie poprawnie działa i spełnia swoje założone przez producentów funkcje. Jeżeli tak będzie, wówczas mówi się o urządzaniu funkcjonalnym.

Słowo funkcjonalność tak jak i inne wyrazy można zastąpić synonimami. Nie ma jednego synonimu do tego wyrazu, tak jak i nie ma jednoznacznego kontekstu jego występowania, zatem w zależności od sytuacji będzie można używać różnych wyrazów bliskoznacznych.
Poniżej zaprezentowano konteksty funkcjonalności wraz z synonimami:
– Funkcjonalność jako zrozumiałość czegoś: zrozumiałość, prostota, jasność, czytelność, przejrzystość, klarowność, dostępność, bezproblemowość, łatwość, praktyczność, poglądowość
– funkcjonalność jako łatwość obsługiwania czegoś: ergonomiczność, użyteczność, prostota, łatwość w obsłudze, poręczność, łatwość w użytkowaniu
– funkcjonalność jako pożyteczność czegoś: użyteczność, przydatność, stosowalność, poręczność, praktyczność
– funkcjonalność jako dobra cecha czegoś: zaleta, korzyść, dobrodziejstwo, wygoda, dogodność, poręczność, dobra cecha, mocna strona
– funkcjonalność jako komfort: wygodność, ergonomia, komfortowość
– funkcjonalność jako poręczność: stosowalność, wygoda, poręczność, użyteczność, praktyczność.

Funkcjonalność jako wyraz jest niepoliczalna, a co za tym idzie występuje jedynie w liczbie pojedynczej (funkcjonalność), nie posiada ona liczby mnogiej w formie funkcjonalności (tak zapisany wyraz będzie dotyczył jedynie liczby pojedynczej tego słowa w odmianie jej przez przypadki- dopełniacz, celownik, miejscownik oraz wołacz). Niejednokrotnie jednak można w Internecie znaleźć liczbę mnogą od tego wyrazu. Zdarza się również, iż usłyszeć można jak ktoś „wymienia funkcjonalności urządzenia”, albo „przygląda się funkcjonalnościom”, ale to jest BŁĄD. Zazwyczaj wówczas taka osoba ma na myśli funkcje, a nie funkcjonalność. Bardzo często można zauważyć, iż wyrazy te: funkcje i funkcjonalność stosowane są zamiennie- co jest BŁĘDEM! Funkcje są osobnym wyrazem, a funkcjonalność osobnym i nie są one synonimami! Mogą się one uzupełniać. Funkcje wpływają na funkcjonalność, ale to nie to samo!

Funkcjonalność w liczbie pojedynczej odmienia się również przez przypadki.
LICZBA POJEDYNCZA: FUNKCJONALNOŚĆ
1.mianownik (kto? co?) funkcjonalność
2.dopełniacz (kogo? czego?) funkcjonalności
3.celownik (komu? czemu?) funkcjonalności
4.biernik (kogo? co?) funkcjonalność
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) funkcjonalnością
6.miejscownik (o kim? o czym?) funkcjonalności
7.wołacz (o!) funkcjonalności

Przykład wykorzystania wyrazy funkcjonalność:
1. W naszej firmie przed produkcją masową nowych produktów sprawdzamy najpierw ich użyteczność i funkcjonalność, żeby nie okazało się, że wypuścimy towary złe jakościowo.
2. Dobrze zaprojektowana strona internetowa zapewnia użytkownikowi dobrą funkcjonalność.
3. Po przetestowaniu tego programu widzę jego funkcjonalność, chyba go kupię. Znacznie ułatwi mi on pracę.
4. Muszę jakoś ocenić funkcjonalność nowego modelu samochodu Opla, tak żeby jak najlepiej móc o nim opowiedzieć potencjalnym kupcom. Jego funkcjonalność będzie pewnie jedną z głównych cech wyboru przez klienta.
5. Muszę się nauczyć na egzamin co wpływa na funkcjonalność komputera.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!