Globalizacja
Zamień czytanie na oglądanie!
Globalizacja (z języka angielskiego globalization, od łacińskiego „globus” – „kula”) oznacza proces, w ramach którego zacieśniają się wzajemne powiązania między państwami. Dzieje się to przez zwiększanie obrotów handlowych oraz przepływ ludzi. Globalizacja prowadzi do ujednolicenia się kultury na świecie i oddziałuje na tryb życia mieszkańców różnych krajów.
Proces globalizacji występuje we współczesnym świecie głównie ze względu na rozwój technologiczny, który doprowadził do zwiększenia handlu, kontaktów międzynarodowych, przepływu kapitału oraz ludzi, transportu towarów. Tak naprawdę słowem globalizacja określa się wiele różnych procesów, które prowadzą do integracji oraz współzależności państw. Wyróżnia się cztery główne wymiary globalizacji: gospodarczy, społeczno-kulturowy, polityczny i techniczny. Wymiar gospodarczy to przede wszystkim ujednolicanie rynków, powstawanie korporacji ponadnarodowych i zniesienie barier w handlu międzykontynentalnym. Wymiar społeczno-kulturowy związany jest ze swobodnym przepływem ludności, masową turystyką, wymianą informacji w ramach środków masowego przekazu i mieszania się ze sobą wpływów z wielu kultur. Z wymiarem politycznym wiąże się natomiast powstawanie międzynarodowych organizacji, które mogą dotyczyć handlu czy walut, a także unie zrzeszające wiele państw. Wymiar techniczny oznacza z kolei wprowadzanie nowoczesnych technologii oraz wyrównywanie się zdolności technologicznych w różnych krajach.
Globalizacja przyczynia się do umocnienia stosunków dyplomatycznych i redukcji konfliktów między państwami, spadku analfabetyzmu, szybkiego rozwoju technologii i szerzeniu jej w państwach o mniejszym rozwoju gospodarczym, spadku cen na wiele produktów ze względu na ich masowe wytwarzanie. Z drugiej jednak strony globalizacja powoduje zanik lokalnej kultury, tworzenie się monopolów, występowanie terroryzmu oraz stałego bogacenia się państw dobrze rozwiniętych, przy zmniejszaniu się roli państw rozwijających się.
##Odmiana słowa „globalizacja” przez przypadki:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – globalizacja
Dopełniacz (kogo? czego?) R
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!