🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Gmina

Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina. Na mocy Konstytucji RP możliwe jest powoływanie samorządu terytorialnego na wyższych szczeblach podziału terytorialnego. W Polsce nastąpiło to w 1998 roku przez utworzenie samorządu powiatowego i wojewódzkiego.
Poszczególne JST jak również wspomniane jednostki pomocnicze w praktyce funkcjonowania gospodarki osiągają określone dochodu, które następnie przeznaczają na finansowanie określonych zadań.
Historia gminy jest długa, w Polsce gminy funkcjonowały już w XII wieku. W trakcie zaborów organizacja gmin była uzależniona od zaborców. Organizacja gmin została w naszym kraju ujednolicona w 1933 roku. W 1973 roku gmina została najmniejszą jednostką podziału terytorialnego na wsiach.

Odmiana przez przypadki
M. gmina/gminy
D. gminy/gmin
C. gminie/gminom
B. gminę/gminy
N. gminą/gminami
Msc. gminie/gminach
W. gmino/gminy

Synonimy: kahał, zgromadzenie, urząd

Gmina stanowi wspólnotę samorządową, której mieszkańcy są ze sobą zintegrowani. Przekłada się to na ich zdolność do samoorganizacji w celu realizacji wspólnych celów. Mieszkańcy określonego regionu, którzy tworzą wspólnotę, są na ogół ze sobą zintegrowani, co wyraża się w ich zdolności do samoorganizacji w celu realizacji wspólnych celów. Terytorium jest wyodrębniane z uwagi na specyficzne cechy, takie jak układ osadniczy lub przestrzenny. Pod uwagę bierze się także więzi społeczne i gospodarcze, dzięki którym możliwe jest wykonywanie zadań zleconych. Gmina posiada osobowość prawną, którą uzyskuje z mocy prawa w momencie jej powstania. Gminy mogą być podmiotem praw oraz obowiązków. Mogą również podejmować czynności cywilnoprawne, zaciągać zobowiązania i ponosić odpowiedzialność za zobowiązania, które zaciągnęły jej jednostki pomocnicze. Dzięki temu gmina ma możliwość nawiązywać stosunki prawne z organami państwa.
Gmina stanowi prawnie zorganizowany związek terytorialny, określony w ustawie o samorządzie gminnym jako wspólnota samorządowa. Stanowi podstawowy organ samorządu terytorialnego. Jest ona wyodrębnionym podmiotem prawa i uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej.
Rada gminy należy do organów stanowiących i kontrolnych. Może ona podejmować decyzję w sprawach, które znajdują się w zakresie gminy, a które nie są zastrzeżone dla referendum. Prawa wyborcze posiadają obywatele polscy i Unii Europejskiej, którzy nie są obywatelami Polski, i którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 18 lat i na stałe mieszkają na obszarze działania gminy. Zasady oraz tryb przeprowadzania wyborów są określane przez Ordynację wyborczą. Członkowie rady gminy są wybierani na 4 lata. W przypadku, gdyby rada została odwołana na drodze referendum przed końcem kadencji, kolejna rada może zostać wybrana na okres, który pozostał do jej zakończenia. Działalność organów gminy jest jawna. Rada gminy może podejmować wszystkie decyzje dotyczące działania gminy, które nie zostały zastrzeżone dla referendum. Rada gminy dokonuje wyboru przewodnicząco oraz wiceprzewodniczących. Do zagadnień przewodniczącego należy organizowanie pracy rady i prowadzenie obrad. Do zadań tych może on wyznaczyć swojego wiceprzewodniczącego. Jeśli przewodniczący zrezygnuje ze sprawowania swojego stanowiska, wówczas rada podejmuje uchwałę w kwestii przyjęcia jej w ciągu jednego miesiąca od momentu, kiedy złożył on rezygnacje.
W gminie mogą być tworzone jednostki pomocnicze na zasadach, które zostały określone w statucie gminy.
Organem wykonawczym gminy jest wójt. Wśród zadań wójta, które zostały określone w ustawie o samorządzie gminnym. W zakres działania gminy wchodzą sprawy publiczne o działaniu lokalnym. Gmina może podejmować decyzje o znaczeniu lokalnym, których nie przekazano innym podmiotom.

Przykłady użycia:
W naszej gminie będzie miała miejsce kolejna inwestycja.
Gminny ośrodek kultury rozpoczyna zajęcia plastyczne.
Samorząd gminny podjął uchwałę o wprowadzeniu nowego podatku.
W gminie funkcjonuje punkt szczepień.
W okresie wakacyjnym gminny ośrodek zdrowia będzie czynny do 17:00.
W gminie najważniejszy jest wójt.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!