Gnój
Język polski jest językiem, który ma mnóstwo słów, które mają wiele znaczeń, czyli są wyrazami wieloznacznymi (ważne, aby nie mylić z homonimami, czyli wyrazami, które są różne, ale mają to samo znaczenie). Wyrazy wieloznaczne często sprawiają problem wielu osobom. Jedni nie rozumieją o co w tym chodzi, a inni nie mogą komuś udowodnić, że inna osoba obrażała drugą, ponieważ słowo ma wiele znaczeń i jedno może obrazić, a drugie dotyczy czegoś całkiem innego. Takim właśnie wyrazem jest wyraz „gnój”, którego jedno znaczenie jest używane głównie przez osoby na wsi, a drugie przez Polaków niezależnie od miejsca zamieszkania, a w celu obrażenia kogoś.
* Poniżej znajdują się znaczenia słowa „gnój” i dwóch słów powstałych od wyrazu „gnój” i podobnych do niego.
Znaczenie słowa „gnój”:
1. Po pierwsze „gnój”jest słowem wykorzystywanym często przez mieszkańców wsi, ponieważ odnosi się to słowo do naturalnego nawozu. Mówiąc naturalnego mam na myśli zwierzęcego (czyli z odchodów zwierząt, co powoduje nieprzyjemny zapach), który jest wykorzystywany przez rolników, którzy posiadają zwierzęta gospodarcze, na przykład krowy.
2. Po drugie słowo „gnój” jest używane także, gdy mówimy o brudzie, błocie itp. Jest to w tym znaczeniu używane tylko w mowie potocznej, dlatego nie jest tak często spotykane i nie znajdziemy tego słowa w tym znaczeniu czytając jakiś artykuł w poważnej gazecie, ani słuchając wypowiedzi jakiegoś urzędnika.
3. Po trzecie wyraz „gnój” może zostać użyty, gdy spotykamy się z określeniem małego dziecka. Jest to jednak określenie pospolite i spotkać się z nim możemy tylko rozmawiając ze znajomymi, lub słysząc taką rozmowę, a nie znajdziemy takiego określania słuchając wypowiedzi w telewizji.
4. Po czwarte „gnój” jest używane w celu obrażenia kogoś. Ludzie mówią „gnój” w celu obrażenia mężczyzny. Jest to skierowane do mężczyzn, ponieważ „gnój” jest rzeczownikiem w rodzaju męskim.
* Od słowa „gnój” powstało słowo „gnoić „, którego znaczenia są opisane poniżej.
Znaczenia wyrazu „gnoić”:
1. Słowo „gnój” tak jak jest napisane powyżej oznacza nawóz zwierzęcy, dlatego „gnoić” oznacza po prostu „nawożenie ziemi gnojem”.
2. Po drugie gnoić dotyczy gnicia (czyli psucia się czegoś). W mowie potocznej „gnoić” oznacza „pozwolić na gnicie czegoś”.
3. Po trzecie „gnoić” to pospolicie „niszczenie kogoś fizycznie albo fizycznie”
* Od słowa „gnój” powstało słowo „gnoić”, od którego z kolei powstał wyraz „gnoić się”, którego znaczenie jest wyjaśnione poniżej.
Znaczenie słowa „gnoić się”:
1. Słowo „gnoić się” ma tylko jedno znaczenie. Jest ono w mowie potocznej i chodzi w tym znaczeniu o rany, ponieważ „gnoić” mówiąc o ranach jest wyrazem bliskoznacznym od słowa „ropieć”.
* Aby każdy łatwo mógł zrozumieć, kiedy użyć jakiego synonimu słowa „gnój” zostały one podzielone tak samo jak znaczenia słowa „gnój”.
Synonimy słowa „gnój”
1. nawóz, obornik, gnojówka, nawóz naturalny, nawóz zwierzęcy
2. błoto, brud, syf, skaza, bałagan, nieczystość, nieporządek, zabrudzenie
3. gnojek, bachor, dzieciak, dziecko, smarkacz, zasmarkaniec, smarkul, gówniarz, smark, smród, smrodek, berbeć, pędrak, brzdąc, malec
4. matoł, łajdak, palant, cep, patafian, łajza, świnia, łachudra, dureń, pacan, idiota, bałwan, tuman, imbecyl, przygłup, osioł, głupiec, głupek, debil, tępak, cymbał
Synonimy słowa „gnoić”:
1. nawozić, zwozić
2. Nie znam żadnego synonimu na to miejsce, ponieważ jest to znaczenie mało używane
3. gnębić, nękać, dokuczać, męczyć, poniewierać, poniżać, znęcać się, prześladować, poniżać, tępić
Synonimy pojęcia „gnoić się”:
1. ropieć, syfić
* Rzeczowniki odmieniają się przez przypadki, a „gnój” jest rzeczownikiem, dlatego jego odmiana znajduje się poniżej.
Odmiana słowa „gnój” przez przypadki:
liczba pojedyncza
Mianownik – kto? co? – gnój
Dopełniacz – kogo czego? – gnoju
Celownik – komu? czemu? – gnojowi
Biernik – komu? co? – gnój
Narzędnik – z kim? z czym? – z gnojem
Miejscownik – o kim? o czym? – o gnoju
Wołacz – o! – gnoju
liczba mnoga
Mianownik – kto? co? – gnoje
Dopełniacz – kogo czego? – gnoi
Celownik – komu? czemu? – gnojom
Biernik – komu? co? – gnoje
Narzędnik – z kim? z czym? – z gnojami
Miejscownik – o kim? o czym? – o gnojach
Wołacz – o! – gnoje
Słowa „gnoić” i „gnoić się” są czasownikami, a odmiana przez przypadki dotyczy tylko rzeczowników, dlatego nie ma tutaj tej odmiany.
* Skoro znamy znaczenie, synonimy i odmianę przez przypadki słowa gnój, to już tylko potrzebne jest zastosowanie tego słowa w zdaniach i będziemy wiedzieli wszystko na ten temat.
Zastosowanie słowa „gnój” w zdaniach:
1. Mamo znowu sąsiad rozwozi gnój i śmierci!
2. Marek! Znowu zostawiłeś gnój w przedpokoju.
3. Mówię ci Tomek, ten gnój tylko biega po całym domu bez celu!
4. Ty gnoju, łajdaku pożałujesz tego!
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!