Gospodarka
Gospodarka. Ze słowem tym spotkać się można najczęściej w trzech dziedzinach jakimi są: ekonomia, zarządzanie oraz rolnictwo i w każdym z tych trzech znaczeń słowo to obejmuje zupełnie inne składowe.
1.W przypadku ekonomii mówiąc gospodarka ma się na myśli wszelkie przedsiębiorstwa działające na danym terenie, np. państwie, kontynencie, Unii Europejskiej, które połączone są niejako w jeden system i działają dla dobra swojego, ale równocześnie dla dobra tegoż ogółu. Ogólnie przyjęty został podział gospodarki terytorialnej na gospodarkę regionalną (działającą na danym obszarze geograficznym- regionie), gospodarkę narodową (działającą na terenie danego państwa) oraz gospodarkę światową (obejmującą gospodarkę jako całość- wszystkie gospodarki narodowe). Gospodarka w ujęciu ekonomicznym jest regulowana najczęściej przez rząd danego kraju. Co ciekawe gospodarkę można podzielić na trzy główne sektory, w których działa, tj. rolnictwo (czyli uprawa warzyw i owoców, zbóż, hodowla zwierząt i produktów odzwierzęcych), przemysł (czyli wszelkiego rodzaju produkcja fabryczna dóbr/produktów) oraz usługi (czyli wszystko to co jest nam niezbędne do życia, ale nie jest to dostępne w formie materialnej). Sektory gospodarcze można jeszcze głębiej analizować. Wtedy można dojść do wniosków, iż sektor rolniczy obejmuje jeszcze więcej niż zostało wyżej wymienione, gdyż w jego skład wchodzą również rybołówstwo, leśnictwo, czy co najciekawsze przemysł wydobywczy. W sektorze przemysłowym oprócz produkcji szeroko rozumianej można znaleźć również budownictwo, natomiast w usługach można odnaleźć również handel oraz transport. Niekiedy wśród sektorów gospodarki można znaleźć również czwarty sektor, który mimo iż jest dodawany niedługo, to jest obecnie jednym z najważniejszych, ponieważ obejmuje on zdobywanie, weryfikację i przetwarzanie oraz dostarczanie informacji, które w dobie obecnej cyfryzacji są niezmiernie ważnym źródłem. Można wymienić również sektory piąty i szósty. Piąty obejmuje usługi zaawansowane takie jak bankowość, marketing, czy usługi ubezpieczeniowe, bez których obecnie ciężko wyobrazić sobie życie. Sektor szósty obejmuje zaś usługi dla ludności jakimi są opieka zdrowotna, edukacja, czy też turystyka i rekreacja, czy obrona narodowa- policja, wojsko).
Synonimami słowa gospodarka w ujęciu ekonomicznym są przede wszystkim: ekonomia, system ekonomiczny, system gospodarczy, stosunki gospodarcze, rynek, stosunki handlowe
2.Mówiąc o gospodarce można mieć również na myśli zarządzanie czymś w taki sposób, aby przynosiło to jak największe zyski. Można się tego nauczyć- wiele uczelni wyższych w Polsce i za granicą oferuje kierunek studiów jakim jest gospodarka i zarządzanie. Gospodarować można wszystkim, ale najogólniej mówiąc w terminie zarządzania mamy na mysi przedsiębiorstwo, którym się zarządza, czyli gospodaruje w taki sposób, aby było to efektywne i przynosiło jak najwięcej korzyści.
Synonimami słowa gospodarka w ujęciu zarządzania czymś są między innymi: zarządzanie, gospodarowanie, rozporządzanie
3.Ostatnim ujęciem gospodarki jest rolnictwo. Słowo gospodarka w ujęciu rolnictwa oznacza gospodarstwo rolne. Może być ono rozumiane w kontekście mikro, czyli zwykłego małego rolnika na wsi mającego kilka zwierzątek (tj. krowy, świnie, owce, kury, czy też kaczki) oraz nie za duże pola uprawne na własny użytek. Mówiąc o gospodarce w ujęciu makro mamy już zaś na myśli ogromne gospodarstwa rolne, które są pewnego rodzaju przedsiębiorstwami rolnymi na wsi, które są już wtedy najczęściej nastawione na konkretną hodowlę, np. same świnie, albo same krowy (na mleko lub mięso), ewentualnie znaczne hektary pól uprawnych.
Synonimami gospodarki w znaczeniu rolnictwa są: agrokultura, rolnictwo, uprawa ziemi, agrobiznes, pole, ziemia
Odmiana przez przypadki:
Liczba pojedyncza: GOSPODARKA
1.mianownik (kto? co?) gospodarka
2.dopełniacz (kogo? czego?) gospodarki
3.celownik (komu? czemu?) gospodarce
4.biernik (kogo? co?) gospodarkę
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) gospodarką
6.miejscownik (o kim? o czym?) gospodarce
7.wołacz (o!) gospodarko
Liczba mnoga: GOSPODARKI
1.mianownik (kto? co?) gospodarki
2.dopełniacz (kogo? czego?) gospodarek
3.celownik (komu? czemu?) gospodarkom
4.biernik (kogo? co?) gospodarki
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) gospodarkami
6.miejscownik (o kim? o czym?) gospodarkach
7.wołacz (o!) gospodarki
Przykłady:
1.Gospodarka składa się z głównych sektorów.
2.Jak ona świetnie gospodaruje tą spółką.
3.Lubię jeździć na gospodarkę mojego dziadka.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!