Homo sapiens to inaczej po prostu człowiek rozumny. Jest to istota zdolna do myślenia refleksyjnego. Definiowany także jako gatunek ssaków z rodziny człowiekowatych, do tej grupy zalicza się człowiek współczesny.
Synonimami tego słowa mogą być na przykład: człek, człowiek, człowiek myślący, człowiek rozumny, homo sapiens sapiens, istota ludzka, osoba, persona
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) człowiek rozumny; homo sapiens
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) człowieka rozumnego; homo sapiensa
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) człowiekowi rozumnemu; homo sapiensowi
Biernik (Kogo? Co? Widzę) człowieka rozumnego; homo sapiensa
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z człowiekiem rozumnym; z homo sapiensem
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o człowieku rozumnym; o homo sapiensie
Wołacz (O!… witaj!) człowieku rozumny; homo sapiensie
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) ludzie rozumni
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) ludzi rozumnych
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) ludziom rozumnym
Biernik (Kogo? Co? Widzę) ludzi rozumnych
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z ludźmi rozumnymi
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o ludziach rozumnych
Wołacz (O!… witajcie!) ludzie rozumni
Homo sapiens to gatunek ssaka. Razem z gorylami, szympansami i orangutanami należy do rodzaju człowiekowatych. Jest jedynym współczesnym przedstawicielem Homo. Występuje na wszystkich kontynentach.
Człowiek rozumny posiada pewne charakterystyczne dla niego cechy:
• Porusza się na dwóch nogach
• Posiada łukowato wygięty kręgosłup
• Ma wyprostowaną postawę
• Posiada wysoko rozwiniętą sprawność manualną
• Posługuje się złożonym językiem
• Ma wysoko rozwinięty instynkt społeczny
Homo sapiens miał swój początek u Homo Habilisa (człowieka zręcznego). Jak udowodniło to małżeństwo paleontologów: Louis’a oraz Mart Leakey, człowiek zręczny dał początek Homo Erectusowi (człowiek wyprostowany), który z kolei po wielu latach wyewoluował w obecnego człowieka. Tak więc Homo Habilis, chociaż nie bezpośrednio, jest przodkiem człowieka rozumnego.
Z badań przeprowadzonych w 1928, wynikało, że dorosły, zdrowy mężczyzna osiąga średnio 1,65 metrów wzrostu. Kobieta n
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
atomiast 1,54 metrów, co daje 93% wzrostu osoby płci męskiej. Najwyższą ludnością byli Szkoci, mierzyli średnio 1,75 metra. Spotkał się także z karłowatością i gigantyzmem. Najwyższym współcześnie odnotowanym człowiekiem jest Robert Wadlow z 2,72 metra, najniższą natomiast jest kobieta Jyoti Kisange Amge, mierząca 62,8 centymetrów.
Homo sapiens pod różnymi względami różni się od innych zwierząt, lecz najbardziej odróżnia go charakterystyczna budowa. Człowiek posiada spionizowaną postawę. Kończyny nabyły umiejętności chwytania, łapania oraz chodzenia. Ręce i nogi charakteryzują się specyficzną proporcjonalnością, zupełnie inną niż u innych naczelnych, wynoszącą 78%. Kręgosłup natomiast poprzez kifozy i lordozy jest łukowato powyginany. Liczba kręgów jest stała i nie zmienia się. Wynosi 33 lub 34. Składają się na nie:
• Kręgi szyjne – 7
• Kręgi piersiowe – 12
• Kręgi lędźwiowe – 5
• Kręgi krzyżowe – 5 (1 kość)
• Kręgi ogonowe – 4/5
Kręgi: szyjne, piersiowe oraz lędźwiowe zaliczają się do kręgów przed krzyżowych (prawdziwych), reszta zaś do kręgów rzekomych. Pionowa postawa ciała wymusiła zmiany w budowie klatki piersiowej. Zmieniło się położenie środka ciężkości (u czteronożnych zwierząt pod kręgosłupem) zaczęło leżeć przed kręgosłupem. Zmusiło to do skrócenia pionu klatki piersiowej oraz rozszerzenie poziomu.
Czaszka u człowieka jest ułożona swobodniej, co daje jej większe możliwości wzrostu. Twarzoczaszka w porównaniu do mózgoczaszki skróciła się i wsunięciu.
Człowiek rozumny jako jedyny ssak tak licznie występuje na ziemi. Zamieszkuje wszystkie kontynenty, lecz Antarktyda nie jest stale zamieszkana, czasami zamieszkiwana jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.
Homo Sapiens potrafi przekształcać siedliska zgodnie ze swoimi potrzebami, za pomocą technologii. Według ekologii człowiek jest drapieżnikiem.
Człowiek posiada 23 pary chromosomów. Jest to forma nosiciela genów, dziedziczonych po rodzicach. Każdy człowiek posiada ich 23 pary. 22 z nich odpowiadają za dziedziczone cechy, są to chromosomy autosomalne. Natomiast pozostała jedna para to para chromosomów płciowych, odpowiadającą za naszą płeć. Płeć człowieka determinowana jest poprzez geny ojca. Chromosomy XX oznaczają pleć żeńską, natomiast XY to płeć męska.
Dodaj komentarz jako pierwszy!