🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Hybryda

Hybryda

Słowo hybryda pochodzi od niemieckiego hybride, oznaczającego mieszańca, potomka rodziców różnej razu, z łaciny hybrida oznaczała mieszańca w odniesieniu zarówno do zwierząt oraz ludzi, oznaczało to też coś nienaturalnego.

Odmiana rzeczownika:

Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) hybryda
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) hybrydy
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) hybrydzie
Biernik (Kogo? Co? Widzę) hybrydę
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z hybrydą
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o hybrydzie
Wołacz (O!… witaj!) hybrydo

Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) hybrydy
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) hybryd
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) hybrydom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) hybrydy
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z hybrydami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o hybrydach
Wołacz (O!… witajcie!) hybrydy

W kosmetologii hybryda jest potoczną nazwą na lakier hybrydowy. Jest to polimerowa odmiana lakieru do paznokci. Posiada intensywne barwy, wysoki poziom trwałości, co jest bardzo charakterystyczne dla tych produktów. Substancja ta nie zawiera rozpuszczalników. Utwardzenie lakieru polega na zmianie konsystencji z płynnej na stałą, za pomocą światła lampy UV albo LED.
Aby poprawnie wykonać hybrydę należy na początku oczyścić płytkę paznokcia, po czym nałożyć podkład, czyli bazę UV. Potem nakłada się dwie warstwy wybranego koloru, po czym na koniec nakłada się błyszczący lub matujący top. Każdy z etapów kończy się utwardzeniem warstwy pod lampą UV, a długość zależy od mocy lampy.
Manicure hybrydowy można wykonywać zarówno w salonie kosmetycznym, jak i w domowym zaciszu. Potrzeba do tego lampy UV lub LED, odpowiednich preparatów (lakiery, baza, top, odtłuszczacz) oraz podstawowych umiejętności manualnych.
Innymi określeniami mogą być: paznokcie, paznokcie hybrydowe, hybryda, sztuczny paznokieć, tipsy.

Hybryda jest to osobnik, który powstał poprzez skrzyżowanie dwóch gatunków organizmów, które należały do innych ras, odmian, gatunków, podgatunków, rodzajów. Powstają one w wyniku rozmnażania płciowego. Synonimami są takie słowa jak: mieszaniec, krzyżówka, bastard, hybryd.
Jeżeli skrzyżują się dwa osobniki z jednego gatunku (rasy, odmiany, podgatunki) mówimy wtedy o mieszańcach wewnątrzgatunkowych. Natomiast jeżeli rozmnożą się osobniki z różnych gatunków albo rodzajów, mamy do czynienia z hybrydami międzygatunkowymi oraz międzyrodzajowymi.
Zazwyczaj krzyżówki roślin nazywane są hybrydami, natomiast mieszańce zwierząt bastardami, jednakże reguła ta nie zawsze jest i musi być przestrzegana.
Metody krzyżowania często mają miejsce w produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Najczęściej powstają wtedy krzyżowania międzygatunkowe, ale czasami mają miejsce też połączenia tkanek osobników, pochodzących z różnych gatunków. Dają one wtedy mieszańce szczepieniowe, inaczej nazywane wegetatywnymi.
Sporadycznie zdarza się tak, że hybrydy międzygatunkowe są płodne. Dają one wtedy początek nowym gatunkom. Takim przypadkiem bardzo często są rośliny uprawne, pierwszą z nich był pierwiosnek.

W językoznawstwie hybryda oznacza zbitkę wyrazową, która pochodzi z minimum dwóch różnych języków, lecz może być ich więcej. Przykładami takich połączeń są na przykład słowa: ciepłofikacja, która jest polsko–łacińską hybrydą oraz telewidz, pochodzi od języków polskiego oraz greckiego.

Hybryda oznacza także figurę heraldyczną (wzór występujący na tarczy herbu). Przedstawia ona najczęściej fantastyczne zwierzęta, które są połączeniem cech istniejących zwierząt. Przykładem może być hybryda kujawska, która przedstawiała zarówno orła, jak i lwa. Po raz pierwszy symbol ten pojawił się na pieczęciach książąt piastowskich, którzy na tych terenach panowali w XIII wieku. Pierwotnie był to osobisty znak książąt, lecz stał się on dziedzicznym godłem Piastów.

W technice jest to połączenie w jedną maszynę, na pozór niepowiązanych ze sobą rozwiązań, które jednocześnie się uzupełniają. Jest to po prostu połączenie kilku urządzeń, które wcześniej były produkowane osobno. Są to na przykład: skaner, drukarka, kserokopiarka, fax.

W motoryzacji potocznie na hybrydą nazywa się samochody, które działają na napęd hybrydowy. Jest to połączenie się dwóch rodzajów napędu. Najczęściej są to silnik spalinowy oraz silnik elektryczny. Mogą one pracować w tym samym czasie lub na zmianę. W takich napędach montowany silnik spalinowy, posiada odpowiednią moc, by jeździć na optymalnych parametrach podczas przewidzianej prędkości podróżnej. Całość sterowana jest za pomocą układu elektronicznego, który zapewnia najlepsze możliwe wykorzystanie energii.

W mitologii greckiej najbardziej znaną hybrydą (czasami też po prostu tak nazywaną) była Chimera. Był to ziejący ogniem potwór, który był dzieckiem Tyfona oraz Echidny. Jego głowa należała do lwa, ciało natomiast było kozą, ogon należał do węża.

Przykłady:
Wiedzieliście, że Hybryda to także nazwa czasopisma, które było wydawane w Polsce?
Dobrze wykonana hybryda na paznokciach, może trzymać się nawet trzy tygodnie.
Samochody hybrydowe bardzo dobrze wykorzystują energię.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!