🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Idol

Aby można było mówić o idolach, należy zwrócić uwagę, że jeszcze nie tak dawno słowo to nie funkcjonowało w naszym języku. Osoby, które stanowiły wzór, które były naśladowane przez innych określano jako wzory lub autorytety. Idol kojarzy się z osobą popularną, która otoczona jest zainteresowaniem. Ma on swoich fanów, którzy zbierają wiadomości na jego temat, chcą się z nim spotkać, poznać jak najwięcej faktów z jego życia osobistego. Współczesny idol nie musi być nikim wyjątkowym.

Odmiana przez przypadki:
M. idol/idole
D. idola/idoli
C. idolowi/idolom
B. idola/idoli
N. idolem/idolami
Msc. idolu/idolach
W. idolu/idole

Synonimy: osobowość medialna, celebryta, bohater, wzór, ideał, autorytet, gwiazda, mistrz

Współcześni idole wiążą się z mediami i kreowani są zarówno przez producentów, dziennikarzy, jak i odbiorców, czyli telewidzów, czytelników prasy, słuchaczy radia. Na łamach popularnych czasopism dla młodzieży prezentowane są gwiazdy, a raczej „gwiazdki”, których sława bardzo szybko przemija. Póki są na topie, stanowią jednak wzór do naśladowania w sposobie ubierania się, stylu życia.

Idole w istotny sposób wpływają na swoich zwolenników, telewizyjnych widzów. Przyjmują oni ich poglądy, uzupełniają własny obraz świata, naśladują sposób ubierania się, zachowania. Dbają także o to, aby nieustannie przyciągać uwagę. Najłatwiejszym sposobem służącym temu celowi jest skandalizowanie, zachowywanie się w sposób kontrowersyjny. Nietypowe zachowania idoli, łamanie ustalonych zasad, sprzeciwianie się konwenansom powodują, że są oni nieustannie w centrum uwagi. Wielu z nich woli, aby mówiono o nich źle, niż aby nie mówiono w ogóle.
Są to osoby, które są medialnymi ekspertami. Uważają się za znawców w wielu dziedzinach. Często wypowiadają się w kwestiach związanych z moralnością, osądzają innych, wydają werdykty na temat postępowania gwiazd, polityków. Ich wypowiedzi są często podnoszone do rangi autorytatywnych przekonań.

Wybór idola zależy od wielu czynników. Z pewnością zaliczyć tu można osobiste upodobania i zainteresowania jednostki, jej sposób życia, poziom umysłowy. Ogromne znaczenie na wybór jednostki będącej idolem ma jednak ona sama, jej popularność. Dlatego, że o tym, czy ktoś cieszy się popularnością decydują osoby, które są pełne uznania dla niego i skłonne dostosować się do jego wymagań. Nie oznacza to, że ludzie nie mają wpływu na to by stać się autorytetem.
Wybór idola zależy także od jego popularności. Bardzo często idolami zostają osoby znane, sławne, cieszące się uznaniem, osiągające sukcesy w jakiejś dziedzinie. Ma to miejsce najczęściej w przypadku idoli sportowych czy gwiazd ze świata muzyki czy filmu. Ci, którzy lubią sport, którym imponuje dyscyplina, wytrwałość w dążeniu do celu, którzy interesują się wreszcie jakąś dziedziną aktywności fizycznej, znajdują idola najczęściej właśnie wśród sportowców. Dla chłopców wzorem stają się piłkarze, zapaśnicy, bokserzy. Są oni sławni, a w dodatku imponują sprawnością fizyczną, siłą. Podziwiana jest często także sylwetka sportowca, jego wygląd zewnętrzny oraz styl życia. O wyborze idola decydują także jego spektakularne sukcesy Kilka lat temu na ustach całej Polski był wspomniany już Adam Małysz, który osiągnął wiele sukcesów w skokach narciarskich. Powodzenie skoczka wywołało istną rewolucję. Stał się on nie tylko idolem, ale niemal bohaterem narodowym. W czasie, kiedy telewizja transmitowała relacje ze turniejów, ulice miast zamierały. Wszyscy skupiali się przed telewizorami. Całą Polską ogarnęła Małyszomania. Tysiące dzieci i nastolatków odkryły w sobie talenty narciarskie. Całe rodziny wiernie towarzyszyły skoczkowi w turniejach w państwach Europy. Niestety, sukces Małysza powoli staje się historią, a on sam z chwilowego bohatera stał się osobą poddawaną krytyce i wyśmiewaną.
Na wybór idola wpływa także wiele innych czynników Jednym z nich jest na pewno wygląd zewnętrzny. Osoba obdarzona urodą, atrakcyjna fizycznie staje się wzorem do naśladowania dla wielu nastolatek.

Przykłady użycia:

Moim idolem jest Kult.
Wybieram się na kolejny koncert mojego idola.
Idol jest dla wielu osób także autorytetem.
Nie tak dawno w telewizji emitowano popularny program zatytułowany „Idol”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!