Impeachment
Słowo „impeachment” ma dwa znaczenia:
1. oskarżenie osoby zajmującej wysokie stanowisko o popełnienie poważnego przestępstwa;
2. usunięcie takiej osoby z zajmowanego przez nią stanowiska.
Impeachment to procedura związana z anglosaską tradycją prawną. Tłumacząc z języka angielskiego, jest to „postawienie w stan oskarżenia”. Ma na celu realizowanie odpowiedzialności konstytucyjnej i może być stosowana wobec funkcjonariuszy cywilnych, prezydenta oraz wiceprezydenta. Zazwyczaj rozpoczynana jest z inicjatywy parlamentu lub innych kompetentnych do tego organów. Usuwanie funkcjonariuszy publicznych za dokonane naruszenia przed końcem ich kadencji ma swój początek w brytyjskim prawie, jednak procedura została także spopularyzowana w Stanach Zjednoczonych (zapis o impeachmencie znajduje się nawet w amerykańskiej ustawie zasadniczej), na Filipinach, w Korei Południowej, Brazylii, Irlandii, Rumunii i na Litwie.
Impeachmentu dokonuje się wtedy, gdy demokratycznie wybrany funkcjonariusz złamał prawo i są wobec niego skierowane potwierdzone zarzuty. Jeśli powołana specjalnie do tej sprawy komisja, po zbadaniu dowodów i przesłuchaniu świadków, uzna daną osobę za winną, można postawić ją przed sądem. W takim wypadku traci ona pełnioną funkcję. W Polsce nie funkcjonuje impeachment, choć częściowo można uznawać postawienie przed Trybunałem Konstytucyjnym za odpowiednik.
Synonimem słowa „impeachment” może być „oskarżenie”, choć trzeba pamiętać, że wyraz ten nie oddaje funkcjonowania tej procedury.
##Odmiana wyrazu „impeachment” przez przypadki:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – impeachment
Dopełniacz (kogo? czego?) – impeachmentu
Celownik (komu? czemu?) – impeachmentowi
Biernik (kogo? co?) – impeachment
Narzędnik (z kim? z czym?) – impeachmentem
Celownik (o kim? o czym?) – impeachmencie
Wołacz (o!) – impeachmencie!
Liczba mnoga:
Mianownik (kto? co?) – impeachmenty
Dopełniacz (kogo? czego?) – impeachmentów
Celownik (komu? czemu?) – impeachmentom
Biernik (kogo? co?) – impeachmenty
Narzędnik (z kim? z czym?) – impeachmentami
Celownik (o kim? o czym?) – impeachmentach
Wołacz (o!) – impeachmenty!
##Przykładowe zdania z wykorzystaniem wyrazu „impeachment”:
Amerykanie zaczęli na masową skalę sprawdzać w internecie, czym jest impeachment, po tym jak ogłoszono, że dojdzie do oskarżenia Donalda Trumpa (jeden z internetowych słowników zanotował wzrost popularności wyszukiwania tego hasła o ponad trzy tysiące procent).
Choć niektóre gazety próbowały w sposób klarowny wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi z tym impeachmentem w USA, ja nadal nie jestem pewna, czy dobrze rozumiem działanie tej procedury.
Mimo że o impeachmencie mówi się najczęściej w kontekście Stanów Zjednoczonych, to działa on także na Litwie, w Rumunii, na Filipinach oraz w Korei Południowej.
Donald Trump musiał zmierzyć się z impeachmentem, gdy postawiono mu dwa zarzuty: pierwszy dotyczył wykorzystywania pełnionego urzędu w celach prywatnych, a drugi utrudniania prowadzonego śledztwa.
Procedury impeachmentu odnośnie głów państwa wszczynano już kilka razy w przeszłości – chociażby w stosunku do Richarda Nixona w związku z aferą Watergate.
Przez krótki czas wiadomości skupiały się wokół tematu impeachmentu, ale po niedługim czasie wszystko zaczęło cichnąć i to inne tematy stały się popularniejsze w kraju.
W Ameryce przeszłości doszło już do kilku głośnych impeachmentów, te które zapadły szczególnie w pamięć dotyczyły prezydentów: Richarda Nixona, Andrew Johnsona i Billa Clintona.
Wypowiadający się eksperci do spraw polityki stwierdzili, że żadnego impeachmentu w najbliższym czasie nie będzie, a panujący od tygodnia szum medialny jest całkowicie nieuzasadniony.
Aby doszło do impeachmentu, muszą być zgromadzone solidne dowody, które wskazują, że prezydent popełnił poważne przestępstwo, a tym samym osłabił autorytet własnego urzędu.
Mój kuzyn mocno interesuje się polityką w Stanów Zjednoczonych, śledzi wszystkie afery, a ostatnio ożywił się, gdyż dużo mówiło się o przeprowadzeniu impeachmentu.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!