Inwigilacja
Inwigilacja – czym jest, jakie są jej synonimy, czy da się ją odmienić przez przypadki? Odpowiedź na to pytanie zostanie udzielona poniżej.
Inwigilacją nazywamy tajną obserwację, najczęściej jakiejś osoby, lub tajny nadzór nad tą osobą. Inwigilować kogoś oznacza jego śledzenie oraz szpiegowanie. Co ciekawe wraz z rozwojem coraz to nowszych technologii na przestrzeni lat zmieniają się również sposoby inwigilowania ludzi. Jeszcze w ubiegłym stuleciu jedynymi sposobami inwigilowania ludności było ich śledzenie przy pomocy detektywa lub innego agenta, który krok w krok chodził za śledzoną osobą. Inwigilowanie polegało wtedy na najczęściej całodobowej obserwacji przez kilka osób, ponieważ najczęściej jeden detektyw nie miał fizycznej zdolności na ciągłe śledzenie osoby inwigilowanej.
Obecnie w dobie wszechobecnej cyfryzacji i komputeryzacji inwigilacja polega najczęściej nie na ciągłej obserwacji osoby śledzonej w sposób fizyczny (choć niekiedy sytuacja tego wymaga i jest to nadal stosowane), ale coraz częściej stosowane jest użycie cyfrowych urządzeń, takich jak kamery monitoringu miejskiego, do których jest niekiedy nieograniczony dostęp (w przypadku np. agencji policyjnych- legalny, a niekiedy nielegalny- w przypadku dostępu do nich przez hakerów internetowych). Wiadomo również, że można również bez problemu zdobyć dostęp do telefonu osoby inwigilowanej, kamerek w telefonach oraz kamerek komputerowych, lokalizacji komputera oraz telefonu, czy nawet urządzeń lokalizacyjnych zainstalowanych w samochodach. Co za tym idzie w bardzo łatwy sposób osoba, która chce inwigilować danego człowieka może mieć całodobowy podgląd poczynań śledzonego bez konieczności wychodzenia z własnego domu. Może mieć wtedy wszelkie video, obrazy oraz rozmowy i trasy jakie dana osoba pokonała danego dnia lub w danym okresie. Wystarczy jedynie trochę większa wiedza dotycząca informatyki oraz cyfryzacji można w sposób może trochę mniej legalny mieć informacje o każdym człowieku na ziemi, ponieważ jak wiadomo telefon w obecnych czasach mają niemal wszyscy, tak samo jak komputer osobisty i niewiele osób naprawdę zdaje sobie sprawę jak łatwo przez to są narażeni na ewentualną inwigilację. Nie tak dawno temu pojawiły się również informacje na temat inwigilowania obywateli przez rządy państw, jednak one temu całkowicie zaprzeczały jakoby coś takiego miało miejsce. Jednak tak naprawdę obywatele wcale nie mogą być tego tacy stuprocentowo pewni, ponieważ państwa mają nieograniczony dostęp do informacji oraz do odpowiednio wykształconych pracowników, którzy bez problemu mogliby zdobywać informacje o mieszkańcach danego kraju.
Pewnego rodzaju inwigilacją są również internetowe Cookies. Chyba każdy zauważył, iż wchodząc nawet niekiedy jednorazowo na pewną stronę internetową już przy kolejnym otwieraniu przeglądarki pojawiają się propozycje produktów oferowanych na tej stronie. Czyli znaczy, iż nasze poczynania internetowe są śledzone nawet wbrew nam. Jest to już tak powszechne, że najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy i w sumie najczęściej nie jest to dla nas problemem. A może powinno być? Teraz jedynie podpowiadają nam one propozycje zakupowe, ale co wyniknie z tego w późniejszych czasach?
Synonimy słowa inwigilacja to między innymi: śledzenie, obserwacja, monitoring, nadzór, podgląd, kontrola.
Słowo inwigilacja odmienia się również przez przypadki. Deklinacja tego słowa w liczbie pojedynczej oraz mnogiej została przedstawiona poniżej.
Liczba pojedyncza: inwigilacja
mianownik (kto? co?) inwigilacja
dopełniacz (kogo? czego?) inwigilacji
celownik (komu? czemu?) inwigilacji
biernik (kogo? co?) inwigilację
narzędnik ((z) kim? (z) czym?) inwigilacją
miejscownik (o kim? o czym?) inwigilacji
wołacz (o! ) inwigilacjo
Liczba mnoga: inwigilacje
mianownik (kto? co?) inwigilacje
dopełniacz (kogo? czego?) inwigilacji
celownik (komu? czemu?) inwigilacjom
biernik (kogo? co?) inwigilacje
narzędnik ((z) kim? (z) czym?) inwigilacjami
miejscownik (o kim? o czym?) inwigilacjach
wołacz (o! ) inwigilacje
Przykłady użycia:
1.Edward Snowden ujawnił kilka lat temu, iż amerykańskie władze inwigilują swoich obywateli.
2.Aby uniknąć inwigilacji, wyłączam w telefonie lokalizację oraz dostęp aplikacji do kamerki.
3.Będąc mały marzyłem o zostaniu detektywem, ale teraz nie mam pewności, czy inwigilowanie jest dobrym sposobem na życie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!