Kałamarnica
Kałamarnica to nazwa jadalnego głowonoga, którego zalicza się do owoców morza. Kałamarnice to określenie na grupę ponad 300 gatunków dziesięciornic, zamieszkujących oceany i pełnosłone morza. Wyróżniają się obłym ciałem oraz dziesięcioma charakterystycznymi ramionami, na końcach których znajdują się przyssawki. Duże gatunki kałamarnic mają również pazury, które mogą przebić ofiarę.
Do gatunku kałamarnic należą między innymi: kałamarnica Humboldta, kałamarnica olbrzymia, kalmar pospolity, kalmarowiec głębinowy oraz kałamarnica kolosalna. Niektóre gatunki występują w wodach przybrzeżnych, inne zasiedlają głębiny oceaniczne. Kałamarnice poruszają się ruchem odrzutowym, poprzez wyrzucanie wody z jamy płaszczowej. Ze względu na możliwość skierowania strumienia w dowolnym kierunku, kałamarnica może płynąć w każdą stronę. Niektóre gatunki osiągają prędkość do 40 km/h.
Synonimami słowa „kałamarnica” są: dziesięciornica, głowonóg, kalmar.
##Odmiana wyrazu „kałamarnica” przez przypadki:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – kałamarnica
Dopełniacz (kogo? czego?) – kałamarnicy
Celownik (komu? czemu?) – kałamarnicy
Biernik (kogo? co?) – kałamarnicę
Narzędnik (z kim? z czym?) – kałamarnicą
Celownik (o kim? o czym?) – kałamarnicy
Wołacz (o!) – kałamarnico!
Liczba mnoga:
Mianownik (kto? co?) – kałamarnice
Dopełniacz (kogo? czego?) – kałamarnic
Celownik (komu? czemu?) – kałamarnicom
Biernik (kogo? co?) – kałamarnice
Narzędnik (z kim? z czym?) – kałamarnicami
Celownik (o kim? o czym?) – kałamarnicach
Wołacz (o!) – kałamarnice!
##Przykładowe zdania z wykorzystaniem wyrazu „kałamarnica”:
Kałamarnica Humboldta potrafi być niebezpieczna dla człowieka – kilka lat temu zaobserwowano jej atak na prowadzącego jej obserwacje badacza.
Otrzymałem ostatnio książkę, w której opisano ciekawostki o różnych stworzeniach, i z której to dowiedziałem się między innymi, że kałamarnice mają aż trzy serca.
Owoce morza zawsze budziły we mnie wstręt, weźmy na przykład taką kałamarnicę z jej długimi mackami, za nic nie włożyłbym tego do ust.
Jestem ciekaw, czy kałamarnicom może grozić niebezpieczeństwo wyginięcia, w końcu od jakiegoś czasu bardzo popularne stało się łowienie ich dla pozyskania smacznego mięsa.
Jednym ze sposobów kałamarnic na zmylenie przeciwnika i danie sobie dodatkowego czasu na ucieczkę, jest wystrzelenie w jego kierunku atramentu.
O kałamarnicach dowiedziałam się sporo z artykułu w internecie, wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, że w celu kamuflażu mogą one zmienić kolor lub odbijać światło.
Pomyślałam sobie, że dobrym pomysłem będzie zamówienie sałatki, kałamarnicy oraz frytek belgijskich, aby nasycić się przed kolejnymi godzinami zwiedzania tego pięknego, nadmorskiego miasteczka.
Jeśli wydawało ci się, że kałamarnice to niewielkie stworzenia, to pomyśl o kałamarnicy ogromnej, która może ważyć nawet 500 kg.
Jeśli dobrze przyrządzi się kałamarnice, to stanowią one prawdziwy przysmak – różne restauracje ostatnio wprowadzają do menu chrupiące smażone kałamarnice.
Zastanawia mnie, czemu na biologii dzieci poznają budowę pantofelka i czytają o kałamarnicach, tymczasem bardzo mało dowiadują się o ochronie środowiska, która jest obecnie sprawą priorytetową.
Kilka dni temu udostępniono nagranie, na którym widać gigantyczną kałamarnicę, która znalazła się w japońskim porcie – podobno pierwszy raz udało się zaobserwować w takim miejscu tak olbrzymi okaz.
Moi sąsiedzi opowiedzieli mi, że mają nowy przepis na grilla – marynują paski kałamarnicy, a później obtaczają w panierce i z każdej strony pieką na grillu.
Choć kałamarnice występują na ogół w wodach słonych, jest jeden gatunek, który stanowi wyjątek i spotyka się go w słodkich wodach u ujść rzek w Ameryce Północnej.
Postawiono ponad czterdziestometrowy posąg kałamarnicy, i nie wywołałoby to aż takiego poruszenia, gdyby nie to, że japońskie miasteczko, w którym zdecydowano się na taki krok, wydało pieniądze na pomnik z funduszu, który miał być pierwotnie przeznaczony na walkę ze skutkami pandemii.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!