Kamasutra
Kamasutra
Czym jest kamasutra?
Kamasutra to traktat, który opisuje:
1) Seksualność, czyli cechę która występuje u każdego, ponieważ jest cechą wrodzoną
2) Zachowania seksualne, czyli zachowania które zaspokajają indywidualne potrzeby seksualne każdego człowieka.
Pochodzi ona z Indii. Kamasutra to jedynie skrót natomiast pełną nazwą tego po polsku jest – „Aforyzmy o miłości [napisane przez] Watsjajanę”. Dzięki przypuszczeniom co do lat w jakich żył Vātsyāyana Mallanaga (pomiędzy I a VI wiekiem), możemy określić, kiedy powstał traktat. Słowo kamasutra, po rozdzieleniu posiada dwa człony: „Kama” oraz „sutra”. Wyraz „Kama” odnosi się do imienia bogini, którą ściśle można powiązać z przyjemnością, natomiast słowo „sutra” w hinduizmie jest złotą myślą, która związana jest z mądrością.
Nie zostało opisane to dokładnie a jedyną formą opisania czasu był tekst, który mówił o tym, że jak na tamte czasy nie była to jedyna forma powszechnej jak na tamte czasy rozprawy na temat miłości. Teks jest przeznaczony dla ludzi, którzy szukają wskazówki, a także posiadają już wiedzę odnośnie do sztuki kochania. Innym określeniem na kamasutrę jest seks tantryczny, czyli seks uświęcony.
Kamasutra używała porównań, które odnosiły się do środowiska naturalnego. Właśnie dlatego w tekście kobiety były porównywane do: klaczy, gazel, a także słoni, natomiast mężczyźni do ogierów, zajęcy oraz byków.
Traktat kamasutry często określany jest mianem tekstu filozoficznego. Określa on kulturę sztuki kochania. Doprowadza do głębokiej oraz wielopłaszczyznowej analizy aktu miłości między ludźmi. Porusza tematy zarówno samej teorii, jak i praktyki. Oprócz współżycia seksualnego bezpośrednio został tam poruszony temat prostytucji, zarówno w kontekście samego jej praktykowania w Indiach, jak i w kontekście życia w społeczeństwie, a nawet w kulturze jaka wtedy obowiązywała.
Kamasutra jest uważana za jeden z najbardziej obszernych tekstów, które zawierają pozycje seksualne. Oprócz samych pozycji seksualnych w zbiorze zawarto także między innymi: pieszczoty oraz to jak należy je wykonywać, a także umiejętności, które mogą posiadać osoby między, którymi dochodzi do zbliżenia. Najczęściej opisywane zachowania dotyczyły kobiet.
Tekst ten został rozpowszechniony na świecie w różnym czasie, aczkolwiek w Polsce dostęp do niego ludzie otrzymali w 1985 roku. Przekład został opracowany przez Marię Krzysztofa Byrskiego, natomiast wydanie zostało zatytułowane „Kamasutra, czyli traktat o miłości”.
Tekst kamasutry złożony jest z dokładnie 1250 wersów, które rozmieszczone są w 36 rozdziałach. Rozdziały natomiast dzielą się na części, których jest 7. Każda z części ma inną tematykę główną, która jest przedstawiona poniżej:
1) Wstęp
2) Tekst o jedności
3) Tekst o wierności
4) Tekst o żonie
5) Tekst o żonach innych ludzi
6) tekst o kurtyzanach
7) tekst o miłości, seksie, erotyce, a także intymności
ODMIANA PRZEZ PRZYPADKI SŁOWA „KAMASUTRA”:
Wyraz kamasutra jest rzeczownikiem. Odmienia się przez przypadki, a także liczby (liczba pojedyncza oraz liczba mnoga). Poniżej zostanie przedstawiona odmiana przez każdy przypadek z podziałem na liczbę, dzięki czemu łatwiej jest użyć tego słowa poprawnie w zdaniu.
Liczba pojedyncza:
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – Kamasutra
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – Kamasutry
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – Kamasutrze
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – Kamasutrę
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – Kamasutrą
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – Kamasutrze
Wołacz (W.) – o! – Kamasutro
Liczba mnoga:
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – Kamasutry
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – Kamasutr
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – Kamasutrom
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – Kamasutry
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – Kamasutrami
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – Kamasutrach
Wołacz (W.) – o! – Kamasutry
SYNONIMY SŁOWA „KAMASUTRA”:
1) Pozycje seksualne
2) seks
3) pozycje miłosne
PRZYKŁADOWE ZDANIA Z SYNONIMAMI SŁOWA „KAMASUTRA”:
1) W edukacji seksualnej zawarta jest informacja, że najczęściej występujące pozycje seksualne pochodzą z kamasutry.
2) Ważnym elementami podczas seksu są zarówno uczucia, jak i rozsądek wraz z zabezpieczeniem.
3) Pozycje miłosne powinny zapewniać satysfakcję osobom, między którymi doszło do zbliżenia.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!