Komedia
Jak określić coś śmiesznego bez użycia słów śmieszny lub zabawny? Myślisz i myślisz pisząc wypracowanie i w końcu stwierdzasz, że nie wiesz i idziesz obejrzeć jakiś film w telewizji, szukasz filmu i znajdujesz jakąś komedie. Zaczynasz oglądać film i sobie przypominasz swoje wypracowanie i swoje rozmyślenia. I mówisz: ” No tak! Komedia! ” i wracasz do wypracowania, żeby dopisać brakujące zdania i zakończenie. Tak może wyglądać taka sytuacja, ale jeżeli już znasz słowo komedia, to powinno się poznać wszystkie jego znaczenia, aby uniknąć nieporozumień. Oczywiście znaczenie słowa „komedia” to nie jest jedyna kwestia, ponieważ później byłoby dobrze poznać jego wyrazy bliskoznaczne, czyli synonimy, ponieważ poznanie ich jest przydatne pisząc wypracowania, rozprawki, opowiadania oraz inne prace pisemne lub podczas wypowiedzi ustnych. Na koniec warto nauczyć się odmieniać pojęcie „komedia”, ale przez co? Oczywiste jest, że przez przypadki! Oczywiście jeżeli jest to możliwe. Ostatnie co powinniśmy potrafić jest zastosowanie słowa „komedia” w zdaniach. Te wszystkie informacje znajdują się poniżej dokładnie wytłumaczone i napisane w sposób zrozumiały dla wszystkich.
Pojęcie komedia ma kilka znaczeń, a każde z nich jest bardzo ważne niezależnie od tego jak często jest używane ani w jakiej sytuacji i w jakim celu. Jest ich dokładnie trzy i są przedstawione w kolejności, która nic nie oznacza i jest przypadkowa.
Znaczenia pojęcia „komedia” w języku polskim:
– Najczęściej spotykanym znaczeniem pojęcia „komedia” jest to, które oznacza śmieszny film lub występ sceniczny, czyli kabaret. „Śmieszny jest określeniem bardzo ogólnym, a żeby zrozumieć opisane jest to przeze mnie tutaj bardziej szczegółowo. Występy sceniczne i filmy mogą być różne gatunkowo, co głównie się odnosi do filmów, ale niektórzy używają tego określenia także w odniesieniu do przedstawień scenicznych (jedne są skierowane do dzieci, a inne do dorosłych, jedne są żartobliwe, a inne smutne, jedne są straszne, a inne nie, a jeszcze inne kończą się happy endem (szczęśliwym zakończeniem), a inne kończą się smutnym zakończeniem ). Komedia, o której mówię w tym znaczeniu ma na celu żartobliwe lub satyryczne przedstawienie postaci, dialogów, scen. Często aktorzy są poubierani w dziwaczny sposób, na przykład noszą ubranie tył na przód.
– Często jednak spotykamy się z innym znaczeniem słowa „komedia”. W tym wypadku oznacza coś śmiesznego, czyli przykładowo: opowiadamy swoim kolegom jakiś żart, a gdy kończymy kolega wykrzykuje śmiejąc się: „Ale dobre! Komedia normalnie!”, ale co to znaczy? Znaczy to, że jest coś śmieszne. Dokładnie oznacza sytuacje ocienianą przez inną osobę jako niepoważna, żartobliwa śmieszna.
– Pojęcia „komedia” używamy także mówiąc o obłudnym zachowaniu osoby, która odgrywa jakąś rolę w celu odniesienia jakichś korzyści, najczęściej materialne lub rzeczowe. Na przykład kobieta przychodzi do biura detektywistycznego i płaci za śledzenie męża, ale ten mąż się o tym dowiaduje i przekupuje detektywa, aby okłamał jego żonę (tego męża) i go nie śledził, w takiej sytuacji detektyw zachowuje się obłudnie i można to nazwać komedią. Prawdopodobnie wiele osób nie zna tego znaczenia, ponieważ jest ono mało znane i używane, podobnie jak słowo „obłuda”.
*Wyrazy bliskoznaczne, czyli synonimy są to wyrazy, które mają na celu zastąpić jakieś słowo, ale tak, aby sens był niezmienny. Takie właśnie wyrazy dla pojęcia „komedia” znajdują się poniżej:
żart, szopka, obłuda, kłamstwo, zmyślenie, cyrk, parodia, heca, kłamliwość, kino, film, przedstawienie, udawanie, numer, jaja, heca, kłamliwość, udawanie, kpina, gra, gra aktorska, przebój, przeboje, fałsz, szopa, zakłamanie, groteska, tragikomedia, scena, ubaw, tragikomedia, farsa, historyjka, historia, opera, groteska, wodewil, dwulicowość, drwina, komedianctwo, żartobliwość.
Problematyczną kwestią jest odmiana na przypadki i dlatego znajduje się ona poniżej:
liczba pojedyncza
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – komedia
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – komedii
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – komedii
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – komedię
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – z komedią
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – o komedii
Wołacz (W.) – o! (witaj/witajcie) – komedio
liczba mnoga
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – komedie
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – komedii
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – komediom
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – komedie
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – z komediami
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – o komediach
Wołacz (W.) – o! (witaj/witajcie) – komedie
Ostatnią kwestią jest zastosowanie pojęcia „komedia” w zdaniach, Jest to zrobione poniżej podzielone tak jak w przypadku znaczeń.
Wczoraj z bratem oglądałam komedię, okazała się być bardzo śmieszna, chociaż na początku była nudna.
Kolega opowiedział mi dzisiaj śmieszny żart, to była czysta komedia!
Brał pieniądze za okłamywanie jej, to po prostu komedia.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!