Kometa

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kometa, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Kometa
Wyraz kometa pochodzi od łacińskiego cometes, zaczerpniętego z języka greckiego, od słowa komētēs, które oznacza długowłosa. Określenia tego po raz pierwszy użył Arystoteles. Obecnie słowo to jest rodzaju żeńskiego, jednakże w XIX wieku było ono rodzaju męskiego.

Odmiana rzeczownika:

Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) kometa
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) komety
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) komecie
Biernik (Kogo? Co? Widzę) kometę
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z kometą
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o komecie
Wołacz (O!… witaj!) kometo

Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) komety
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) komet
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) kometom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) komety
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z kometami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o kometach
Wołacz (O!… witajcie!) komety

Kometą jest małe ciało niebieskie, które porusza się w układzie planetarnym, które na niedługi czas pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety tworzy się koma – gazowa otoczka. Materia pochodząca z jądra komety tworzy dwa warkocze kometarne (pyłowy i gazowy), które skierowane są pod różnymi kątami. Gazowy jest zwrócony zawsze w kierunku przeciwnym do gwiazdy. Spowodowane jest to oddziaływaniem wiatru słonecznego. Pyłowy warkocz natomiast składa się z za dużych drobin, których ciśnienie promieniowania nie jest w stanie zmienić kierunku.
Kiedy komety przebywają w pobliżu gwiazd, wykazują aktywność. Zanika ona w dalszych regionach układu planetarnego, przyjmuje tam postać zamarzniętej, złożonej ze skały i lodu kuli.
Jądro komety budują mieszaniny pyłów i drobnych skalno–lodowych odłamków. Składają się one z lodu wodnego, dwutlenku węgla, metanu oraz amoniaku.
Ruch komet podatny jest na wpływ grawitacji innych ciał. Kometa, która zbliży się za bardzo do wielkiej planety albo gwiazdy może zostać rozerwana na wiele mniejszych części.

Rodzaje komet:
• Okresowe – regularnie powracają do centrum układu planetarnego, dlatego że poruszają się po orbitach eliptycznych. W nich znajduje się gwiazda.
• Nieokresowe – w układzie planetarnym pojawiają się tylko raz. Poruszają się torem w kształcie paraboli lub hiperboli, a w jej ognisku znajduje się gwiazda.
• Długookresowe – zbliżają się do Słońca rzadziej niż raz na 200 lat, pochodz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.