Konflikt

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Konflikt, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Słowo konflikt pochodzi z łaciny i w pojęciu socjologicznym oznacza sprzeczne dążenia zbiorowe lub indywidualne, prowadzące do ich uzgodnienia, lub unicestwienia jednego z nich. Etymologicznie pojęcie konflikt jest jednoznaczne z terminem „starcie”. Dlatego też używa się go wtedy, gdy przedmiotu A zastaje zaburzony przez działania podejmowane przez podmiot B. Uważa się, że konflikt powstaje wtedy, gdy dwie osoby dążą do tego samego celu.

Synonimy: niezgoda, nieporozumienie, scysja, starcie, konfrontacja, zatarg, przeciwstawność, awantura, spór, rozbieżność

Antonimy: kompatybilność, wyjaśnienie, harmonia, zgodność, porozumienie się, tłumaczenie, polemika, zgoda, jedność, konwersacja, porozumienie, współpraca

M. konflikt/konflikty
D. konfliktu/konfliktów
C. konfliktowi/konfliktom
B. konflikt/konflikty
N. konfliktem/konfliktami
Msc. konflikcie/konfliktach
W. konflikcie/konflikty

Konflikty są zjawiskiem starym jak świat. Ich mitologiczną patronką była Eryka – gdziekolwiek się ona pojawiała siała spustoszenie i niezgodę. Konflikty występują niemal na każdym kroku ludzkiego życia i są rozumiane jako rozbieżność interesów, sprzeczność. Konflikt jest naturalnym elementem życia społecznego, ponieważ żadne działanie ludzkie nie odbywa się bez rywalizacji i zaangażowania emocjonalnego, na zasadzie równowagi sił i interesów jednostek lub grup. Należy jednak pamiętać, że konflikt nabiera wartości pozytywnych lub negatywnych w zależności od tego, w jaki sposób zostanie on potraktowany. Prawidłowo rozwiązany konflikt, czyli w porę dostrzeżony i opanowany przynosi zmiany na lepsze, natomiast konflikt rozwiązany niewłaściwie może przynieść tylko straty.
Konflikty występują w obrębie każdej grupy, wspólnie z procesami współzawodnictwa i współdziałania.
Zdaniem T. Tomaszewskiego sytuacjach konfliktowych mówi się wówczas, gdy czynność organizowana jest tak, aby przeciwstawić się realizacji innej czynności lub wówczas, kiedy ta sama czynność organizowana jest w ten sposób, aby realizować dwa przeciwne wyniki.
Wyróżnia się

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!