Konkluzja
Czym tak właściwie jest często używane słowo konkluzja? Na pewno spotkaliście się już z tym słowem podczas rozmów albo zastanawiacie się, dlaczego niektóre osoby wymawiają to słowo zamiast zwyczajnie powiedzieć: ,,wniosek z tego taki…”. Może chcą ubogacić swoją wypowiedź, bo nie należy ono do najczęściej stosowanych i prostych… Poniżej przedstawione są najważniejsze informacje o konkluzji.
ETYMOLOGIA
Słowo konkluzja pochodzi z języka łacińskiego ,,conclusio” i oznacza wniosek końcowy, zamknięcie. Również na rozpowszechnienie tego wyrazu miał język niemiecki ,,Konklusion” oraz starofrancuski ,,conclusion”. Konkluzja występuje wtedy, gdy jedno zdanie określa drugie zdanie, które z kolei jest następstwem pierwszego zdania. Ważnym aspektem jest to, aby nie pomylić konkluzji z przesłanką. Albowiem przesłanka to zdanie, na którego podstawie uznaje się inne zdania za rzeczywiste. Tutaj zaczyna się wnioskowanie. Zdanie, które uznało się za prawdziwe, w procesie wnioskowania nazywa się wnioskiem lub konkluzją rozumowania (wyprowadzania).
Słowo KONKLUZJA składa się z 3 sylab i 9 liter, gdzie występuje 6 spółgłosek i 3 samogłoski.
Jak właściwie zapisać słowo konkluzja?
Pamiętaj o tym, że nie zapisujemy konkluzja przez ,,ó”. Ale… dlaczegóż nie? Trzeba wspomnieć o tym, że jest to słowo zapożyczone. Zarówno w języku łacińskim, jak i we francuskim i niemieckim występuje pisownia z ,,u”. Aby nie psuć obyczaju pisania ,,konkluzja” przez ,,u” to również wersja polska powinna być zapisana według wyżej wymienionej reguły.
PRZYKŁAD: konkluzja: 1. wynik rozumowania, wniosek; 2. logiczne zdanie, które jest wynikiem wnioskowania, wzięte na podstawie innych zdań; 3. sformułowanie żądania strony w procesie; 4. samodzielnie postawiony wniosek na zakończenie pracy, zadania itp.; 5. w znaczeniu historycznym ostatnia sentencja mowy pogrzebowej zapisanej na trumnie, stosowana szczególnie w VII i VIII wieku
*Przykładowo w diagnostyce pedagogicznej tj. diagnozowanie właściwości środowiska i uwarunkowań środowiskowych występuje konkluzja oceniająca, czyli taka, gdzie oceniamy stan opisywanej rzeczy i rozważamy, czy dana rzecz jest dobrze przedstawiona z podanymi kryteriami lub czy jest potrzeba, aby coś zmienić.
*Konkluzja BAT (ang. Best Available Techniques) to dokument sporządzony po to, aby znaleźć sposoby na najlepsze dostępne techniki dla instalacji nim objętych, jak i również wskazuje różne poziomy emisji.
Synonimami słowa konkluzja są między innymi: zakończenie, koniec, kres, sedno, wynik, podsumowanie, puenta, morał, efekt, rezultat rozumowania.
Wyrazami pokrewnymi słowa konkluzja są między innymi: konkludować, konkludowany, konkludowanie, konkludujący, konkluzywnie, konkluzywność.
Deklinacja słowa konkluzja występuje zarówno w liczbie mnogiej, jak i w liczbie pojedynczej. Oto odmiana tego słowa:
LICZBA POJEDYNCZA: KONKLUZJA
mianownik (kto? co?) konkluzja
dopełniacz (kogo? czego?) konkluzji
celownik (komu? czemu?) konkluzji
biernik (kogo? co?) konkluzję
narzędnik ((z)) kim? (z) czym?) konkluzją
miejscownik (o kim? o czym?) konkluzji
wołacz (o!) konkluzjo
LICZBA MNOGA: KONKLUZJE
mianownik (kto? co?) konkluzje
dopełniacz (kogo? czego?) konkluzji
celownik (komu? czemu?) konkluzjom
biernik (kogo? co?) konkluzje
narzędnik ((z) kim? (z) czym?) konkluzjami
miejscownik ((o) kim? (o) czym?) konkluzjach
wołacz (o!) konkluzje
PRZYKŁADY ZDAŃ z zastosowaniem wyżej omawianego słowa:
Doszłam do konkluzji, że jeśli będziemy zaśmiecać naszą planetę, to spotkamy się z globalnym ociepleniem.
Wraz z moim przyjacielem doszliśmy do konkluzji, że wzajemną pomocą szybciej skończymy projekt.
Nasza konkluzja brzmi tak: ,,Nieważne z kim idziemy w podróż, ale ważne, abyśmy czuli się dobrze w jego towarzystwie”.
Ostateczną konkluzję dotyczącą życia w mieście przedstawimy na dzisiejszym projekcie w klasie.
Autorzy w sposób niezrozumiały dla uczniów sformułowali swoją konkluzję w tym zadaniu.
Czy twoja konkluzja po tym zebraniu uległa zmianie?
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!