🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Kontrola

Terminu kontrola używa się w różnych odniesieniach. Jednym z nich jest działalność przedsiębiorstwa. Każda firma, która chce osiągnąć sukces, musi być poddawana stałej kontroli, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej. Określa się ją jako controlling. Controlling jest sposobem myślenia i działania, które znajdują odzwierciedlenie w postaci procedur decyzyjnych realizowanych przez poszczególne komórki przedsiębiorstwa. Zależność pomiędzy zarządzaniem a controllingiem warunkuje właściwe pełnienie funkcji zarządzania. Jednoznacznie określone funkcje pomiędzy zarządzaniem a controllingiem umożliwia silne związek pomiędzy nimi. Controlling narodził się w Stanach Zjednoczonych na gruncie administracji państwowej w XVIII wieku. Realizacja zadań z zakresu controllingu należała do kontrolerów, którzy sprawowali nadzór nad utrzymaniem równowago pomiędzy budżetem a ponoszonymi przez państwo wydatkami. Od lat 90. XX wieku controlling rozwija się także w Polsce. Wiązało się to z przeobrażeniami politycznymi i ekonomicznymi. Celem controllingu w obszarze produkcji jest dążenie do realizacji długookresowego celu przedsiębiorstwa. W krótkim okresie pozwala on na monitorowanie kosztów, produktywności, jakości, stanu produkcji zapasów, cyklu produkcyjnego, terminów dostaw. Pozwala także na uzyskanie informacji na temat przekraczania wyznaczonych norm.
Controlling strategiczny jest ukierunkowany na długi czas i ma zagwarantować przedsiębiorstwu długotrwałe korzyści ekonomiczne. Do wad wynikających z wprowadzania controllingu można zaliczy c nieufność personelu firmy. Controlling kojarzy się na ogół z kontrolą, a zwłaszcza wzmożoną. Dlatego pracownicy pozostają nieufni, niechętnie podchodzą do nowości. Wydaje się więc, że niezbędne jest zapoznanie ich z tym, czym jest controlling oraz na czym będzie polegało jego wprowadzenie.
Zjawisko kontroli jest obecne w każdym zorganizowanym działaniu jednostek oraz większych zbiorowości, wśród których można wymienić społeczeństwo oraz pastwo. Kontrola od dawna towarzyszy administracji. W nowoczesnych państwach ustanawia się wyspecjalizowane organy kontroli, które zajmują się różnymi aspektami. Kontrolę definiuje się jako porównanie stanu faktycznego ze stanem wymaganym, a także rozpatrywanie czegoś, dochodzenie do czegoś, wgląd w coś, nadzorowanie czegoś. Oznacza także sprawowanie władzy publicznej. W socjologii kontrole rozumie się jako sterowanie społeczne, czyli wpływanie na zachowanie innych osób przez stosowanie różnych środków.

Synonimy: sprawdzenie, kuratela, nadzór, obserwacja, monitoring, weryfikacja

Odmiana przez przypadki:
M. kontrola/kontrole
D. kontroli/kontroli
C. kontroli/kontrolom
B. kontrolę/kontrole
N. kontrolą/kontrolami
Msc. kontroli/kontrolach
W. kontrolo/kontrole

Pojęcie kontrola wiąże się również z bezpieczeństwem państwa. Kontrola Graniczna jest prowadzona zgodnie z przepisami kodeksu granicznego i prawem krajowym, a także zachowaniem pełnego poszanowania dla godności osoby ludzkiej. W trakcje prowadzenia kontroli pracownicy straży granicznej mają uprawnienia do wszczęcia postępowania karnego nadane prawem krajowym.

Kontrole mają też miejsce podczas imprez masowych. Kontrola imprezy masowej rozdziela się na dwa rodzaje. Pierwsza z nich to obligatoryjna, odnosi się ona do imprez masowych podwyższonego ryzyka, na których jest większe prawdopodobieństwo występowania patologii społecznych. Druga z nich to kontrola fakultatywna, która może, a nie musi się odbyć, jest to kierowane do pozostałych imprez masowych. Kontrola może odbywać się w czasie przeprowadzania imprezy masowej, podmiot sprawdzający może konsultować się z organami takimi jak Policja, Straż Pożarna czy służba medyczna, naturalnie udzielanie takiej konsultacji może tylko osoba do tego przeszkolona. Podczas kontroli podmiot wykonujący tę czynność sprawdza, czy impreza masowa faktycznie jest bezpieczna, czy wszystkie zagrożenia są zminimalizowane i czy uczestnicy imprezy naprawdę mogą czuć się bezpiecznie. Kontrola sprawdza, czy wszystkie warunki zezwolenia są spełnione.
Kontrola jest też nieodłączną częścią dydaktyki. Kontrolowanie jest fazą przygotowawczą do oceny, gromadzeniem informacji o przebiegu pracy ucznia. Wynikiem kontroli jest ocena szkolna.

Przykłady użycia:
Nauczyciel systematycznie kontroluje postępy swoich wychowanków.
Skontrolowano stan magazynów.
W wyniku wykrycia nieprawidłowości w czasie kontroli ukarano firmę grzywną.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!