Kontrreformacja
Zamień czytanie na oglądanie!
Kontrreformacja
Czytaj właściwie była kontrreformacja?
Najkrócej mówiąc był to ruch w kościele katolickim. Kontrreformacja została rozpoczęta soborem trydenckim, który odbył się w latach 1545 – 1563 we Włoskim mieście – w Trydencie. Zakończyła się natomiast podczas rozpoczęcia wojny trzydziestoletniej. Kontrreformacja weszła w życie, ponieważ była odpowiedzią na reformację, która została zapoczątkowana już w XVI wieku a jej pomysłodawcą był Marcin Luter. Był to ruch, nie tylko religijny, lecz także społeczny oraz polityczny. Kontrreformacja posiadała także za cel rekatolicyzację. Rekatolicyzacja obejmowała w swoich działaniach przywrócenie katolicyzmu na ziemiach, gdzie kiedyś był on powszechny. Rekatolicyzacją objęta była część ludzi, społeczności innowierczej. Kontrreformacja nie obejmowała jedynie jednej dziedziny, lecz kilka, takich jak na przykład:
– Ruchy religijne
– Teologia kościoła (eklezjologia)
– Działania polityczne
Aby przygotowywać księży do życia duchowego, które dotyczyło kościoła katolickiego organizowano seminaria. Seminaria duchowne miały na celu przygotowanie prezbiterów oraz ich kształcenie. Były więc bardzo wartościowe i dużo wnosiły dla przyszłych księży.
Wiara miast Europy Zachodniej podczas pogarszającej się sytuacji kościoła katolickiego w tamtych obszarach, przez małą liczbę osób wierzących doszła do momentu, kiedy jedynie 10% zaludnienia była osobami wierzącymi.
Kontrreformacja objęła za cel odbudowę kościoła katolickiego, przez utracone wpływy. W Europie Zachodniej cele realizowano z wykorzystaniem trzech określonych metod: 1. Metoda wykorzystywana między innymi w Polsce, czyli powstrzymywanie się od interwencji w sprawie prowadzonych grup zrzeszających osoby innowiercze. Tolerowano je jedynie po to aby w lepszych warunkach całkowicie ich zakazać. 2. Metoda wykorzystywana między innymi w krajach niemieckich natomiast interwencje zbrojne zastosowano między innymi w stronę Anglii. Polegała ona na tym, że przekonywano władców katolickich do interwencji zbrojnych, które były kierowane w stronę krajów gd
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!