Korupcja
Jednym z poważniejszych problemów w Polsce jest korupcja. Choć wydawać by się mogło, że zmiany w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym nie sprzyjają zachowaniom korupcyjnym, praktyka pokazuje, że jest inaczej. Mimo wielu pozytywnych zmian, nadal łapówkarstwo, przekupstwo, nieuczciwość są obecne w naszej rzeczywistości. Wielu Polaków, zwłaszcza tych starszych jest przekonanych, że jeśli nie wręczą łapówki, ich sprawy nie zostaną pozytywnie załatwione. Nagminne jest wręczanie pieniędzy lekarzom w zamian za przyspieszenie operacji czy urzędnikom w zamian za pozytywne załatwienie sprawy. Łapówki usiłują także wręczyć policjantom osoby popełniające wykroczenia drogowe. Zdecydowanie rzadziej słyszy się o przyjmowaniu łapówek przez nauczycieli czy pracowników naukowych, choć także takie przypadki się zdarzają. Przeciętni obywatele na pewno też nie wiedzą o wielu przypadkach korupcji w świecie polityki, biznesu czy sportu – choć afery w tych sektorach ujawniane są coraz częściej.
Korupcją nazywa się przyjmowanie korzyści materialnych w zamian za usługi, korzyści. Jest to działanie nielegalne, ścigane przez prawo.
Z punktu widzenia miejsca występowania korupcji można wyodrębnić korupcję urzędniczą, polityczną i gospodarczą, jednak jest to podział sztuczny, gdyż przejawy korupcji gospodarczej łączą w sobie elementy korupcji urzędniczej, a cześć korupcji politycznej stanowi też korupcję gospodarczą.
Korupcja urzędnicza łączy się często ze skłonnością do wykorzystywania procedur administracyjnych do tworzenia ograniczeń w uprawnieniach stron, nieujawnianie istotnych fragmentów toku załatwianych spraw oraz nie w pełni czytelne przedstawianie sposobów realizacji pewnych zadań. Powiązanie korupcji gospodarczej z korupcją urzędniczą jest określane często mianem oszustw korupcyjnych. Ich istotą jest to, że z aktem sprzedajności wiąże się wprowadzenie w błąd dawcy łapówki lub instytucji, którą reprezentuje urzędnik.
Korupcja polityczna kojarzona jest z parlamentarzystami i osobami zajmującymi wysokie stanowiska w egzekutywie, które uzyskują nienależne korzyści w związku z zajmowanymi funkcjami. Powiązanie korupcji politycznej z gospodarczą przejawia się w niezgodnym z obowiązującymi regułami podejmowaniu decyzji korzystnych dla niektórych podmiotów sektora prywatnego w celu zapewnienia sobie w nich intratnych funkcji czy stanowisk. Korupcja wyborcza występuje wtedy, gdy osoby starające się o objęcie stanowisk we władzach publicznych dopuszczają się przekupstwa lub sprzedajności.
Korupcja polityczna polega na zastosowaniu przekupstwa oraz sprzedaży w związku z przejmowaniem władzy państwowej lub też jej utrzymaniem
Już w starożytnych cywilizacjach pojawiały się skargi na nieuczciwe działania urzędników. Korupcja była powszechna w Polsce od najdawniejszych czasów. W Rzeczypospolitej szlacheckiej łapówkarstwo było na porządku dziennym. W okresie zaborów, przede wszystkim na terenie zaboru rosyjskiego powszechna była korupcja wśród urzędników. Instrumentami władzy były: przemoc, postrach, łapownictwo, denuncjacje. Urzędnicy byli nisko opłacani, co także przyczyniało się do zachowań patologicznych. Na terenach zaboru austriackiego korupcja urzędnicza także było rozpowszechniona w dość dużym stopniu. Jedynie na obszarze zaboru pruskiego nie sprzyjały jej zdyscyplinowanie i wysoka kultura prawna kadry urzędniczej.
Korupcja jest zjawiskiem, którego najprawdopodobniej nigdy się nie da wyeliminować całkowicie. Dobrą metodą zwalczania korupcji jest wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą ograniczyć do minimum oddziaływanie czynników korupcjogennych.
Odmiana przez przypadki
M. korupcja
D. korupcji
C. korupcji
B. korupcję
N. korupcją
Msc. korupcji
W. korupcjo
Synonimy: łapownictwo, sprzedajność, przekupstwo, nieuczciwość
Przykłady użycia:
Zjawisko korupcji jest powszechne w krajach ubogich.
Skorumpowany urzędnik trafił do więzienia.
Korupcja jest przestępstwem ściganym przez prawo.
Wręczenie łapówki jest przykładem korupcji.
Przejawy korupcji można spotkać w urzędach.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!