🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Kredyt

Kredyt – słowo to oznacza pewną sumą pieniędzy pożyczaną najczęściej przez bank osobie fizycznej (czyli zwykłemu człowiekowi, posiadającemu zdolność kredytową) lub osobie prawnej (t. najczęściej przedsiębiorstwu), które następnie należy bankowi oddać wraz z należnymi odsetkami, czyli dodatkowymi środkami pieniężnymi, które otrzymanie kredytu kosztuje kredytobiorcę. Osoba udzielająca kredytu jest KREDYTODAWCĄ, natomiast otrzymująca kredyt jest KREDYTOBIORCĄ.
Na rynku występuje znaczna ilość najróżniejszych rodzajów kredytów. Przede wszystkim można podzielić je na kredyty dla osób gospodarczych (tj. przedsiębiorstw) oraz osób fizycznych („zwykłych” ludzi/pracowników).
Firmy mogą ubiegać się o kredyty jakimi mogą być: kredyt w rachunku bieżącym (tj. wydanie większej ilości pieniędzy, niż faktycznie posiadają na koncie firmowym), kredyt w rachunku kredytowym (tj. kredyt na osobnym niż firmowy rachunku najczęściej udzielany na konkretny cel, może być on odnawialny- t. po spłacie można ponownie go zaciągnąć, albo sezonowy- np. co lato, bo wtedy firma ma mniejsze obroty). Firma może również ubiegać się o kredyt inwestycyjny związany z konkretnymi inwestycjami, które zamierza zrealizować.
Należy również zauważyć, iż pewnego rodzaju kredytami w spółce są również zobowiązania wobec dostawców. Wiążą się one z kredytami handlowymi udzielanymi odbiorcom, związane z płatnością za dany towar/usługę w określonym na fakturze czasie od jej otrzymania (np. 7, 14, czy 30 dni). Jest o wtedy nieoprocentowany kredyt handlowy związany z płynnością finansową spółek, który może być z jednej strony plusem, a z drugiej jednak minusem prowadzonej działalności gospodarczej. Plus jest najczęściej dla kupującego, gdyż nie musi on od razu płacić, a poczekać kilka dni np. na otrzymanie środków, ale jest minusem dla dostawcy, gdyż nie otrzymuje zapłaty zaraz po dostawie, tylko musi na nią czekać wierząc odbiorcy, iż faktycznie zostanie ona uiszczona.
Osoby fizyczne mogą zaś ubiegać się o inne kredyty jakimi są między innymi: kredyt mieszkaniowy z zabezpieczeniem jakim jest hipoteka (czyli dom lub mieszkanie, na które zaciągnięty został kredyt) lub z zabezpieczeniem innym niż hipoteka. Kolejnym rodzajem kredytów dla osób fizycznych są kredyty konsumpcyjne, jak na przykład: kredyt gotówkowy- który jest całkowicie wypłacany kredytobiorcy w gotówce (lub teraz częściej jako przelew na bieżące konto osobiste kredytobiorcy) z dowolnym celem wydatkowania, kredyt samochodowy – z przeznaczeniem wydatkowania pożyczonej kwoty na zakup auta, kredyt studencki- udzielany studentowi – teoretycznie ma on wspomóc studenta w życiu studenckim bez konieczności pracy na pełen etat, a poświęceniu się nauce. Najczęściej spłata takiego kredytu rozpoczyna się po zakończeniu okresu studiów przez studenta.
Udzielenie kredytu przez bank wiąże się z podpisaniem umowy kredytowej między kredytodawcą a kredytobiorcą, w której są uwzględnione wszelkie niezbędne informacje dotyczące kredytu, jego spłaty oraz ewentualnych kar w niedotrzymaniu umowy przez strony umowy.
Synonimy słowa KREDYT to między innymi: pożyczka, wsparcie finansowe, dofinansowanie, dług, wierzytelność, zobowiązanie, zadłużenie, obciążenie, potocznie zwane jest również chwilówką (chociaż ten rodzaj najczęściej odnosi się do szybkich kredytów konsumenckich z wysokim oprocentowaniem udzielanymi bardzo często bez sprawdzenia zdolności kredytowej kredytobiorcy).
Słowo KREDYT odmienia się również przez przypadki i tak:
Liczba pojedyncza: KREDYT
1.mianownik (kto? co?) kredyt
2.dopełniacz (kogo? czego?) kredytu
3.celownik (komu? czemu?) kredytowi
4.biernik (kogo? co?) kredyt
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) kredytem
6.miejscownik (o kim? o czym?) kredycie
7.wołacz (o!) kredyt
Liczba mnoga: KREDYTY
1.mianownik (kto? co?) kredyty
2.dopełniacz (kogo? czego?) kredytów
3.celownik (komu? czemu?) kredytom
4.biernik (kogo? co?) kredyty
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) kredytami
6.miejscownik (o kim? o czym?) kredytach
7.wołacz (o!) kredyty
Przykłady zastosowania:
1.Chyba na zakup tego mieszkania będę musiał wziąć kredyt hipoteczny- sam nie uzbieram pełnej kwoty w kilka lat, a chciałbym mieć już własne cztery kąty.
2.Spółka XYZ wzięła kredyt inwestycyjny na sfinansowanie najnowszych badań dotyczących medycyny molekularnej.
3.Mama mi zawsze mówiła, żebym unikał kredytów, ale czy to jest możliwe w obecnych czasach?
4.Anna kupiła ten telewizor na kredyt. Rozłożyli jej spłatę na 10 niskich rat.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!